בשבע 447: בעיטת קרן

סטנלי ורודה פישר קיבלו בלילה שבין שני ושלישי השבוע את ההודעה לפיה מועמדותו של פישר ליו"ר קרן המטבע העולמית נפסלה עקב גילו

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ד בסיון תשע"א

 

 בקרן המטבע לא שינו את הכללים בשבילו. סטנלי פישר | צילום: פלאש90'

"אנחנו נשארים בארץ", שר עוזי חיטמן, אשר ביטא ככל הנראה גם את תחושותיהם של סטנלי ורודה פישר. השניים קיבלו בלילה שבין שני ושלישי השבוע את ההודעה לפיה מועמדותו של פישר ליו"ר קרן המטבע העולמית נפסלה עקב גילו. פישר (67), אשר הגיש את מועמדותו לראשות הקרן ממש ברגע האחרון, קיווה ככל הנראה כי תקנון הקרן ישונה על ידי הדירקטוריון, באופן שיאפשר גם למועמדים בני יותר מ-65 למלא את התפקיד הנחשק, אולם הוא גילה כי בניגוד לישראלים, אומות העולם נוטות פחות לשנות את הכללים תוך כדי המשחק ועל כן המועמדות נפסלה.

הודעת דירקטוריון הקרן אכזבה מאוד את פישר, אשר החליט לתת לכך ביטוי בהודעה מיוחדת שפרסם בשעת בוקר מוקדמת, שעות ספורות בלבד לאחר ההחלטה. בהודעתו ציין פישר כי הוא סבור שמגבלת הגיל, אשר נקבעה בעבר בתקנון הקרן על 65, אינה רלוונטית כיום. "קיוויתי שדירקטוריון הקרן ידון בנושא וישנה את התקנון, לא רק לטובת המועמדות שלי לראשות הקרן, אלא גם לטובת המועמדים שיבואו בעתיד". פישר הוסיף כי "למרות ההחלטה, אני לא מצטער שהתמודדתי. אני כן מצטער שלא ניתנה לי ההזדמנות להציג בפני דירקטוריון הקרן את ניסיוני ואת הכישורים שלי". פישר הדגיש כי ימשיך "למלא בשמחה ובגאווה את תפקיד נגיד בנק ישראל, להגשים את המשימות שהצבתי לעצמי ולתרום לכלכלת ישראל. אני רוצה להודות לראש הממשלה ולשר האוצר על תמיכתם הבלתי מסויגת בי בעת שהצטרפתי למרוץ, ועל כך שהביעו תקווה שאמשיך לשמש כנגיד".

מי שככל הנראה קצת פחות הופתע מההחלטה, היה שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ. כבר ביום ראשון הדגיש  שטייניץ כי למרות התמיכה הבלתי מסויגת שראש הממשלה והוא עצמו מעניקים לסטנלי פישר בהתמודדות, הנחת העבודה על פיה הם פועלים היא שפישר נשאר בארץ ורחוק היום בו יעזוב את תפקידו. תחזיתו של שטייניץ, אשר התגשמה לבסוף, הצטרפה להערכותיהם של פרשנים כלכליים בכירים, שהניחו במהלך ראשית השבוע כי גם אם יעבור פישר את המשוכה המשפטית-טכנית, סיכוייו לגבור על מועמדותה של הצרפתייה כריסטין לגארד נמוכים. הזדקקותן של מדינות אירופה לשיתוף פעולה הדוק מצד קרן המטבע בתכניות החילוץ השונות, לא תאפשר להן לוותר בקלות על עמדת הכוח הגלומה בראשות קרן המטבע.

עם יציאתו של פישר מהמשחק הותיר דירקטוריון קרן המטבע שני מועמדים שביניהם תתנהל ההתמודדות, שרת החוץ הצרפתייה כריסטין לגארד ונגיד הבנק המרכזי של מקסיקו, אוגוסטין קרסטנס. ההתמודדות, בה יטלו חלק נציגי כל 187 המדינות החברות בקרן, תעורר ודאי עניין רב בקרב הכלכלנים, אולם נראה שהישראלים כבר יהיו אדישים אליה.

ספינים בלבן

מי שחשב שסכסוכי העבודה במערכת הבריאות יעצרו אצל הרופאים התבדה השבוע. האחיות הכריזו על החייאת סכסוך העבודה בו פתחו בחורף, בטענה לעומס בלתי נסבל בכמה ממחלקות בתי החולים ובראשן המחלקות הפנימיות.

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, הורתה לכל ועדי האחיות, בכל בתי החולים ברחבי הארץ, להפחית שתי מיטות מכל מחלקה פנימית החל מיום ראשון הקרוב. בהסתדרות האחיות הדגישו כי לא מדובר בעיצומים או שביתה, ואפילו לא בשיבושי עבודה, אלא בצעדים שנועדו לאפשר תנאים מינימאליים לשמירה על חיי החולים המונשמים. זאת מאחר ומשרדי הבריאות, האוצר ומנהלי בתי החולים אינם מקיימים את ההסכם שחתמו עם האחיות בינואר השנה, להוספת תקנים ייעודים לצורך השגחה מיטבית על חייהם של החולים המונשמים.

מתברר שתכונתם של סכסוכי העבודה להתפשט לא פסחה גם על מערכת הבריאות, אשר עדיין מתמודדת בעיצומם של ימים אלו עם שביתת הרופאים. השביתה, אשר נמשכת לסירוגין כבר כמה שבועות, מהווה כר נרחב לספינים מצד שני הצדדים לסכסוך העבודה, הרופאים מחד והאוצר מאידך. אחד הספינים בהם מנפנפים לאחרונה אנשי האוצר נוגע לתורנויות המתמחים. באוצר טוענים כי "הרופאים הבכירים מתנגדים לקיצור התורנויות", ושוכחים לספר איזה קיצור תורנות מציעים באוצר. מתברר כי כבר כיום, לאחר שנקבע כי מתמחה לא יישאר למחרת ליל תורנות ליום עבודה רגיל, נמצאים המתמחים, אשר כזכור לכולם צריכים ללמוד את עבודתם מהרופאים הבכירים, רק 3-4 ימי עבודה רגילים מתוך שבוע במחלקה. אם תתקבל הצעת האוצר יגיעו המתמחים גם בימים שלפני לילות התורנות בשעה 14:00, וכך מתוך חמשת ימי המעשה ישהה מתמחה בממוצע במחלקה רק 1-3 ימים בשבוע, מצב בלתי נסבל. מה הפתרון האמיתי אך היקר? להגדיל את מספר תקני המתמחים ובכך להפחית את מספר התורנויות שמבצע כל מתמחה.

דוגמה נוספת לספין, בו עושים שימוש ציני שני הצדדים למאבק, נוגע לשכר השעה של הרופאים. כל בר בי רב אשר פתח פעם בחייו תלוש שכר של עובדים במגזר הציבורי, יודע שחלק גדול מהשכר משולם בדרך כלל תחת שמות שונים ומשונים שאינם נכללים ב'שכר היסוד' אשר נקבע על פי 'ערך שעה'. מסיבות שונות, במגזר הרפואי כמות התוספות לשכר היסוד גדולה באופן יחסי, כך ששכר היסוד עצמו מהווה כמחצית המשכורת ולעיתים אף פחות מכך. בעקבות האנומליה הזו תשמעו כמעט תמיד את הרופאים המתראיינים בתקשורת מספרים לכם מה השכר שלהם לשעה, ולא מה שכרם החודשי ברוטו (או אפילו נטו). בדיוק מאותה הסיבה, כאשר האוצר מספר שהרופאים דורשים העלה רוחבית של 50 אחוז בשכר, הוא שוכח לספר לכם שמדובר בשכר השעה, והעלייה בשכר כולו היא נמוכה הרבה יותר. למה הרופאים מתעקשים שההעלאה תתייחס דווקא לשכר השעה? זה כבר קשור לעיוותי הפנסיה במגזר הציבורי, אותם מבקשים הרופאים לתקן.

 

 פרשנות

ירידה לצורך עלייה

מצבו של המשק הישראלי טוב והירידות בבורסה משקפות חששות מוגזמים ממשבר עולמי ו'ספטמבר השחור'

ד"ר זיו רייך

מי שמביט בתקופה האחרונה בנתוני הבורסה של תל אביב, מגלה כי המדדים המובילים נסחרים ברמות דומות לשפל בו היו במהלך השפל של אוקטובר 2010. מאידך, מבט על הנתונים הכלכליים המעודכנים מעלה, כי מצבו של המשק הישראלי טוב מאוד וכי מצבו של שוק ההון רחוק מלשקף את מצבו של המשק הישראלי, וככל הנראה משקף תחזיות לתרחישי קיצון במשק האמריקני והאסיאתי. בין שאר הנתונים המלמדים על חוזקו ויציבותו של המשק הישראלי ניתן לציין את הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של שנת 2011 שהתפרסמו רק לאחרונה ואשר מלמדים על מצבן הטוב של מרבית החברות בישראל. מי שמביט על התוצאות הכספיות של הבנקים, על נתוני הלימות ההון של חברות הביטוח, ועל הדו"חות של סקטורים נוספים, מבין שמצבו של המשק לא יכול להיות הסבר למצבו של שוק ההון.

לאור זאת, חייבים לומר שהסיבה לירידות נעוצה כאמור בחששות להתרחשותם של תרחישי קיצון העלולים לדרדר את מצבם של המשקים בארה"ב ואסיה, דבר שיגרום לתגובת שרשרת גם בישראל, אלא שהסבירות לכך נמוכה מאוד. נציין, כי החששות להחרפתו של המשבר באירופה התמתנו בשלב זה, לאור התגייסותם של גורמים בינלאומיים למהלך של שיקום כולל בשיתוף פעולה עם המדינות.

"אפקט ספטמבר", בו מדובר רבות, הוא בעצם סיסמה ריקה מתוכן, אשר השפעתה היחידה היא ביצירה של אפקט העדר הפועל על משקיעים לא מתוחכמים, ואשר גורם להם לקנות בשיא, למכור בשפל, ובדרך לאבד את כספם. לאור כל זאת נראה שהבורסה הישראלית מכילה הזדמנויות רבות למשקיעים, דווקא בימים אלו.

הכותב הוא דיקן בית הספר לביטוח במכללה האקדמית נתניה