בשבע 447: רועי ידיד

רועי ידיד, זמר ויוצר בעקבות אלבום חדש: 'רגע של ניצחון'

עפרה לקס , י"ד בסיון תשע"א

את הבמה מכיר רועי ידיד כבר מגיל התיכון, אז הופיע בכל מיני שמחות קטנות ומועדונים. בצבא הוא קיווה להיות הכי קרבי שיש, ואפילו עבר את הגיבוש לטיס, תוך שהוא מסתיר את עובדת היותו אסמטי. רגע לפני הוא נכנע והודיע לצבא שהפרופיל שלו הוא בעצם לא ממש 97. העובדות החדשות הצניחו אותו ישר אל להקת הרבנות הצבאית, מה שסלל את דרכו למקום בו הוא נמצא היום.

שימשת כסולן בלהקה. האם היא נתנה לך משהו מעבר לנסיון בימתי?

"בוודאי. התקרבתי מאוד למונה רוזנבלום, שלקח אותי גם להקלטות של מקהלות עבור זמרים גדולים וידועים. דרכו התוודעתי למוסיקה החסידית וגם, וזה בעצם העיקר, התקרבתי והתחזקתי מבחינה דתית".

באמצע השירות הצבאי התחלת להופיע עם להקת 'ענבי הגפן'.

"נכון ואני סולן שלהם עד היום. בשנת תשס"ג הוצאנו את הדיסק הראשון של הלהקה, שמשקף מה שקורה על הבמה: מוסיקה חסידית עם נגיעות של מוסיקה חסידית אלטרנטיבית, איתה התחלנו להופיע עוד לפני שהיא קיבלה הכרה. בנוסף לכך יש לנו מוסיקת עדות: תימנית, מרוקאית ואירית. שלוש שנים אחר כך הוצאנו אלבום נוסף".

מה גרם לך לא להסתפק בעשייה עם הלהקה?

"מיד אחרי שהאלבום הראשון יצא, הרגשתי שאני לא ממצה את עצמי כאמן, ואז מיד יצא הסינגל שלי 'בריאת העולם'. דיסק הסולו הראשון שלי יצא במקביל לאלבום השני של הלהקה. השיר המפורסם ביותר ממנו הוא 'את לי ארץ' שנכתב בעקבות ההתנתקות".

האם אינך רואה סתירה בין היותך סולן להקת חתונות לבניית קריירה אישית?

"להיפך, הדברים מזינים אחד את השני. כלהקה יש לנו חתונות מדי ערב וזה מאפשר לי לחשוף את החומרים שלי ל-500-600 איש כל יום. אמנים אחרים לא זוכים לדבר כזה. מן הצד השני, היום 'ענבי הגפן' מוכרת בזכות רועי ידיד ואנשים מזמינים לחתונה זמר מוכר ולא רק להקה. כל הופעה שלנו מכילה גם הופעה קטנה שלי".

יש הרואים בהופעה בחתונות עניין שולי ולא מקצועי. מה דעתך?

"אני ממש לא מסכים עם זה. ולמרות שאני בשוק הזה עשר שנים, אני רואה שליחות בלשמח חתן וכלה. מעבר לכך, יש זמרים מאוד מוכרים ומושמעים שרעבים ללחם. לי יש קהל מדי ערב וגם פרנסה מכובדת. גם כשאגיע להכרה מאוד גדולה ברמה הארצית או הבינלאומית, לא אפסיק להופיע בחתונות. כך אני רואה את הדברים היום".

ערוך לנו הכרות עם 'רגע של ניצחון' האלבום השני והחדש שלך.

"יש בו 11 רצועות, מתוכן הלחנתי נתח נכבד וגם, לראשונה, כתבתי שיר אישי, בעקבות הפציעה של אחי בפיגוע הנערים בעצמונה וההחלמה הפיזית והנפשית. האלבום הראשון שלי היה מכוון לציבור הדתי. הפעם התחברנו למפיק המוסיקלי נדב ביטון, שקרא לי לשיחה ואמר שכדאי מאוד לעשות אלבום שמופנה לציבור הרחב. חלק מהשירים הם 'דתיים' ואחרים מתאימים לכולם. זה אלבום מיוחד ויש בו נגיעות של רוק ישראלי טהור ושל אתני תימני שורשי".

האלבום התקבל בשמחה בציבור הרחב?

"כן. לא חשבתי על הקהל הזה קודם, אבל היום השירים מושמעים ברשת ג', בגלי צה"ל ובתחנות האזוריות".

רועי כבר מבשל את הדיסקים הבאים. הוא רק איננו בטוח מה יבוא קודם: דיסק של הלהקה או אלבום אישי נוסף. את החומרים לשניהם הוא אוסף במקביל ורק מקווה "להמשיך לשמח את עם ישראל ולזכות בהכרה של הציבור".

ofralax@gmail.com