בשבע 448: מכים בברזל

הפיצוץ הקטלני בנתניה בשבוע שעבר העלה לסדר היום את תופעת גניבת המתכות

ניצן קידר , כ"א בסיון תשע"א

הפיצוץ הקטלני בנתניה בשבוע שעבר העלה לסדר היום את תופעת גניבת המתכות * שנאים, פסי רכבת ואפילו בתי מנורה ממצבות הם חלק מיעדיהם של הגנבים שהופכים נועזים יותר ויותר * במשטרה מנסים להגביר את האכיפה, אך בבתי המשפט טרם הפנימו את חומרת הנושא

גניבת מתכות כבר הפכה מזמן למכת מדינה. אך בשבוע שעבר, כמעט לראשונה, גבתה התופעה מחיר בחיי אדם.

בלילה שבין חמישי לשישי בשבוע שעבר, החריד פיצוץ עז את מרכז נתניה. לאחר שהתפזר מעט העשן, התברר כי ארבעה בני נהרגו ועשרות נפצעו כתוצאה מדליפת גז שהביאה ככל הנראה לפיצוץ. עשרות אחרים נותרו ללא קורת גג, שכן מבנה המגורים שנפגע אינו ראוי לפי שעה למגורים.

אחד החשודים המרכזיים בפרשה הזו הוא רחמים גויטע, החשוד בגניבת מתכות ולשם כך בחבלה במערכת הגז בבניין.

גורם במשטרת ישראל עימו שוחחנו השבוע ועוסק בנושא טוען כי אמנם מדובר במקרה ראשון שגניבה כזו הובילה למוות, אך "היו לפניו מקרים רבים שבנס הסתיימו ללא נפגעים".

גם מבתי קברות

תופעת גניבת המתכות התרחבה בשנים האחרונות בשל עליית מחיריהן שהחלה בצורה איטית והתגברה עם השנים, עד למחירים של אלפי שקלים לטון ברזל, לדוגמה. לצד סוחרים מורשים במתכות, התפתחה תעשייה שלמה שמתפרנסת מגניבה של כל סוג מתכת שיכול להיות סחיר. הגנבים אינם בוחלים בשום דבר – כולל הוצאת בתי מנורה מברזל ממצבות של קברים, פגיעה בעמודי חשמל, גניבת פסי רכבת והרשימה עוד ארוכה.

בעל חברה מוכרת העוסקת במסחר במתכות, מנסה לדמות את העניין להשתלטות עולם הפשע על נושא הבקבוקים הממוחזרים. הוא חושש להתעסק עם אותם גנבים, ועל כן גם מעדיף שלא להזדהות. "בדיוק כמו שמשפחות הפשע עושות כסף בענף המחזור על גבן של החברות החוקיות העוסקות בנושא, כך גם בענף הברזל. אנשים הבינו שמדובר בכסף קל, ובסחורה שמצויה בנקל, אלא שלקנות אותה עולה הרבה כסף. לגנוב אותה ולמכור לסוחרים – זה רווח נקי, ומכאן התפתחה תעשייה פיראטית שמגלגלת סכומים עצומים".

התופעה הזו לא פוגעת רק בסוחרים. למעשה, הנפגע המרכזי הוא האזרח הקטן. ברמת השרון נעלמו בשנה שעברה למעלה מ-30 מכסי ביוב, תמיד זה קרה בשעות הלילה, ובמזל רב היו אזרחיים ערניים שהתריעו על המפגע, לפני שהיו נפגעים. מארב שהוצב שם הביא לתפיסת שני בני מיעוטים שהתברר מאוחר יותר כי הם עוסקים במקצוע 'החדש', כבר זמן רב. וזו רק דוגמה אחת. הדבר קורה בערים רבות, ולא רק מכסי ביוב, גם קולטי שמש המוצבים על בניינים, פתחי ניקוז במדרכות, והנועזים מבין הגנבים כבר הצליחו לעקור עמודי ברזל עליהם מוצבים תמרורים.

חברת החשמל דיווחה פעמים רבות בשנת 2010 על גניבת מתכות, שפגעה הלכה למעשה באספקת החשמל לציבור. גם כאן מחפשים הגנבים כל פיסת חומר, שבתהליך היתוך, תכניס להם כסף רב. החברה דיווחה על נזק של כחצי מיליון שקלים בשל גניבת שנאים, כבלי חשמל מנחושת, תיילי חשמל ועוד.

האם ממדי האסון יגרמו להגברת האכיפה? | זירת הפיצוץ בנתניה בשבוע שעבר | פלאש90'

בתי המשפט מקילים

ומה עושה המשטרה בנושא? מתחילת השנה ועד חודש מאי נפתחו 471 תיקי חקירה שעניינם פגיעה בתשתיות. בחודשים האחרונים הנחה ראש אגף החקירות, ניצב יואב סגלוביץ', לרכז את תחום הפשיעה שעניינו גניבת מתכות ופגיעה בתשתיות ביחידת להב 433. בסוף חודש מאי בוצע מבצע ארצי שכלל חיפושים בעשרה מתחמי איסוף מתכת בשומרון, טירה, קלאנסוואה ושדה עוזיהו, במהלכו נמצא ברזל החשוד כגנוב מחברת החשמל ובזק וכן ציוד צבאי לרבות חלקי מטוסים. "בכוונת משטרת ישראל להמשיך באכיפה מוגברת בתחום זה בכל רחבי הארץ", אומרים במשטרה, אך יודעים שהדבר אינו פשוט כלל. שיטות הגניבה משתכללות, הגנבים הופכים חצופים יותר ויותר, וגם בתי המשפט לא טורחים להטיל עליהם עונשים חמורים. כך החשוד בגניבת המתכות בנתניה, חרף העובדה שמעבר לגניבה הוא נחשד גם בהריגה, שוחרר למעצר בית, פחות משבוע אחרי האירוע הקשה.

במשטרה מסבירים שקשה לפעול נגד הגנבים כיוון שאין להם דפוס פעולה מסוים, וגם התופעה חוצה מגזרים – למרות שמודים שבמקרים רבים – בעיקר באיזורי השומרון וירושלים – מדובר בבני מיעוטים או פלשתינים. המקרה האחרון בנתניה, כך מעריכים במשטרה, יביא להגברת האכיפה בנושא, אבל מנגד דרושה גם החמרה של המערכת המשפטית בעבירות מסוג זה, שטרם באה לידי ביטוי בפסקי דין משמעותיים.