בשבע 448: תורה מאהבה

לקראת יום השנה לפטירת הרב מרדכי אליהו זצ"ל, מספר מנהל ההוצאה, על עבודת איתור ושחזור, על ההפצה בחינם ועל אהבתם של ילדי ישראל

חגית רוטנברג , כ"א בסיון תשע"א


"הכל מתחיל מלמטה. אנשים מתקשרים מיוזמתם, רוצים לערוך אזכרה לרב בירוחם, בחצור הגלילית. אין פה יד מארגנת. האהבה הגדולה לרב – זה דבר שאין כדוגמתו. את השם אביהם של ישראל נתנו במהירות, לא היה הרבה זמן לחשוב, אבל זה כל כך נתפס. זה יצא ממש משקף את המציאות"

"הרב גזר עוד בחייו שיש למכור את הספרים במחירים זולים, וכמו כן אחוז נכבד מהם יילך לחלוקה בחינם, כדי שאברכים שאין להם כסף לקנות יוכלו לקבל את הספרים בחינם. אין שום מגמה של לגלגל כסף ולהרוויח. הרעיון הוא באמת להפיץ תורה"
 "את האהבה הגדולה לרב מרדכי אליהו זצ"ל צריך כל אחד לבטא על ידי עיסוק במה שהרב הקדיש לו את חייו – לימוד הלכה", כך אומרים במכון להוצאת כתבי הרב אליהו, שעמל במשך השנתיים האחרונות להפיץ ברבים את אלפי התשובות, הדרשות והשיעורים עליהם עמל הרב בחייו | לקראת יום השנה לפטירת הרב שיחול השבוע, מספר מנהל ההוצאה, משה יניב, על עבודת איתור ושחזור החומר ההלכתי, על הפצת ספרים בחינם ועל אהבתם של ילדי ישראל את הרב אליהו

משה יניב, מנהל ההוצאה לאור של כתבי הרב מרדכי אליהו זצ"ל, היה טרוד בפריקת משטחי הסחורה ליד אחת מחנויות הספרים, כאשר פנה אליו נהג המשאית שהוביל את הספרים למקום: "אני רוצה ספר!" ביקש. "מה אני, מחלק ספרים?" תמה יניב. אבל המוביל, איש גלוי ראש, התעקש: "מה קרה לך? כל השמות של הבנים שלי – הכל זה לפי הרב. לא עשיתי כלום בלי הרב!". בהזדמנות אחרת, שוב פרק יניב את ערימות הספרים ליד אחת החנויות, ושוב עבר אדם ש"אתה מסתכל עליו ואומר – איפה הוא ואיפה תורה", מתאר יניב. אותו עובר אורח הציץ בספרים, והכריז: "מה, זה סידור של הרב אליהו? אני חייב סידור אחד!" ומיד החל לגולל באוזני יניב סיפור על בנו שהיה חולה, ואיך הוא עצמו התקשר לרב אליהו, ומה יעץ לו הרב. לקינוח מציע יניב למעוניינים גם לפגוש את ה'פאנצ'ר מאעכר' השכונתי, ולשמוע ממנו איך הוא מדבר על הרב אליהו כמו על אח ממש.

"האהבה לדמותו של הרב, לא מכירים דבר כזה. הפידבק מהשטח מטורף. זו אהבה במובן הפשוט של המילה", מנסה יניב לכמת במילים את עוצמת הרגשות שהוא נתקל בהם ביומיום. הסלוגן למודעות שפורסמו במהלך השנים האחרונות לרכישת ספרי הרב אליהו – "אוהבים את הרב – לומדים את תורתו", משקף מבחינת יניב, שגם הגה את הסיסמה, את היישום הנכון לאותם רחשי לב ביחס לדמותו של הרב. "אתה אוהב את הרב? זו לא אהבה אפלטונית. תעשה מה שהרב רוצה, וזה שתגיע לעולם ההלכה. זה מה שהוא עסק בו כל חייו. מכל הכתבים הרבים שעברנו עליהם, דפים בודדים עוסקים בקבלה. הוא כל היום עסק בהלכה – לימד, ענה תשובות, זה עמד בראש מעייניו. אתה אוהב את הרב? תלמד את תורתו".

 לאחד בין אשכנזים לספרדים

לפני כשנתיים גויס משה יניב, ר"מ בישיבה התיכונית 'אור עציון' ששימש עד אז גם כמנהל הוצאת הספרים של המכון התורני בישיבת 'אור עציון', לנהל את הוצאתם לאור של כתבי הרב אליהו. עד אז, במשך עשרות שנות פעילותו של הרב אליהו, כמעט ולא יצאו ספרים תחת ידיו, למרות היצירה התורנית הענפה שלו עליה עמל מדי יום. "הרב השקיע את כל זמנו בלהפיץ תורה, זו היתה מטרתו המרכזית", מסביר יניב. "הוא כיתת את רגליו מעיר לכפר בהפצת שיעורים. הוא עסק כל הזמן במתן תשובות לאנשים, לכן לא השקיע את זמנו בלשבת ולהוציא ספרים".

משרדו של יניב הוא למעשה לשכתו הישנה של הרב אליהו, שדומה כי רוחו עדיין שורה בה. מהתמונה הגדולה הנשענת על מדפי הספרים הארוכים והעמוסים, נשקפות הפנים המוכרות, בעיניים מפיקות אור ושמחה. על הרצפה ערימות של קלסרים מלאים עד אפס מקום בדפים מצהיבים – כולם תשובות הלכתיות של הרב לפונים הרבים. "וזה רק אפס קצהו של החומר", מבהיר יניב. כאמור, את החומר הרב לא חשב הרב אליהו לקבץ לכדי ספרים. הפעם הראשונה בה הוציא ספר, תחת השם הפשוט 'הלכה', באה בעקבות פניה של הרב בצרי, שביקש מהרב לחבר ספר הלכה מתאים לילדי תלמודי התורה. ספרו השני, שזכה לתפוצה בקנה מידה אדיר, היה 'דרכי טהרה'. למעשה, הספר המבוקש לא חובר כלל בידי הרב. שיעורים שהעביר לנשות האברכים ב'מרכז הרב' סוכמו על ידי המשתתפים, והועברו מיד ליד. רק מאוחר יותר הוחלט לרכז את הצילומים לכדי ספר, שנמכר כאמור במאות אלפי עותקים. ספר נוסף שיצא תחת ידי הרב היה קיצור שולחן ערוך (של הרב גאנצפריד) עם הערותיו. הרעיון היה ליצור ספר הלכתי אחיד בו יוכלו להשתמש אשכנזים וספרדים. "וזה בא לידי ביטוי אצלו לכל אורך הדרך", מזכיר יניב "הוא פסק לכולם – אשכנזים וספרדים, דתיים וחרדים. לא לחינם הוא נפטר בפרשת קורח, כל חייו הוא התרחק מהמחלוקת".

מלבד הספרים הבודדים הללו, כאמור, לא עסק הרב בהוצאת כתביו לאור. בשנים האחרונות, מעט לפני שחלה ואושפז, הבינו מקורביו כי "הנר עומד לכבות ויש להשאירו דולק כמה שיותר", כלשונו של יניב. שלמה בן אליהו, בן הרב, החל לרכז את הוצאת הכתבים והוא גם זה שגייס את יניב למשימה. זה האחרון עזב את עבודתו החינוכית לטובת המפעל ששואב את כל זמנו ומרצו בשנתיים האחרונות. "רצינו להספיק כמה שיותר. יש לנו פספוס גדול. אם היינו מתחילים לפני עשרים שנה, היינו יכולים לשמר הרבה יותר מהאש הזו של הרב", מצר יניב. ההחמצה קשורה בעיקר לאיתור ושחזור התשובות ההלכתיות הכתובות שמסר הרב לאלפים שפנו אליו. "אנחנו לא רוצים להשתמש ב'תורה שבעל פה', שמועות מפי אנשים, אלא בתורה כתובה בלבד. כעת צריך לשחזר אותה, צריך כמויות של תשובות. אבל אדם אי שם שקיבל פעם תשובה מהרב, אומר: תחפשו אותי. יש אמנם התכתבויות שתויקו במשרד, או מדריכי חתנים ששמרו אצלם תשובות שקיבלו, אבל אם היינו תופסים את זה בזמן – יכולנו לשחזר עוד". בהזדמנות זו, אגב, פונה יניב לקוראים ששמורות אצלם תשובות של הרב, בבקשה להעביר את התשובות להוצאה לצורך הספרים הבאים.

תשובות שקדמו לשו"ת סמ"ס

בדוכן הספרים שמחוץ לבניין בית המדרש 'דרכי הוראה לרבנים' של הרב אליהו, צפוף הבוקר. המוכרת הצעירה עובדת מול כמה לקוחות במקביל, שמבקשות עוד ספר ועוד אחד של הרב אליהו. מדפדפים, מעלעלים, נזכרים שוב בדמות הגדולה והנערצת שנסתלקה. על השולחן פרוש היצע נרחב של ספרים, מספרי הלכה, דרך סידורים, ועד לסיפורים וספרי ילדים. את כל אלו הביאה אל מכבש הדפוס הוצאת ספרי הרב בשנתיים האחרונות. קצב צלצולי הסלולרי והאדרנלין בסביבתו של יניב, רק בזמן הקצר של הראיון, מעידים על העשייה האינטנסיבית במשך כל ימות השנה. יניב שמח לפרט את היבול התורני של ההוצאה עד כה: דברי מרדכי – סדרה הכוללת מאמרים, פרפראות, סיפורים ודברי הלכה על סדר פרשיות השבוע, על פי דרשות שנתן הרב בשבתות; ספר בנושא השמיטה, הכולל הלכות, תשובות ומחקרים הלכתיים בנושא; שו"ת מאמר מרדכי – שו"ת ומחקרי הלכה בסגנון ספרי השו"תים הנרחבים של החכמים הקדמונים; שו"ת הרב הראשי -  תשובות הלכתיות פרקטיות שנתן הרב בשבתו ברבנות הראשית. "זו סדרה ייחודית", מדגיש יניב "מי שלוקח את זה מקבל לא רק תשובה מעניינת לשאלה, אלא חש גם את הניחוח של מה קורה בלשכת הרב הראשי. התשובות מובאות בספר על אותו מסמך עם הלוגו של הרבנות הראשית עליהן נכתבו. התשובות הן גם מיידיות וממוקדות, הקדימו בשלושים שנה את שו"ת sms של היום".       

כמו כן יצאו בהוצאה מחודשת גם 'דרכי טהרה' וקיצור שולחן ערוך עם ההערות, לאור העובדה שמאז ההוצאה הקודמת התחדשו עוד אלפי תשובות של הרב על פסקים שבחיבורים אלו, והיה צורך לעדכן ולהוסיף אותן בהערות. בחיי הרב, הוא עוד הספיק לעבור על רוב הספרים, להביע דעתו על ההערות שהתחדשו ועוד. "אבל אחרי הפטירה, נפל דבר בישראל. אין את מי לשאול על הספרים. אני לא יכול לשאול אותו על דברים שפרסם". מי שמבקר ומפקח היום על התוכן ההלכתי של הספרים הם בניו של הרב – הרב יוסף אליהו, ראש בית המדרש 'דרכי הוראה לרבנים', והרב שמואל אליהו, רבה של צפת. עבודתם של השניים נחוצה מאוד בפרויקט נוסף של ההוצאה: ריכוז ההקלטות של הרב, מתוך שיעורים, תשובות בתכניות רדיו ועוד. "אנחנו עובדים על תמלול של הכל, וגם על סנכרון. המטרה היא לגלות מתוך כל התשובות את הפסיקה השיטתית של הרב. להבין מה דעתו לגופם של דברים, לראות שאין סתירה בין הפסקים כי אולי לא הבנו אותו נכון". העבודה על הוצאת הספרים מתבצעת בידי צוותי תלמידי חכמים מכל הזרמים, וממגוון מיקומים גיאוגרפיים.   

הרב ומשפחתו לא ראו כל רווח כספי מהצלחת ספריו, וכאז כן היום. יניב מספר בתדהמה כמעט על יחסם של הרב אליהו ובני משפחתו לעניין הפצת הספרים. "מבחינתם, הם היו עומדים ברחוב ומחלקים את כל הספרים בחינם. הראש שלהם הוא שצריך להפיץ כמה שיותר את הספרים, זה מה שחשוב". יניב נוקב במחירים מגוחכים בהם נמכרים כיום ספרי הרב דרך ההוצאה, ומגלה כי כל העלויות של הוצאתם לאור של הספרים ממומנות מכיסה של משפחת הרב. גם לרב אליהו עצמו היו הוראות ברורות לגבי הפצת ספריו, שכמובן רווח כספי לא היה אחד מהן: "הרב גזר עוד בחייו שיש למכור את הספרים במחירים זולים, וכמו כן אחוז נכבד מהם יילך לחלוקה בחינם, כדי שאברכים שאין להם כסף לקנות יוכלו לקבל את הספרים בחינם. אין שום מגמה של לגלגל כסף ולהרוויח. הרעיון הוא באמת להפיץ תורה".

תחזית העבודה של יניב כוללת הוצאת כרכים נוספים בסדרות שכבר החלו לצאת לאור, ולאחר מכן הוצאת שיעורי ההלכה בעיון שהעביר הרב בישיבות וכוללים. "אנחנו ממשיכים עם האוצר שיש בידינו", הוא מתחייב. אגב כך, הוא נזכר ברגעים הבודדים שזכה לראות את הרב בתקופת בית החולים, כאשר היה מגיש לו ספר חדש שיצא לאור. "זה חימם לו את הלב. הוא שמח מאוד ופניו האירו כשהיה רואה ספר חדש".  

עמלים לשמר את מורשת הרב | משה יניב בלשכת הרב אליהו זצ"ל

חיבוק לפני השינה

הסדרה הפופולארית והייחודית 'אביהם של ישראל', שמגוללת בארבעה כרכים סיפורים שסופרו על הרב לאחר פטירתו, היא אחת ההפקות המאומצות והמוצלחות של ההוצאה. "זה פשוט אתערותא דלתתא", מגדיר יניב את הולדתה של הסדרה. "אנשים כל הזמן מגיעים ומספרים סיפורים. מכשיר הפקס פולט פה כל הזמן עוד פקסים עם סיפורים. הספרים הם שיקוף של המציאות. מה שמיוחד כאן הוא ששמות המספרים כתובים בספר. רצונך – תתקשר לאדם ותבדוק את האותנטיות של הסיפור. זה לא כמו סיפורי דרשנים על חסידים מהעיירה. פה היהודי קיים, תשאל אותו שאכן כך היה". מטעמים של ברכה השורה בדבר הסמוי מן העין, מעדיף יניב לדווח כללית על מכירות בסדר גודל של עשרות אלפי עותקים מהסדרה, כולל חיסול מהדורות תוך שבוע מיום יציאתן מבית הדפוס. "זה בא מהאנשים, הכל מתחיל מלמטה. אנשים מתקשרים מיוזמתם, רוצים לערוך אזכרה לרב בירוחם, בחצור הגלילית. אין פה יד מארגנת, זה בא מהם. האהבה הגדולה לרב – זה דבר שאין כדוגמתו. את השם אביהם של ישראל נתנו במהירות, לא היה הרבה זמן לחשוב, אבל זה כל כך נתפס. זה יצא ממש משקף את המציאות".

כשהגיע יניב עם עותקי 'אביהם של ישראל' הביתה, החלו בנותיו הגדולות לקרוא בספרים. לעומתן, ביתו הצעירה יותר, תלמידת כיתה א', הביעה תסכול: "למה אני לא מצליחה לקרוא את זה?" התמרמרה. לאחר שקיבל פניות נוספות מהורים שטענו כי הספרים לא מתאימים לילדים, גם בשל סיפורים העוסקים בנושאים צנועים יותר, הבין יניב כי יש להוציא מהדורה שתותאם לילדים. הוא פנה לזוג המאיירים והכותבים נתנאל ובת-אל אפשטיין, אשר עיבדו סיפורים על הרב לתוך עמודי קומיקס, תחת השם 'אביהם של ילדי ישראל'. גם הוורסיה הזו גרפה הצלחה, כולל בקרב גננות. "מישהו סיפר לי שהילד שלו לא הולך לישון בלי לחבק את הספר", מחייך יניב, "זה מגיע לאהבה כזאת מופלאה".

כנס ילדים, ספרים חדשים – אירועי יום השנה לפטירת הרב אליהו

יום השנה לפטירתו של הרב אליהו זצ"ל יצוין בשבוע הקרוב בסידרת אירועים. הראשונה – סיום 'מבצע המיליון', במסגרתו למדו כשלושים אלף ילדי ת"תים מכל החוגים למעלה ממיליון פרקי משנה לעילוי נשמת הרב. המבצע יסתיים בכנס גדול בו ישתתפו כאלף ילדים שנטלו חלק בלימוד במהלך השנה.

כנס בחורי ישיבות ומכינות ייערך בבנייני האומה, בו יעבירו שיעורים רבנים וראשי ישיבות. לאחר מכן תיערך האזכרה לרב. קודם לכן תתקיים העלייה לקברו. במקביל, ייערכו אזכרות מקומיות בקהילות שונות ברחבי הארץ.

בהוצאת הספרים הכניסו בימים אלו לבית הדפוס שישה ספרים חדשים שאמורים לצאת לקראת יום השנה: ספר עם סגולות של הרב, הספדים שנשא הרב על גדולי ישראל שנסתלקו, הספדים שנאמרו אחר מיתתו של הרב עצמו, ספר הלכות שבת וספר סיפורים שכתב הרב יוסף אלנקווה, ממקורבי הרב, כפי ששמע מפיו במהלך השנים. כמו כן תצא מהדורה מוגבלת של 'אביהם של ישראל' בעיבוד קל לילדים.