בשבע 448: הרב אברהם ישראל גליס

הרב אברהם ישראל גליס, בעקבות הספר 'הוד והדר': 'בתי כנסת בארץ ישראל'- בהוצאת כרטא.

עפרה לקס , כ"א בסיון תשע"א

יום אחד החליטו ב'רדיו קול חי' שמאתגרים את הרב גליס. במשך שעתיים התקשרו מאזינים ונתנו כל אחד מילה: חמין, שינה, בית כנסת ועוד, והרב גליס היה צריך למצוא סיפור ירושלמי מתאים. כאחד שיש לו 3,000 סיפורים ירושלמים, הוא עמד במשימה בכבוד.

אבל הרב גליס, יליד תשי"א ודור עשירי בעיר הקודש, איננו רק איש ירושלים, הוא גם איש ציבור, איש תקשורת ('יתד נאמן', 'משפחה' 'קול חי' וטלוויזיה) והיום חבר מועצת הקולנוע. בין שלל עיסוקיו הוא גם מוצא זמן למפות את ארץ ישראל באתרים מעניינים. לפני מספר שנים הוא הוציא לאור מדריך לקברי צדיקים שנמכר ב-60 אלף עותקים, רובם אגב לחילונים. היום הוא חובק אלבום שמתעד את בתי הכנסת היפים והמעניינים בארץ.

קראת לספרך החדש 'הוד והדר', מדוע?

"זהו ביטוי שמופיע פעמים רבות בתהילים ועל פי המלבי"ם הביטוי מכוון ליופי פנימי - הוד, וליופי חיצוני - הדר. חיפשתי בתי כנסת שהם יפים מבפנים ומבחוץ, שיש להם אלמנטים יוצאי דופן ושווה להתעכב לידם, כי יש להם סיפור מעניין, כמו בית הכנסת אל-גריבה בעכו שיש בו 4 מיליארד אבני פסיפס שבונה יהודי בן 82. הוא עוסק בבניית בית הכנסת למעלה מ-60 שנה".

מתי נולד הרעיון של עריכת אלבום שכזה?

"כשהסתובבתי בעולם וראיתי בתי כנסיות מאוד יפים, חשבתי, ואת יכולה לקרוא לזה 'ציונות אמיתית', שגם לנו יש בתי כנסת יפים וכדאי לפאר את בתי הכנסת בארץ. עברתי מהצפון ועד הדרום, בכל מקום לקחתי את רשימת בתי הכנסת וחיפשתי את אלה המעניינים. קחי למשל בית כנסת אחר בעכו, אותו שיפץ הרמח"ל ויש במרכזו בור, שם הוא עמד והתפלל בבחינת 'ממעמקים קראתיך ה''. יש סיפור דומה לזה בעולם?"

עברת מהצפון ועד הדרום, כולל מזרחה של הארץ, אבל לבתי הכנסת המפוארים של גוש קטיף אין ייצוג בספר.

"גוש קטיף מאוד קרוב אליי. בתשעה באב שעבר ישבתי במוזיאון גוש קטיף ואמרתי את הקינה שחיבר אורי אליצור. הבאתי לגוש את האדמו"ר שלי, האדמו"ר מקרלין, וביקרתי שם מספר פעמים. אני מחובר לגוש קטיף אבל החלטתי שבספר הזה על חורבן אני לא כותב. אני רוצה שיהיה כיף לאנשים והם יעיינו בספר וילכו לבקר בבתי הכנסת, ולא יסגרו אותו בכעס ויאמרו 'עוד פעם חורבן'. מישהו אמר לי שזה תירוץ דחוק, אבל זה מה שהינחה אותי".

איך בחרת אלו בתי כנסת להכניס ואיזה לא?

"זה היה קשה מאוד. בישראל יש 20 אלף בתי כנסת ואנחנו עברנו וצילמנו מאות בתי כנסת. במלאכת הבחירה הרגשתי כמו שלמה - לגזור ולחתוך. הקו שלי היה שזה לא יהיה קטלוג, אלא שבכל דף שיפתחו יגידו 'וואו, איזה פאר, איזה הדר' ומי שגר בסביבה או עובר שם, יקפוץ לבקר".

מלבד הוצאת 'הוד והדר' באנגלית בימים הקרובים, מתכוון הרב גליס לעבד את האלבום גם למדריך כיס, כולל הסברים כיצד להגיע לכל מקום ומפות. צעד שכזה ינגיש את המדריך לכל טייל בארץ, "אבל זה יהיה יותר קטלוגי ולא ישקף את היופי הנהדר שיש בכל בית כנסת".

ofralax@gmail.com