בשבע 448: מילה בסלע

יובל סלע, מפיק מוזיקלי שחזר בתשובה, מפגין באלבום הבכורה שלו הרבה מקוריות, וגם עומק

אמציה האיתן , כ"א בסיון תשע"א

'ימים טובים', יובל סלע

תסלחו לי על הנימה האישית, אבל אחד השירים באלבומו החדש של יובל סלע הזכיר לי סיטואציה משפחתית מאוד מיוחדת. שנים רבות לאחר שאבי מורי זצ"ל הלך לבית עולמו, מצאנו קופסה שחורה של פילם ממצלמה, שמשום מה התמונות שבו עדיין לא פותחו (אתם זוכרים? פעם זה היה תהליך קצת יותר מורכב. צילום על גבי סרט צלולואיד, פיתוח במעבדה והדפסת התמונות). כשחזרו התמונות מהמעבדה היתה זו בשבילנו חוויה מאוד מרגשת. תמונות של אבא עם הילדים הקטנים, צילומים שאפילו לא ידענו שצולמו, החזירו אותנו לאחור, והעלו זיכרונות מתוקים מתקופה שכבר כמעט שכחנו.

 מה הקשר לאלבום החדש של יובל סלע? התשובה טמונה בשיר הסוגר את האלבום, שנכנס ממש ברגע האחרון, כשהאלבום כבר היה מוכן להדפסה. סלע התיידד מאוד עם האחים שחר ואהוד אריאל, בניו של הזמר והיוצר מאיר אריאל ז"ל. לאחר שקיבל רשות לחפור בזיכרונותיו וכתביו של אריאל, הוא גילה שיר נכתב מזמן, אבל אף פעם לא התפרסם. השיר 'א-לוהי' הוא שיר תפילה לקירבה אל הקב"ה, שהולחן ע"י יובל סלע, ומבוצע במלוא הרגש, בקולו העמוק והמיוחד של יובל. הוא חותם אלבום שנקרא 'ימים טובים', אלבום בכורה של מי שכבר שנים רבות עוסק במוסיקה, מכיוונים שונים. סלע היה מפיק מסיבות ואירועים מוסיקליים בסגנון שרוב קוראי העיתון אפילו לא מכירים. הוא חזר בתשובה, אבל לא עזב את התחום. הוא כתב שירים ליוצרים מוכרים, המשיך לנגן בגיטרה, ולא הפסיק לעבוד על השירים האישיים שלו.

רוב המילים והלחנים באלבום נכתבו על ידיו, והעיבוד המוסיקלי שייך לאריאל אביזוב, שגם מופיע על הבמה לצידו של סלע. יש באלבום הרבה עומק, גם במילים וגם במוסיקה. אבל לא רק עומק, אלא גם מקוריות. קחו למשל את השיר 'י-ה ריבון עולם', מתוך זמירות שבת. סלע מוסיף בתוך המילים המקוריות, של ר' ישראל נג'ארה, שנכתבו בארמית, את ההסברים של חלק מהביטויים בעברית פשוטה. חלק מהמאזינים אולי ירימו גבה, על ה'נגיעה' בטקסט המקורי, אולם לטעמי זה מעניין ואפילו מוסיף להבנה. חבל שבשירה שלו הוא לא מקפיד על הניקוד הנכון של המילים, כפי שהודפס בחוברת השירים שהוא עצמו צירף לאלבום.

הגיטרה של סלע מזכירה את זו של אהוד בנאי, ולעיתים גם את הסגנון של קובי אוז. דואט מאוד מעניין הוא יצר בשיר 'משפחה', יחד עם חיים אוליאל, בוגר להקת 'שפתיים'. הקול הגבוה של אוליאל, עם הנמוך של סלע, יוצרים הרמוניה יפה ומיוחדת.

תרשו לי לסיים במילים מתוך שיר הנושא, שאת מילותיו כתבו שחר ואהוד אריאל: "יש ימים שיש בהם כוח, יש ימים של תקווה, יש ימים שיש בהם אומץ, הכוח להראות אהבה".

seret@etrog.tv