בשבע 449: קול התורה לא יושתק

המשטרה ל'בשבע': לא יוגש כתב אישום נגד הרב דב ליאור | 25 ח"כים דורשים משר המשפטים לפטר לאלתר את שי ניצן

חגית רוטנברג וניצן קידר , כ"ח בסיון תשע"א

בכירי הפרקליטות שהורו להוביל את הרב דב ליאור לחדר החקירות לאחר מבצע חטיפה משטרתי מתוחכם, לא שיערו כנראה את עוצמת אפקט הבומרנג שיחזור אליהם תוך זמן קצר, וישיג את ההיפך הגמור ממה שעליו חשבו. ההתקוממות הספונטנית, שהפכה לאירוע מתגלגל ששיבש את הסדרים בירושלים ובמקומות נוספים ברחבי הארץ במהלך יום שני עד שעות הלילה המאוחרות, המשיכה להדהד בסדר היום הציבורי והתקשורתי עוד ימים אחר כך. אבל יותר מכך: ההתנגדות למעצרו המבזה של הרב, הניצב בשורה הראשונה של פוסקי ההלכה והמנהיגים הרוחניים של הציונות הדתית, יצרה איחוד שורות נדיר במחנה המשוסע בדרך כלל, וגרר גינויים חריפים מכלל גופי ואישי המגזר הדתי ואף החרדי.

משטרת חברון מסרבת לעצור את הרב

בשעות הצהריים של יום שני עשה הרב ליאור את דרכו ליישוב מיגרון, במטרה לשאת דברי חיזוק באוזני התושבים. באמצע הדרך, על כביש המנהרות סמוך לגוש עציון, עצר רכב משטרתי את רכבו של הרב, הסיט אותו לשוליים והורה על שינוי כיוון הנסיעה. מכשירי הטלפון הנייד של הרב ונהגו הוחרמו, על מנת לא לאפשר להם להודיע על מיקומם. ההתנהלות החשאית כולה העידה על חשש של המשטרה מפני הגעת תומכי הרב אל מקום החקירה ושיבוש המהלך. גורמים המקורבים לחקירה טענו לעומת זאת כי מעצרו של הרב בוצע בצורה מכובדת, כאשר המכונית נעצרה לביקורת שגרתית והרב כלל לא הוצא מהאוטו, אלא נהגו התבקש לתת לאחד החוקרים לנהוג ברכב עד למשרדי היאחב"ל בלוד. על פי המידע, החקירה בוצעה תוך מתן הכבוד הראוי לרב ליאור, כמתבקש מרב המשמש מורה דרך לציבור גדול.

גורם במשטרה אישר ל'בשבע' כי סביב מעצרו של הרב התלקחה מחלוקת פנים-משטרתית, לאחר שבמשטרת חברון סירבו לעצור את מי שמכהן כרב העיר, ודרשו כי יחידה אחרת תבצע את המעצר. אחרי בדיקות ותכנונים רבים הוחלט כי היחידה שעוסקת בחקירה היא זו שתבצע את המעצר – ועל כן נשלחו למשימה בלשי היחידה לחקירות פשעים בינלאומיים. גורם אחר טען כי מלכתחילה, המשימה הוטלה על היחידה החוקרת ומשטרת חברון כלל לא נתבקשה לבצע את המעצר.

החקירה עצמה נסובה אודות הסכמה שנתן הרב לספר ההלכתי 'תורת המלך', העוסק בדיני הריגת גוי בשעת מלחמה. הסעיפים בהם חשוד הרב, יחד עם רבנים נוספים שהעניקו הסכמות וגם מולם מתנהלת חקירה, הם הסתה לאלימות וגזענות. ביום רביעי הודיעה המשטרה, על אף המהומה שחולל מעצרו של הרב ליאור, כי בכוונתה לעצור לחקירה גם את הרב יעקב יוסף, שהעניק אף הוא הסכמה לספר 'תורת המלך' וסירב להתייצב עד כה במשטרה. עד לירידת הגיליון לדפוס הרב לא נעצר. ההליכים המשפטיים יימשכו גם נגד מחבר הספר, הרב יצחק שפירא.  

גורם במשטרה הבהיר ל'בשבע' כי הרב נדרש לחקירה משום שחתם על ההסכמה ומטרת ההבאה לחקירה היתה להעמיד את הרב כשווה מול החוק לאחר שסירב להתייצב לזימון אליו נקרא. עם זאת, הודה הגורם כי למעשה לא צפוי להיות מוגש כל כתב אישום נגד הרב ליאור בחשדות נגדו. זאת כיוון שהחשדות נגדו תלויים אך ורק בכתיבת הסכמה, ולא הוא שהביע את הדעה עצמה.

מפגן כוח בכניסה לעיר

החקירה הסתיימה תוך זמן קצר יחסית, לאחר שהרב השיב לשאלות החוקרים. השמועה על מעצרו של הרב עשתה לה כנפיים והתפשטה במהירות בקרב המחנה הדתי לאומי. התארגנויות ספונטניות לפעולות מחאה החלו יוצאות לדרכן, ובמהלך שעות הצהריים החלו חסימות צירים, בעיקר באזור ירושלים. במועצת קרית ארבע נערך כנס חירום לבחינת דרכי תגובה, ומול מגרש הרוסים התקיימה משמרת מחאה ביוזמת ח"כ יעקב כץ. המחאות נערכו תחת הקריאה לשר המשפטים יעקב נאמן לפטר את שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה המוביל את המרדף המשפטי אחרי הרב. האירוע המשמעותי נערך מול בית המשפט העליון, בהשתתפות מאות תלמידי ישיבות, אברכים ורבנים, שהביעו כאב וזעם על הפגיעה בכבוד רבם. קבוצת תלמידים אף פרצה אל חצר מתחם בית המשפט, מה שעורר מהומה רבתי במקום וכונה בתקשורת כ"הסתערות על בית המשפט העליון". מאוחר יותר פשטו הצעירים על הצמתים באזור הכניסה לעיר, וחסמו אותם למשך כשלוש שעות, בקריאות "לא שותקים על כבוד תורה". שיבושי תנועה כבדים נרשמו לאורך שעות אחר הצהריים והערב באזור ירושלים. בשומרון נחסמו שלושה צמתים למשך כשעה בהפגנות בהן השתתפו מאות תושבים, וכן במחלף פולג סמוך לנתניה, ועוד. בירושלים נעצרו 25 מפגינים, ששוחררו יום למחרת.

הפרק המרשים ביותר שחתם את אירועי המחאה נערך בשעות הערב המאוחרות של אותו יום. מאות רבות של תלמידים קיבלו את פני הרב ליאור בכניסה לבירה, ונשאו אותו תוך שירה וריקודים לאורך כביש הכניסה לעיר. גם השוטרים שניסו כל העת לדחוק את רגלי הצועדים מהכביש, לא יכלו להתעלם ממפגן הכוח ששידרו התלמידים בשירתם סביב הרב. התהלוכה צעדה עד לישיבת 'מרכז הרב', שם נערכה עצרת חיזוק ותמיכה ברב ליאור, בהשתתפות הרב חיים שטיינר, הרב יעקב יוסף, הרב דודי דודקביץ', ובהנחיית הרב ירחמיאל וייס, ראש הישיבה לצעירים.

התקוממות חוצת מחנות. חסימת הכניסה לירושלים, השבוע | צילום: יהודה רוטנברג

קירות בית המדרש רעדו מעוצמת השירה המתמשכת של התלמידים לכבוד רבם. הרב ליאור, בתגובה ראשונה לאחר החקירה, פתח בשבח התלמידים "שנושא כבוד התורה יצוק עמוק בלבבם. מה שראינו הערב ברחוב מראה את עוצמת היחס הבריא שלכם לנושאי התורה ותלמידי חכמים". ביחס לחקירה ולהאשמות נגדו, אמר הרב כי "כל תלמיד חכם ששואלים אותו בדבר הלכה – חייב לומר, ולא לחשוש מבשר ודם. זו הדרכתה של תורה". בהתייחסו ל'תורת המלך' ולהסכמה שנתן לו, אמר הרב: "תלמידי חכמים שרוצים להוציא מחקר תורני – לא זקוקים להסכמה של קומיסר שיגיד אם זה מותר או אסור. להאשים מחקר תורני בהסתה לגזענות זה לקוח מהעולם הברברי המכונה נאור. תלמידי חכמים הם אוהבי שלום, מה להם ולאלימות? כל עניינם הוא לחנך את הדור. לחשוב עליהם דברים כאלה זו עלילה שפלה. התורה לא זקוקה להסכמות, גם אם למישהו זה לא נראה. אנחנו רואים שישנן התנכלויות לתלמידי חכמים, ממציאים מתחת לאדמה כדי להכפיש אותם. אבל כל מה שינסו לרדוף את אנשי התורה על האמת שלהם – היא תתגלה רק יותר ויותר".     

 גם החרדים מוחים

כאמור, התגובות למעצר חצו מחנות הן בשדה הרבני והן בזה הפוליטי. הרבנים הראשיים לישראל הודיעו כי הם "מצרים וכואבים על הפגיעה החמורה בכבודו של רב ודיין חשוב מגדולי רבני ישראל וממנהיגי הצבור הדתי", והעבירו מחאתם לראשי השלטון.

גם גופים רבניים מתונים בדרך כלל, הביעו זעזוע: "המשטרה חצתה קו שחור בהתייחסותה לעולם התורה כשעצרה רב בישראל כאילו היה אחרון הפושעים", נמסר מארגון רבני 'צהר', "המעצר הוא פגיעה חמורה בחופש הביטוי ההלכתי. רבני צהר קוראים לרבנים הראשיים להתערב ולעצור את הדבר החמור הזה".

באיגוד ישיבות ההסדר אמרו כי "אנו רואים בזאת ביזיון לתורה וללומדיה, וניסיון לבלום את חופש הביטוי של הרבנים באמצעים חמורים, בלתי מקובלים ואנטי דמוקרטיים. אנו קוראים לעולם התורה על כל גווניו והשקפותיו לעמוד איתן מול הניסיון לפגוע בכבוד התורה ובכבוד תלמידי החכמים, ולמחות על המעשה הנמהר והחמור שנקטו בו הפרקליטות ומשטרת ישראל".

ומכיוון אחר: הרב יצחק שפירא, מחבר ספר 'תורת המלך', יצא בהודעה כי בשל המעצר תצא לאור בקרוב מהדורה שלישית ומעודכנת של הספר, שתכלול התייחסויות אקטואליות חדשות כגון דין הערבים תושבי עזה. בהודעתו סיפר הרב שפירא כי האירועים סביב הספר רק הגבירו את הביקוש אליו, וכי המהדורה החדשה תצא באלף עותקים.  

ח"כי האיחוד הלאומי והבית היהודי פרסמו בזה אחר זה גינויים חמורים למעצר, אולם גם ח"כי הסיעות החרדיות לא עמדו מן הצד. שר הדתות יעקב מרגי (ש"ס) הביע מחאה חריפה בפני השר לביטחון פנים על דרך מעצרו של הרב ליאור, "הרב נחטף בדרכו לירושלים כאחרון הפושעים", אמר מרגי והוסיף "היה ראוי שאם יש למשטרה רצון לחקור את הרב, יעשו זאת בדרך של כבוד".

ח"כ הרב ישראל אייכלר (יהדות התורה) נשא נאום נוקב במליאת הכנסת, בו אמר בין השאר: "מעבר לוויכוחים האידיאולוגיים וההשקפתיים, יש עניין של כבוד לתורה, ויש ביזיון לתורה. יש היום לגיטימציה בשלטון הרשע והזדון לפגוע ברב, באופן שלא היה מעזים לעשות לפרופסור מחוגי השמאל. לא היו מעיזים לעשות כך גם למופתי ממסגד אל-אקצא".

ביום ג' נשלח לשר המשפטים יעקב נאמן מכתב חתום בידי 25 ח"כים ממגוון סיעות, הקורא לו להדיח לאלתר את המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן מתפקידו. את המכתב יזמה ח"כ ציפי חוטובלי, שאף שוחחה עם שר המשפטים ישירות ודרשה ממנו את פיטוריו של ניצן. נאמן הבטיח לה לטפל בעניין. במכתבם קבעו הח"כים כי "עצם ביצוע המעצר המביש צריך לשמש תמרור אזהרה לשינוי מהותי בפעילות הצוות המשפטי של המשנה ליועמ"ש עו"ד שי ניצן, אשר מדרדר את משטרת ישראל להתנהלות של משטרת מחשבות שאינה ראויה למדינת ישראל. אנו קוראים לך כמי שמופקד על התנהלות משרד המשפטים לפזר לאלתר את "צוות שי ניצן", ולהבהיר לבכירי משרדך כי רדיפת רבנים הפוסקים בענייני הלכה אינה בין תפקידיהם", דרשו הח"כים. השר נאמן חובש הכיפה, ממלא עדיין פיו מים בסוגית מעצרו של הרב.   

לדור להגנת ניצן

גל המחאות שהציף את הפרקליטות והמשטרה, הכריח את הרשויות הנוגעות בדבר להוציא הודעות חריגות על מנת להסביר את הצעד שקומם רבים. המשרדים הממונים על אכיפת החוק שבו והדגישו השבוע כי המעצר בוצע בצורה זו, בשל סירובו של הרב להתייצב לחקירה. בהודעה שהוציא דובר משרד המשפטים נאמר כי "במדינת חוק, בה נחקרו במשטרה נשיא מדינה, ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת, חכמי דת ואישי ציבור בכירים, אין איש מעל לחוק ואין איש רשאי לראות עצמו פטור מן החובה להתייצב לחקירת משטרה. התקיימו מגעים בין אנשי המשרד מטעם היועץ המשפטי לממשלה לבין גורמים שונים, והוצע לרב להתייצב לחקירה באופן מכובד ושקט. הניסיונות נענו בשלילה, ועל כן לא היה מנוס מלהוציא את צו המעצר". הודעה דומה הוציא גם השר לביטחון פנים. גם פרקליט המדינה משה לדור הגיב לפרשה, ומיהר להגן על שי ניצן, באומרו כי ההתקפות נגדו מעוררות דאגה, וכי ניצן אינו קובע שום אג'נדה בפרקליטות.

ראש הממשלה, בעקבות הביקורת החריפה על שתיקתו מצד האופוזיציה, פירסם הודעה לקונית ובה נאמר כי "ישראל היא מדינת חוק. החוק הוא מחייב וחל על כולם, ואני קורא לכל אזרחי ישראל לשמור עליו".