בשבע 449: צבי זלבסקי

צבי זלבסקי, מלחין זמר וצייר בעקבות האלבום 'קומי אורי'

עפרה לקס , כ"ח בסיון תשע"א

 

צבי זלבסקי הוא סופר סת"ם, ששומר את פרצי היצירה שלו לכלי הנגינה, לכתיבה וללחנים. הוא עצמו נותר בצל, אבל שירים רבים שלו חלחלו לסעודה שלישית ולבתי הכנסת. זלבסקי מעיד על עצמו שהוא כותב מוסיקה מגיל צעיר מאוד, אבל בכוונת מכוון גנז את כל מה שעשה עד גיל 30. אולם מאז הוא שלם עם כל מה שהוא עושה, נאמן לקול הפנימי שמורה לו כיצד לדובב את המילים. האמת שלו וגם הצניעות באים על חשבון קהל, הכנסות ומסחור. אבל נראה שהוא לא יכול אחרת, גם לא באלבום התשיעי 'קומי אורי' שהוא חובק כעת.

באלבום נמצאים שני שירים שנכתבו בעקבות מקרים טראגיים.

"נכון. את 'תלווה לי שיר' התחלתי לכתוב בתקופה שבה היה לי יובש ביצירה. אבל בעקבות הכרות עם  זוג ידידים שבו האישה, צעירה ושמחה, נאבקה במחלה קשה, הרגשתי שהשיר עובר אליה, שאני נכנס לתחושות שלה. הקלטתי את השיר במהירות ונתתי לה אותו ליום הולדתה. זמן קצר אחר כך היא נפטרה.

"השיר השני הוא 'אך טוב וחסד' שהולחן בעקבות מותה של צורית ירון. ההורים של צורית ואני גדלנו באותה שכונה בירושלים. חבר, שהציע להורים לכתוב על מצבתה את הפסוק, ביקש ממני שאלחין אותו וסיפר שהיא מאוד אהבה את השירים שלי. ניסיתי כמה חודשים וכל פעם זרקתי. יום אחד לקחתי את הגיטרה ונפל לי הניגון. טלפנתי מיד להורים שלה, וכשהם הגיעו והשמעתי להם אותו הם בכו ואמרו שהם מרגישים שזה מתחבר אליה".

מצד שני באלבום יש גם שירים שהלחנת לשמחות משפחתיות ואחרות.

"נכון. יש בדיסק צחוק ודמע. אבל אם לא מסבירים את הסיפור העצוב העומד מאחורי השירים, השיר עומד בפני עצמו. כשאתה כותב שיר, אפילו אם הוא עצוב, במובן מסוים הוא משמח, כי זה האופי של המוסיקה - שהיא משמחת".

בדיסק הזה אתה שר עם בנותיך. אינך חושש שזה יבריח לך קהל?

"זו אינה הפעם הראשונה שאני שר עם בנותיי. בעבר אתר 'פיוט' הקליט ניגונים רבים של המשפחה ושרנו יחד. באופן אישי אינני הולך להופעות של נשים, אבל אני שומע שירה שלהן בדיסק. אני מתאר לעצמי שהרוב יוכלו לשמוע, ומי שלא- אשתו תוכל ליהנות מזה. שמתי את שני השירים האלה בסוף - כדי שמי שלא ירצה ידלג. לא רציתי לוותר כי הרגשתי שזה חשוב".

נראה שב'קומי אורי' השירים קליטים יותר ממוסיקה שעשית בעבר.

"לפני שנתיים וחצי הוצאתי את 'ענני' על גוש קטיף. אני חושב שזה היה הדבר הכי טוב מבחינת מה שהוצאתי מעצמי, אבל לצערי הקהל לא קיבל את זה. עכשיו לקחתי הפסקה מדברים כל כך רציניים. בתקופה האחרונה כתבתי הרבה לחתונות, התחשק לי לעשות דברים יותר שמחים, לצאת קצת מהרצינות, לפרש את המילים בפרשנות אופטימית יותר".

האם בתקופה האחרונה יש לך יותר הופעות מבעבר?

"לא. אבל אני מלמד ב'קהילות שרות' מוסיקה חסידית, אז כל שיעור כזה הוא כמו הופעה קטנה ואני נותן להם מהשירים שיש בי, כך שנפשית זה לא נורא חסר. אני נורא שמח כששיר שלי מגיע לאיזה מקום, במיוחד לבית כנסת - אבל כנראה 'כוכב נולד' אני לא אהיה ואני לא מצפה לזה, למרות שאני מאוד אוהב להופיע".

זלבסקי איננו משרטט מסלול הוצאת דיסקים עתידי. הוא משווה את עצמו לאשה, שבעת שהיא כורעת ללדת היא נשבעת שלא תעשה זאת שוב. "אני תמיד אומר - אני לא מקליט יותר, זה לא מצליח, אנשים לא קונים. אבל אחרי כמה זמן התאווה להוציא את השירים לאור מתגברת ואני עושה זאת שוב".

ofralax@gmail.com