בשבע 449: אביה ואביה

שוהם שמחי נעזר בלחנים של בתו, אביה, ומציג אלבום במגוון סגנונות שלא רק עטיפתו מוצלחת

אמציה האיתן , כ"ח בסיון תשע"א

 'חותם על לבך', שוהם שמחי

כששומעים כל שיר בנפרד, אפשר בהחלט להגיע למסקנה שכל שיר לקוח מאלבום אחר. לעיתים הוא נשמע כזמר רוק ישראלי, לעיתים כטרובדור חסידי מקורי, ולעיתים כפייטן תימני. המכנה המשותף העיקרי לכל השירים באלבום 'חותם על לבך' הוא הזמר – שוהם שמחי. בעצם, יש עוד מכנה אחד משותף כמעט לכל השירים – כיף לשמוע אותם. לשמחי יש קול שאפשר להגדיר אותו קודם כל כקול נעים. הוא יודע לשיר במגוון של סגנונות, ומסתבר שהוא גם יודע לכתוב ולהלחין. אבל הוא לא לבד במשפחה, בתו, אביה, משתתפת באלבום כמלחינה, ובגיל הצעיר שלה זה בהחלט הישג יפה.

שוהם שמחי מתגורר ביישוב כוכב יעקב, ועיסוקו העיקרי הוא יצירת כלי כסף בסגנון תימני מקורי בשילוב אלמנטים מודרניים. את אותו עיקרון הוא מעביר גם אל היצירה המוסיקלית – שילוב של אלמנטים תימנים, שירה יהודית עתיקה וגם שירים עבריים מחודשים.

הוא מבצע בצורה מקורית את השיר 'שורשי' של אברהם לוי, זה שהתרגלנו לשמוע מפיו של ראובן ארז. לשיר 'אתה לי ארץ' המחובר כל כך לירדנה ארזי הוא עשה המרה ללשון זכר, והוא שר אותו כך שאף מאזין לא יוכל לנחש שהמבצע הוא בכלל תימני.

אחד השירים המיוחדים באלבום שואב את מילותיו מתוך תפילת הגשם, "בגשמי אורה תאיר אדמה וכו'". הלחן היפה שייך לאביה שמחי, והביצוע, הלא פחות יפה, ממש עושה חשק לגשם. כדאי לשים לב לשורות שנכתבו מתחת למילות השיר, בחוברת המילים: "זהו השיר שגרם לי לצאת לדרך ארוכה של הפקת אלבום חדש. הכישרון של אביה בכתיבת לחנים הכריח אותי לעשות הכל כדי שהכישרון המוסיקלי שלה יבוא לידי ביטוי". איזה כיף לראות שיתוף פעולה כזה בין אב לבתו.

את גידי שרון אני זוכר לטובה עוד מימי הבראשית של ערוץ 7, וכאן הוא מתגלה ככותב מוכשר שגם הלחין את השיר הפותח את האלבום 'חי את העולם'. את חובו למקורות התימנים משלם שמחי בפתיחה המסלסלת ל'שיר הנשר', ובשיר שהלחין למילותיו של רבי שלום שבזי 'שובי יפהפיה'. לא אומר שהבנתי את משמעות המשפט "שובי ברון הסהרון", אבל חזקה על הרב שבזי שבשיריו טמונים סודות עמוקים מני ים.

תרשו לי לסיים בהתייחסות לחוברת המילים, ולעיצוב הכללי של האלבום – מיוחד, מקורי ויפה. ואפילו חידוש יש כאן. שמחי הציג דרך האינטרנט כמה אפשרויות לשער האלבום והתמונה שנבחרה ע"י הגולשים היא המעטרת את האלבום. אם היה שואל אותי, הייתי בוחר את אותה התמונה.

seret@etrog.tv