בשבע 449: דרך ירושלים

ניר נחשון בסך הכל רצה לקצר את הדרך מירושלים לביתו במעלה אדומים, אך מכשיר הניווט שלו הכניס אותו לתוככי הכפר העוין עיסאוויא.

שמואל אדלמן , כ"ח בסיון תשע"א

ניר נחשון בסך הכל רצה לקצר את הדרך מירושלים לביתו במעלה אדומים, אך מכשיר הניווט שלו הכניס אותו לתוככי הכפר העוין עיסאוויא. ילד בן 12 שהבחין בו החל לצעוק 'יאהוד' ובתוך שניות הגיעו עשרות צעירים ורגמו את רכבו של נחשון מכל הבא ליד. מוכתר הכפר ובני משפחתו סייעו לנחשון להיחלץ ובנס הוא יצא בפגיעות קלות יחסית.

אין זו הפעם הראשונה שנהגים שלא מכירים את הדרך מנווטים בעזרת מכשירים אלקטרוניים ומוצאים את עצמם במקומות עוינים שעלולים להסתיים באסון. בניגוד לשטחי יו"ש שבהם מכשירי הניווט מתריעים על הכניסה לאזורים אלו, על מעבר באזור מזרח ירושלים מכשיר הניווט אינו שולח כל התראה. אולי בשל תקלה טכנית הגורמת לרכיבים אלקטרוניים להניח שליהודים מותר להסתובב בכל מקום בעיר הבירה שלהם.  

אירועים מעין אלו עלולים לגרום למי שאינו מכיר את ירושלים להדיר את רגליו ממנה או לפחות למחוק אותה מרשימת אזורי הטיול המשפחתיים.  דורון יושע, מנהל חברת הטיולים 'טיולי דורון' המתמחה בהדרכת סיורים בירושלים סבור כי מדובר במקרה שאינו מלמד על הכלל.  "המקרה הזה הוא חריג מאוד, אומר יושע, "בירושלים כבר יותר מ6 שנים יש שקט בריא, העסקים במזרח ירושלים מתפתחים מאוד, אני רואה את ההשקעות החדשות ואת כמות התיירים יש יותר תנועה של ישראלים יהודים במזרח ירושלים, בעיקר סביב העיר העתיקה וסלאח א-דין , אנו מובילים באזורים אילו המון טיולים וההרגשה תמיד מפתיעה לטובה! שמחים מאוד לקראתנו". עם זאת יושע מסייג את דבריו: "מי שנוסע במזרח ירושלים באזור הר הזיתים וואדי ג'וז, כדאי שיכיר את הדרך. כדי להרגיש ביטחון טוב ללכת לטיול בעקבות המלצה של מישהו, ספר עדכני והכי טוב עם הדרכה".

מאיר, מדריך טיולים מנוסה,  טוען שככל שיותר ישראלים יגיעו למזרח העיר כך תגבר תחושת הביטחון: "פגשתי כבר מטיילים מבוהלים שהתקשרו אלי כשמכשיר הניווט שלהם הורה להם להיכנס לרחוב בעל שם ערבי, גם כשהיו מאחורי העירייה.  ברוב המקומות אכן אין בעיה אך העובדה שיש מקומות בירושלים שלא נכנסים אליהם היא חרפה למדינת ישראל".   

לא נותר אלא לקוות כי מדינת ישראל תדאג לכך שכל אזרח יהודי יוכל להסתובב בביטחון כל מקום בארץ, ובוודאי ברחבי עיר הבירה שלו.