בשבע 450: ליברמן נגד התקפלות

ליברמן: לאבו מאזן לא מגיעה מחווה; התנצלות בפני טורקיה היא השפלה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' בתמוז תשע"א

בישיבת של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אתמול (ד'), אמר שר החוץ אביגדור ליברמן כי ישראל מעוניינת לחדש את הקשרים עם טורקיה, אך לא בכל מחיר.

"אין לנו עניין בחיכוך עם טורקיה ואנחנו בעד להסדיר את הוויכוח עם טורקיה. אבל התנצלות זאת לא פשרה, זאת השפלה וזאת הפקרת חיילי צה"ל", אמר ליברמן. "אנחנו מצטערים על הרג אנשים מכל הארגונים ומכל הסוגים ומכל המדינות. אנחנו יודעים למה אנחנו מוכנים, ומצפים לנכונות וגמישות להגיע לאותה פשרה", הוסיף שר החוץ. באותו זמן עמל השר משה יעלון בניו יורק להגיע לסיכומים מול הטורקים, על רקע הדו"ח הקשה כלפי הממשל באנקרה, שמגבשת הוועדה הבינלאומית החוקרת את אירועי המשט הפרובוקטיבי הקודם. ליברמן גם התייחס למשט הנוכחי וציין כי "אין ספק שהגורם המרסן ביותר לעצירתו היה הלחץ שהופעל מכיוון ארצות הברית. הנכונות של הטורקים להגיע להפשרה במתיחות היחסים עם ישראל, נובעת בין השאר מהבעיות שנוצרו לדעתם כתוצאה מהמאבק".

ליברמן גם התייחס גם לתסבוכת סביב פרשת החזרת גופות המחבלים לידי הרשות הפלשתינית, ותקף את יושב ראש הרשות בחריפות. "אני לא חושב שלאבו מאזן מגיעה מחווה כלשהי ממדינת ישראל. אין גורם פלשתיני שמסית יותר נגד ישראל מאבו מאזן. הוא זה שדחף להעמיד לדין בכירים ישראלים בהאג. הוא פעל בעוצמה שלא יקבלו את ישראל ל-OECD, וכל זאת בזמן שאנחנו עזרנו לחלץ אנשי פתח' בזמן המהומות בעזה", ציין ליברמן.

השר גם אמר לגבי הכרזה חד צדדית על מדינה פלשתינית כי מהלך כזה צריך להיתקל בתגובה ישראלית חריפה. "אם המהלך החד צדדי באו"ם יתקבל, ישראל בין היתר יכולה לעצור את כספי המיסים, להפסיק את המעבר החופשי של בכירים פלסטינים במעברים, והיא יכולה להפעיל לחץ על הפלשתינים דרך ארה"ב". הוא גם האשים את יושב ראש הרשות הפלשתינית בהסתה אינטנסיבית נגד ישראל.

ליברמן גם רמז כי יש לאחד כוחות פוליטיים לקראת חודש ספטמבר. "לא מתחילים לבנות יסודות של בית בזמן שבחוץ מתנהלת רעידת אדמה, זה פשוט לא ריאלי. הדבר הכי מועיל שישראל יכולה לעשות לקראת ספטמבר היא גיבוש הצעה משותפת של שלוש המפלגות הגדולות בכנסת, ולקבוע במשותף את העקרונות להסדר עם הפלסטינים. אם היינו מגיעים להסכמה כזו, העולם היה מקבל את העקרונות הללו".