בשבע 450: משחק מהיר

תיאטרון 'פרשנתדא' מפגין יכולת אלתור מרשימה ומציג הצגת פלייבק מצחיקה, אך גם מעוררת מחשבה

איתמר מרילוס , ה' בתמוז תשע"א


'מה הסיפור שלך', תיאטרון פרשנדתא, מנחה: דודי זילברשלג
מה מעוררת בכם המילה 'כסף'? יש שטוענים שהוא הורס את העולם, יש טוענים שהוא מתקן את העולם. דבר אחד בטוח אפשר לומר על כסף: אי אפשר בלעדיו. הצגת הפלייבק (אימפרוביזציה) של תיאטרון 'פרשנדתא' שהתקיימה השבוע בירושלים – ושעוסקת בכל פעם בנושא אחר - הציעה מגוון פרשנויות לשאלה זו. כסף ואלוקים, כסף והזולת, כסף ותאווה, היו רק חלק מן הנושאים שהועלו במהלך הערב והמחישו עד כמה הכסף מהווה גורם משמעותי בחיינו.

תיאטרון המבוסס על אלתורים הוא אתגר אמיתי עבור השחקנים משום שאין להם זמן רב להתכונן על הקטעים אותם הם מציגים. למרות זאת נדמה ש'פרשנדתא' הצליחו להתגבר על המכשול הזה בעזרת יכולת אלתור נאה וכמה סיפורים משעשעים שניפק הקהל (כ-40 משתתפים בערך). אולי המשעשע מבין הסיפורים עסק באישה בשנות החמישים לחייה, שנזקקה להלוואה עבור נישואי בנה ובמפתיע זוכתה על ידי פקידת הביטוח הלאומי בסכום נאה. האישה סיפרה שעלתה על שולחן הפקידה (המשתאה כמובן), והתלוצצה עם היושב במרומים על כך ש"שדדה אותו". גרסת הפלייבק של האירוע הזה הייתה לא פחות מצחיקה, וכללה שחזור פרוע למדי של ה'שוד' והשיחה עם הפקידה.

למרות החיוכים הרבים שהצליחו 'פרשנדתא' לגרום לצופים, הרי שלא מעט דילמות רציניות עלו. כמה כסף ראוי לתת לקבצנים? האם ניתן להבין אדם הגונב מקופת הצדקה כאשר אוזל לו הכסף? ועוד כהנה וכהנה דילמות הלקוחות מהחיים של כולנו. בין קטע מאולתר אחד למשנהו, הנחה את הערב דודי זילברשלג בסיפורים ובוורטים הקשורים לכסף (שבאידיש נשמעים כמובן אותנטיים יותר). לעיתים היה נדמה שאופן ההנחיה של זילברשלג נוטה לדידקטיות יתר, ולמרות זאת, החמימות הקורנת ממנו הצליחה לפצות במידת מה על אופן ההגשה.

שלושת השחקנים היו טובים למדי, והצליחו לשזור את סיפורי הקהל זה בזה תוך משחק מלא חן ונטול אגו. בעתיד, הייתי ממליץ להם, לנסות לשפר את התיאום ביניהם בסצנות שבהם הם משחקים ביחד, ולא לדבוק רק באופן ההצגה שבו כל שחקן מעלה את הפרשנות הפרטית שלו לסיפור שסופר (למרות שעשו זאת באופן מצוין). אבל בשורה התחתונה: נהניתי מהמשחק שלהם ומהיצירתיות שהפגינו. גם הנגינה בין האלתורים ובתוכם, הוסיפה נופך נעים להצגה. התאכזבתי מחלקים מן הקהל שהרגישו משום מה שמדובר במקום שכדאי להתפנות בו לשיחות טלפון חשובות. תהיו בטוחים שבקאמרי או אפילו בתיאטרון הסמטה זה לא היה קורה.

אי אפשר בלי לתת מילה טובה על הכנסת האורחים ב'בית שורשים' שם התקיים האירוע. עוגיות ושתייה חמה וקרה קידמו את פני האורחים וניכר שנעשה הכול בשביל להנעים את שהותם. הבחירה במקום אינטימי כ'בית שורשים' הייתה בעיניי במקום (תרתי משמע).