בשבע 451: שאלת השבוע

חצי יום עבודה בשישי ומנוחה בראשון - רעיון טוב?

עורך: ירעם נתניהו , י"ב בתמוז תשע"א

ח"כ הרב חיים אמסלם, יו"ר תנועת עם שלם / חיזוק המשפחתיות  

הרעיון שכבר עלה בעבר, אך בזמן האחרון קיבל הד ציבורי חזק, הוא רעיון טוב שיועיל לכל עם ישראל. יום ראשון חופשי ישרת את כל הגוונים בציבוריות הישראלית ובכוחו גם להפחית מתחים סביב שמירת השבת והפרהסיה הציבורית. ציבור שומרי השבת בישראל יוכל לנצל את היום הזה לבילוי משותף עם המשפחה ולחיזוק הקשרים המשפחתיים. לאחר המנוחה המוחלטת וההתנתקות מכל דבר ודיבור חול במשך השבת, ניתן יהיה לצאת לטיולים משפחתיים ולבלות זמן איכות מסוג אחר עם הילדים ובני הזוג. מובן שזהו גם עיתוי מצוין כדי לערוך 'סידורים' שונים שבימי העבודה לא מספיקים לעשותם. אני סבור שמנוחה ביום ראשון תוכל להביא אנשים רבים, מסורתיים וחילוניים, לשמור על קדושת השבת באופן מלא. כאשר ייעלם התירוץ הנפוץ של "אם בשבת אני לא אלך לים, לטיול או לקניות, אז מתי אלך?", יוכלו אנשים רבים לשמור את השבת כהלכתה ולבלות ביום ראשון. מובן שאת משחקי הכדורגל ניתן יהיה סוף-סוף להעביר ליום ראשון ולמנוע בכך חילול שבת המוני. כך גם יסתתמו טענותיהם של אלו המבקשים להתיר תחבורה ציבורית בשבת ופתיחת מרכזי קניות.

המתנגדים לחופשה ביום ראשון בגלל העבודה המקוצרת ביום שישי, מעלים טענה שיש לתת עליה את הדעת והיא הקושי בהכנות לשבת ובקבלת השבת כראוי. אני חושב שעל המחוקק לוודא שאכן לכל אדם עובד תהיה שהות מספקת להגיע ממקום עבודתו אל ביתו בזמן, כך שיוכל להתכונן לבוא השבת. עם זאת, חשוב לציין שבקהילות חו"ל זה המצב מאז ומעולם, ויהודים שומרי שבת תמיד הצליחו להסתדר עם עבודה מקוצרת בימי שישי.

אני חושב שזה שינוי מבורך שיסייע בראש ובראשונה לחיזוק המשפחתיות בישראל, וכמו כן הוא גם יפחית את המתח בין חילונים לדתיים ובוודאי יתרום לכלכלה ולצמיחה במדינה.

 

 ח"כ זבולון אורלב, סיעת הבית היהודי / צמצום חילולי השבת

זהו רעיון מצוין שאני מנסה לקדם כבר כמה שנים. גם בכנסת הנוכחית הגשתי הצעת חוק לביצוע הנושא, וכן יזמתי סעיף בהסכם הקואליציוני עם הליכוד לקדם את הנושא. זהו רעיון טוב ונכון מהרבה היבטי: היהודי, המשפחתי, החברתי והכלכלי.

מן המפורסמות שבשבת קיים חילול שבת המוני בגלל פריצה מוחלטת של חוק שעות עבודה ומנוחה. מאות אלפי יהודים מועסקים בעשרות אלפי בתי מסחר הפתוחים בשבת. 40 אחוז מהמסחר, הקניות והרכישות מתבצעים בשבת. גם אירועי ספורט ותרבות המוניים מתקיימים תוך חילול השבת. אם יום המנוחה הנוסף יעבור מיום שישי ליום ראשון, יתרחש בישראל אותו מהלך טבעי שהתרחש במרבית מדינות אירופה וצפון אמריקה. שבת תוקדש למנוחה, למשפחה, תוך השבתת המסחר וצמצום ניכר של אירועי תרבות וספורט. כל אלו יעברו ליום ראשון בגלל האינטרס הכלכלי. ביום זה תעבוד התחבורה הציבורית במלוא היקפה וכל השכבות יהיו נגישות לקניות, בילוי, טיולים, תרבות, ספורט ופנאי. הפדיון במסחר יגדל בעשרות אחוזים לעומת הפדיון בשבת. גם הסוחרים שומרי השבת יוכלו להתפרנס בכבוד לעומת הפסדיהם כיום מפני שהם סגורים בשבת. כך גם יקרה לאירועי התרבות והספורט שבטבעיות יעברו לימי ראשון ובהם יוכלו להשתתף כלל האוכלוסייה.

באירופה כל אירועי הספורט מתחילים במוצאי שבת ולאורך יום ראשון. גם הציבור השומר שבת יוכל להשתתף ב'חגיגת' הקניות, לטייל עם המשפחה והקהילה ולהשתתף באירועי תרבות וספורט. מהלך זה הוא המהלך העיקרי האפשרי שיביא לצמצום ניכר של חילולי השבת במדינה.

עד לפני כעשרים שנים, עבדנו ששה ימים בשבוע לרבות יום שישי – בקיץ עד השעה 14:00 ובחורף עד 13:00 והסתדרנו מצוין בהכנות לשבת. לא הייתה כל תלונה או חשש לחילול שבת. כך גם נוהגים היהודים שומרי השבת בעולם המערבי. מניסיונם אפשר ללמוד כי השינוי המוצע הוא שינוי מבורך.

מובן וברור שיש היבטים רבים נוספים שיש לברר ולדון בהם אולם קצרה כאן היריעה. 

 

אוריאל לדרברג, מנכ"ל 'פעמונים' / פגיעה במשקי הבית

כששמעתי על הרעיון של חופש ביום ראשון, בתחילה התלהבתי מאוד. שמחתי על היוזמה ליום חופש מלא המאפשר לבלות עם המשפחה, ולהוסיף זמן איכות עם הקרובים והחברים. ואולם, לאחר שציננתי את התלהבותי ובחנתי את הנושא - דעתי אינה מוחלטת. המציאות כיום היא שרוב המועסקים אינם עובדים ביום שישי, יום זה מוקדש בבתים רבים להכנות לקראת שבת, הן בניקיון הבית והן בבישולים לכבוד השבת. פעילות זו שממוקדת לעשייה לפני השבת לא יכולה להידחות לימי ראשון, כך שהאנשים לא יוכלו לעבוד בימי שישי באופן מלא. בעיה זו תתעורר במיוחד בימי בחורף הקצרים.

כמו כן, הצורך לעבוד כל יום יותר שעות יכביד מאוד על המשפחות ויגרום למשפחות בעלות ילדים לעבוד פחות שעות מהנדרש, כדי להיות עם הילדים ולהשקיע גם בהורות ולא רק בעבודה. יוצא מכך שרבים מהמועסקים שעובדים כיום במשרה מלאה ייאלצו לעבוד בחלקיות משרה, מה שיפגע בהכנסות המשפחה ובמסוגלות הכלכלית שלה.

כמו כן, ברוב המקומות בארץ מערכת החינוך עובדת בימי שישי והילדים אינם צריכים 'סידור' מיוחד ויקר. אם וכאשר יקבע יום ראשון כיום חופשי ויכללו בזה גם את מוסדות החינוך - ייאלצו המשפחות למצוא פתרונות יצירתיים למסגרות או תעסוקה לילדים ביום החופש החדש. ידוע לכול שעלות יום חופש למשפחה גדולה בכמה מונים מיום שיגרתי: אם נשארים בבית - אוכלים יותר וצורכים יותר. אם יוצאים לבילוי – ודאי שהדבר כרוך בהוצאה כספית גבוהה מסתם יום של חול.

נדמה כי הרפורמה תכביד באופן ניכר על משק הבית. במציאות כזו יתקשו משפחות רבות לנהל את משק הבית בצורה מאוזנת - משימה שגם היום מאתגרת ולא פשוטה.

כך שעל אף המחשבות על יום משפחה ובילוי איכותי עם הילדים בבית או בחוץ, אני חושב שמציאות זו אינה מתאימה לצורת החיים ורמת השכר הממוצעת במדינת ישראל. דעתי נוטה להתנגד למהלך זה בגלל פגיעתו באיזון כלכלת משק הבית.

 

הרווחתם יום? הפסדתם משפחה!

לכאורה מדוע? והרי להיפך, יהיה לנו יום חופשי נוסף עבורם? זהו שלא! במהלך השבוע אדם יעבוד בין 8-10 שעות נטו כדי להשלים את מכסת השעות, יגיע לביתו עייף ורצוץ. אין שום סיכוי בעולם שכך הוא יתייחס בסבלנות למשפחתו בחזרתו מהעבודה. על פי רוב הוא יגיע לביתו כשילדיו כבר ישנים... צהרונים יוארכו בתשלום נוסף, לקראת סוף השבוע כאשר הוא כבר יפנטז על 'זמן האיכות' בבית, הבוס 'האדיב'/שתלטן, יציע לנו הצעה מפתה, עבודה נוספת ביום ראשון תמורת 150 אחוז. שווה, נכון? ביקש עם ישראל ליישב בשלווה קפץ עליו רוגזו של הבוס.

עמנואל טוביאנה, מעלה אדומים

בטלה מסוכנת

אנשים לא יידעו מה לעשות עם עצמם, במה למלא את הזמן. יתעצבנו מרוב שעמום. לא ימלאו את הזמן הפנוי במשהו ערכי. כמו בחופשת הקיץ שנמתחת ונמרחת עד שהחופש הופך להיות מאוס. המצב ידרדר למעשים שליליים כי זה הכי זמין וקל. לא צריך להשקיע מאמץ. העבריינות והפשיעה ישגשגו ואז למשטרה תהיה תעסוקה כל ימות השבוע.

לאה מורגנשטרן, ירושלים