בשבע 451: מצביעים מעולם האמת

מדוע התקשורת אוהבת סיפורי ההצבעות הלא חוקיות דווקא במגזר החרדי ונשמעת סלחנית יותר כשזה אצל המפלגות הגדולות

שמואל אדלמן , י"ב בתמוז תשע"א

בדיחה בני ברקית מספרת על שלט שמוצב בקלפי ביום הבחירות ובו נדרשים כהנים לא להצביע בשעות הצהרים, שכן שעות אלו מיועדות למצביעים שכבר אינם בין החיים ובכל זאת עדיין באים להצביע בעצמם או ע"י שליחים מטעמם. וזה כמובן עלול לגרום בעיות הלכתיות לכהנים המצווים שלא להיטמא למת.

אלא שמתברר שגיוס מצביעים מעולם האמת מתרחש גם במפלגה שאותיותיה בקלפי הן 'אמת'. עיתון 'הארץ' דיווח בהרחבה על בדיקה שנערכה לטפסי המתפקדים במפלגת העבודה לקראת הבחירות המקדימות לראשות המפלגה במהלכה התברר כי 284 מבין המתפקדים לא יכולים להצביע בשל העובדה המצערת שהם מתים. קודם לכן נמצא כי 26 אלף טפסי מתפקדים למפלגת העבודה לא אושרו לאחר שהתברר כי אמצעי התשלום שנמסרו בהם אינם תקינים. בעקבות כך פרסום ספר הבוחרים נדחה עד לסוף החודש. כמובן שחילופי האשמות לא איחרו לבוא. אמנם לרף הגבוה של יריבות טעונה שהציגו בעבר שמעון פרס ויצחק ורבין לא הצליחו המתמודדים העכשוויים להגיע, אך כדוגמה נציין כי שלי יחימוביץ'  אחת המתמודדת על ראשות העבודה, הואשמה על ידי רענן כהן כי היא זו שמדליפה מידע לתקשורת כדי לחבל בסיכויי המתמודדים האחרים. יחימוביץ' מצידה טענה: "מטרת כולנו להביא לכך שהמפקד יהיה נקי ותקין וישקף את רצון מצביעי מפלגת העבודה".  

לצערנו לא הצלחנו לקבל תגובה רשמית מטעם המפלגה. אך דני כהן, היועץ המשפטי של העבודה יצא להגנת המפלגה במאמר נוקב בו הוא טוען: "בעצם ימים אלו מתנהל קמפיין תקשורתי ציני, חסר כל הגינות ושטחי כלפי ההליך המתנהל במפלגת העבודה. חלק מאמצעי התקשורת, ביודעין או שלא ביודעין, מובילים ומובלים לקמפיין שמשרת אינטרסים אישיים צרים".  כלפי הטענה על התפקדות מתים כותב כהן: "מדובר בוותיקי מפלגה, שלצערנו פשוט הלכו לעולמם, ודבר מותם לא עודכן ברשומות וחברותם מתחדשת באופן אוטומטי (אם בהוראת קבע, אם מטעם התק"מ ואם אחרת). דווקא הבדיקה היסודית של מטה המפלגה בימים אלו הוא זה שהצליח לזהות אותם. בסה"כ מדובר על מספר זניח של פחות מ-1% מסך כלל המתפקדים ונשירה טבעית והגיונית."

גורם חרדי עמו שוחחנו תהה בקול מדוע התקשורת אוהבת סיפורי ההצבעות הלא חוקיות דווקא במגזר החרדי ונשמעת סלחנית יותר כשזה אצל המפלגות הגדולות . "אצלנו  לפחות, טוען אותו גורם, אנחנו יודעים שכל המצביעים שאינם בין החיים מגיעים הישר מגן עדן.  מעניין מאיפה מגיעים המצביעים המתים של מפלגות אחרות".