בשבע 451: דמותרבות

אודהליה ברלין, מוסיקאית ויוצרת, יוזמת ומובילה את ההרכב 'תפילת הדרך' בעקבות אלבום בכורה שלה ושל ההרכב.

עפרה לקס , י"ב בתמוז תשע"א

אודהליה ברלין למדה לפרוט על הפסנתר כבר בגיל 4 וחצי. אחר כך למדה לנגן על כלים נוספים, אבל "הפסנתר היה ונשאר ההמשך הטבעי של הידיים שלי". כשמדברים איתה על מוסיקה היא אומרת שהשיחה צריכה להתחיל בעצם מאביה, מוסא ברלין. "גדלתי בבית שבו המוסיקה היא שפה עיקרית, בית שבו אתה יודע שבמוסיקה אתה הצינור ולא הדבר עצמו, שזו פרנסה וגם שליחות". חלק מהניגונים היא מכירה מהבטן והמוסיקה זורמת אצלה בדם, והיום היא מבקשת להיות שליחה של מוסיקת נשים, וחולמת שהדיסק שלה יגיע לכלל הציבור.

איך התחילה הדרך של 'תפילת הדרך'?

"כשהייתי בתיכון היו מביאים לנו זמרות חוזרות בתשובה ששרו עם גיטרה ודרבוקה או עם פלייבק, אבל לא הייתה נגינה של ממש. ליעל קבסה, חברה שניגנה איתי ולי, היה חלום לעשות ערב נשים יוצרות. לפני 6-7 שנים זה היה נשמע לא מציאותי. כינסנו נגניות חברות והתחלנו לעבוד. הערב נדחה ונדחה ועד היום לא התקיים, אבל פתאום ראינו שיש לנו הרכב".

באיזה חומר אתן מתעסקות? 

"ישראלי, כלייזמרי, אינסטרומנטלי ואישי שאותו כותבות הדס שחם ואני, ומלחינה ומעבדת קרן גולן. עבדנו על הדיסק שלוש שנים בהפסקות, כי כל פעם יש לידות, וזה גם כמו נישואין בשש. יש הרבה דעות. מה שהביא אותנו להוציא דיסק הייתה התחושה שצריך שמשהו יישאר עם הנשים שמגיעות להופעות".

בעוד מספר חודשים יצא דיסק סולו שלך, 'שביל האור'.

"זה פרי של חלום ארוך והוא קרה בזמן הנכון, כשהחומרים בשלים ויש מבחר שממנו אפשר לקחת. הדיסק יצא מאוד ישראלי מבחינת ההפקה, כי עשיתי אותו עם יונתן כנען שהוא הפוך ממני: גבר, תל אביבי חילוני וגם הקלטתי בתל אביב. היה לי חשוב לעשות אותו בכלים שיעזרו לאלבום להיות נגיש לכולם. מהשוני הזה יצא משהו מדהים, מדויק, עכשווי ומאוד יהודי".

את מייעדת את הדיסק לכלל הציבור אבל מופיעה בפני נשים בלבד. איך מתגברים על הפער הזה?

"אם הייתה לי אפשרות להופיע בפני גברים - אני לא בטוחה שהייתי בוחרת בזה. כי להופעות בפני נשים יש נוכחות עצומה. יש חשמל באוויר, גם עבור הקהל וגם עבורי. מהבחינה הזאת אני מרגישה שהקב"ה סימן לי דרך, שהעניין שלי הוא הופעות נשים. יש לי עניין להגדיל הופעות נשים מהצד העוצמתי של זה והחוויה שבזה - זה לא עניין דתי".

הדיסק 'שביל של אור' אמור לצאת בעוד מספר חודשים וברלין בהחלט נרגשת לקראתו, "זה קצת כמו ילד. אני טורחת ועושה הכל למענו, אבל לא יודעת בסוף לאן הוא יגיע. אני מקווה שהוא יעשה משהו בעולם". החלום שלה הוא לעשות 'קיסריה' לנשים, במובן המטאפורי של המילה. "אני מאמינה ששירת נשים זה הדבר הבא. אולי אני המדרגות שעליה תטפס מישהי אחרת, אבל אני מקווה ומאמינה שגם אני אזכה לראות קצת נחת".