בשבע 452: עיצוב להמונים

תערוכת הבוגרים של 'שנקר' מוקפדת ומקיפה תחומי עיצוב, אמנות וטכנולוגיה רבים, אך לא יוצאת מספיק מהבועה התל-אביבית

איתמר מרילוס , י"ט בתמוז תשע"א

תערוכת בוגרים 'שנקר', רח' ז'בוטינסקי 8 ר"ג, עד כ"ז בתמוז

תערוכת הבוגרים של תלמידי בית הספר לעיצוב 'שנקר' המוצגת בימים אלה ברמת גן, מאפשרת גם לטכנופובים ולאדישים שבינינו הצצה אל החידושים האחרונים בתחומי הטכנולוגיה השונים: הנדסה, אופנה, תקשורת, תעשייה, אמנות ועוד. בכל אחד מחדרי הבניין מתקיימות התערוכות השונות, והכניסה לכולן - חינם.

באופן גס אפשר לחלק את המיצגים בתערוכה לשני סוגים: הראשון מתייחס בעיקר לתחום ההנדסה והעיצוב התעשייתי שם דגש משמעותי על הפראקטיות של המוצגים ועל הצורך שלהם להיות נגישים לשימוש עבור הצרכן. כך למשל אפשר היה למצוא תוכנה המשמשת כרשת חברתית בין בני זוג בלבד, בה הם יכולים להתכתב. בנוסף ניתן היה לראות בחלק זה של התצוגה אופניים להם מחובר תא קיבול בעל נפח גדול במיוחד שמטרתו לשרת את הקניות של מי שמתגוררים ליד מרכזי קניות.

 הסוג השני של המיצגים בתערוכה, מתייחס בעיקר לטכנולוגיה חזותית ככלי ביטוי אמנותי ופוליטי. כך למשל, מיצג המתאר את נכה צה"ל כמי שמקנא ביחס הניתן לחללי צה"ל, כרזת שמאל שרואה בחוסר הגבולות הגיאוגרפיים כמשפיעה על המצב התרבותי, וסרטון אנימציה המתאר את תהליך הקליטה (המוצלח דווקא) של חייל ממוצא רוסי בצה"ל.

לא הייתי מתעכב על הנקודה הזו אלמלא אנקדוטה קטנה. כאשר הגעתי לתערוכה וצילמתי כמה תמונות, שאל אותי אחד מן המציגים האם יש לי מכשיר אייפון, וכאשר השבתי בשלילה, אמר לי שאם היה לי, הוא היה יכול להתקין לי אפליקציה הכוללת תמונות של כל מיצגי התערוכה. אם אני הייתי היחידי נטול האייפון, החרשתי. אלא שלמעשה מבדיקה (לא מדעית בעליל) שערכתי,  לא רבים מבאי התערוכה החזיקו מכשיר שכזה. אפשר לומר, שאם החלק השני של התצוגה מראה את המקום של קבוצות מגוונות באוכלוסייה, הרי שבשורה התחתונה כמעט כל הפיתוחים שהוצגו לא מתייחסים לפן התרבותי המיוחד של האוכלוסיות השונות. למשל, אוכלוסיות בהן יש משפחות מרובות ילדים, ודאי יסתפקו במכשירים 'טיפשים' יותר ולא יזדקקו לאייפון. גם רשת חברתית בין בני זוג כאשר בני הזוג לא משועבדים לעבודה היא המצאה די מיותרת עבור ציבורים נרחבים שכאלה וכן הלאה. זה מקומם במיוחד בגלל שהמיצגים הפוליטיים בתערוכה מציגים (באופן יחסי) מגוון די רחב של השקפות וקולות, לעומת הפיתוחים הטכנולוגיים שמוחקים בהינף יד ומקלדת קבוצות אוכלוסייה שלמות.

למרות הביקורת, קשה לגייס מילים רעות כנגד המיצגים לכשעצמם. יותר מהברקה אחת מצאתי בתערוכה. מכונית צעצוע שמטרתה לשפר יכולות מוטוריות של בנים (ומה עם הילדה?), תמונות של ילידים אפריקאים המורכבות מחלקי מחשב ועוד. המיצגים רובם ככולם מוקפדים באופן הצגתם, הסבר קצר ניתן ליד כל מיצג, והיוצרים נכונים לענות על השאלות של המבקרים. וכמובן המיזוג, פלא טכנולוגי לכשעצמו (בוודאי באזור גוש דן) ממלא את החלל. בהזדמנות הזו מגיעה התנצלות כנה למחלקות שאולי אחרים (ובעיקר אחרות) יצפו בהם ביתר התבוננות, תכשיטים, אופנה וטקסטיל.