בשבע 452: יהל חזן

יהל חזן, שחקן בתיאטרון בובות בעקבות פסטיבל תיאטרון בובות בחולון

עפרה לקס , י"ט בתמוז תשע"א

ליהל חזן לא הייתה הרבה ברירה. אחיו הגדול הוא שחקן, אחותו בימאית והו, נו, הלך אחריהם לעולם הבמה. רק מה, הוא מצא נישה משל עצמו: תיאטרון בובות. לתחום הוא הגיע כמעט בטעות, כשהיה שחקן 'רגיל' וביקש להציג שני קולות פנימיים, שונים, בראשה של דמות אחת. ההחלטה להמחיש אותם כשתי בובות הביאה אותו לתור אחר סוגי הבובות הקיימים, וכך הגיע לבית הספר לתיאטרון בובות שם סיים שלוש שנות לימוד. בפסטיבל תיאטרון הבובות שמתחיל היום בחולון תוכלו לפגוש אותו ואת הבובה סגלגול מדריכים במוזיאון. ועד שתגיעו הוא מסביר על התחום המרתק ומבהיר שתיאטרון בובות הוא בכלל לא מה שהיה פעם.

מה בעצם גרם לך להחליט שתיאטרון בובות הוא התחום שלך?

"שני דברים. אחד, כשבובות פועלות טוב ובהקשר הנכון, יש להן עוצמה מאוד גדולה. שחקן אנושי הוא לכאורה יותר מעניין, יש לו מימיקה, שתי ידיים והוא הרבה פחות מוגבל. אבל לבובה יש את היתרונות שלה. טלית, למשל, יכולה לסמל רוחניות. היא אוורירית, ומתנפנפת והיא חפץ מצווה, היא ממחישה רוחניות הרבה יותר טוב משחקן עטוף בטלית. שנית, עולם התיאטרון היום הוא בינתחומי, וכולל שירה, ריקוד, וידאו, אנימציה וכו'. גם התיאטרון בובות של היום כולל את מגוון האמנויות האלה. זה מגביר את עוצמת החוויה של הצופה ומאפשר להעביר בדרך חווייתית ועוצמתית את מה שרצית לומר כיוצר".

פסטיבל תיאטרון בובות בהחלט לא נשאר בתחום הילדים אלא פונה, בהופעות רבות שלו, למבוגרים. הסבר, פרט ונמק.

"בתיאטרון בובות קלאסי הבובה היא סוג של חיקוי וזה משויך יותר לילדים. בתיאטרון בובות מודרני הבובה הופכת לדימוי. טלית, כמו הדוגמה הקודמת, למשל, היא לא חיקוי של אדם. היא עומדת בפני עצמה, כמו חרוסת בליל הסדר, שאנחנו מרגישים את הטיט במרקם ובתחושה. בתיאטרון בובות אנחנו לפעמים מרחיקים את הבובות מן המציאות בצורה פרועה כדי להגביר את עוצמת הדימוי. זה בהחלט מתאים למבוגרים".

היית עוף מוזר בבית הספר ללימודי תיאטרון בובות?

"היו מעט מאוד גברים ומעט מאוד דתיים ואף לא גבר דתי אחד חוץ ממני. הדתיות שלי עוררה חשש כי אני דוס לגמרי. אבל בסופו של דבר זה פתח המון, כי הבאתי אל הקורסים דברים שיש בי: אמונה וחסידות. אמנם התייעצתי עם הרב שלי לפני שהתחלתי ללמוד, והוא הורה לי ללכת לבית הספר הזה, אבל היו פעמים רבות שנאלצתי ללכת על הגבול שבין המותר לאסור. השתדלתי מאוד שלא לעבור את הגבול, אבל זה לא פשוט". 

מה צפוי בפסטיבל?

"יהיו אירועי חוצות ללא תשלום, ואירועים סגורים באולמות. יהיו סדנאות להכנת בובות לילדים ומבוגרים. במסגרת הפסטיבל אני אדריך, בחינם, במוזיאון לתיאטרון בובות, יחד עם הבובה סגלגול. שם נפגוש כל מיני בובות שהשתתפו בהצגות ידועות, ונלמד על סוגי בובות שונים. בתוך ההדרכה יש גם שלוש הופעות קצרות, במסגרתן אני מפעיל בובת מריונטה מהודו, בובת כפפה ובובה מתיאטרון צללים".

בימים אלה מופיע חזן במסגרת תיאטרון 'יישוב הדעת' ועורך הופעות של תיאטרון סיפור והצגות שמשלבות משחק בובות וריקוד לילדים. למבוגרים הוא מופיע, בינתיים, ב'ערב סיפור וניגון' בו הוא מספר סיפורים באמצעות חפצים. כעת הוא שוקד על תיאטרון מחול חסידי עם בובות למבוגרים שיעסוק בנושא של המתח בין הנשמה לגוף, ועובד עם חברים מתחומי אמנות שונים על תכנית אינטרנטית שתשלב בובות ותיקרא 'צביק וחברים'.

ofralax@gmail.com