בשבע 452: מרד המתמחים

הרצון והיכולת נפגשים לא רק בתרנגולת וביצה, אלא כמעט בכל אחד מהיבטי החיים. את העובדה הזו לומד כל אחד על בשרו

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ט בתמוז תשע"א

הרצון והיכולת נפגשים לא רק בתרנגולת וביצה, אלא כמעט בכל אחד מהיבטי החיים. את העובדה הזו לומד כל אחד על בשרו בתקופות שונות של החיים, לעיתים בדרך כואבת יותר ולעיתים בדרך כואבת פחות. אולם, פעם בכמה זמן יש מי שמנסה להתמרד נגד הכניעה למגבלות היכולת והשבוע היו אלו הרופאים המתמחים בבתי החולים הציבוריים. מי שניחן בזיכרון חד, זוכר בוודאי את המשבר הפנימי הקשה שליווה את סיומה של שביתת העובדים הסוציאליים. אז ניסתה קבוצה משמעותית של עובדים סוציאליים צעירים למרוד בהנהגת האיגוד והנהגת ההסתדרות והצליחה לסחוף אחריה את מרבית חברי מרכז איגוד העובדים הסוציאליים. חברי המרכז החליטו אז ברוב קולות שלא לאשר את ההסכם אליו הגיעה הנהגת האיגוד יחד עם יו"ר ההסתדרות במו"מ עם האוצר ודרשה מהנושאים ונותנים לשוב לשולחן המו"מ. יו"ר ההסתדרות עיני סירב לשוב לשולחן המו"מ אך מנגד טען כי הוא איננו כופה על העובדים לחתום על ההסכם. באוצר סירבו לפתוח את ההסכם שהושג ובית הדין הארצי לעבודה כפה למעשה על העובדים הסוציאליים את ההסכם, תוך איום בהוצאת צווי מניעה במידה שההסכם לא ייחתם.

הרופאים המתמחים, אשר שמעו ביום שלישי בבוקר את פרטיו של ההסכם המתגבש בין הנהלת ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר, נחרדו לגלות כי השיפור הגלום בו לתנאיהם קטן הרבה יותר משחשבו בתחילה, וכי למעשה בטווח הזמן הבינוני הוא אף מרע במידת מה את מצבם לעומת מה שקורה היום. אמנם נכון למועד כתיבת שורות אלו פוצץ המו"מ על ההסכם ועתידם של המגעים בין האוצר להסתדרות הרפואית לוט בערפל, אולם מהדיווחים עלה כי ההסתדרות הרפואית הסכימה לכלול בהסכם טכניקה מסוימת של דיווח נוכחות באמצעות אפליקציה סלולרית, הארכה משמעותית של משך התקופה במהלכה יבצעו רופאים תורנויות, כך שגם רופאים מומחים ואפילו חלק מן הרופאים בכירים יכנסו לסבב התורנויות, ובנוסף לכך תוספת שכר נמוכה בהרבה מזו שאותה דרשו הרופאים עם פתיחתו של המו"מ.

התגובה הראשונית של המתמחים לידיעות הללו הייתה עזיבה המונית של המחלקות בכמה מבתי החולים הגדולים. אולם מעבר למחאה הספונטנית המתמחים בוחנים אפשרות לפרוש באופן רשמי מההסתדרות הרפואית ולהקים ארגון עובדים יציג נפרד. מהלך כזה של פרישה מארגון העובדים היציג איננו עניין פשוט, והוא מחייב תחילה הצטרפות של לפחות שליש מהמתמחים לארגון החדש העתיד לקום, אולם מנהיגי ה'מרד' מאמינים כי הוא אפשרי. אם מהלך כזה אכן יקרום עור וגידים הוא עלול להביא לקריסתה של ההסתדרות הרפואית ועשוי להוות הוכחה בדיעבד דווקא לטענות האוצר על ניגוד העניינים המובנה בהתנהלותה.

 

המתמחים עשויים להקים ועד עובדים נפרד. רופאים נוטשים את משמרתם בבי"ח ברזילי במחאה על תנאי ההסכם המסתמן 

צילום: פלאש90'

דילמת המס הישראלית-אמריקנית

אחד הנתונים המעניינים ביותר העולים כאשר מדברים על מערכת היחסים הכלכלית בין ישראל לארה"ב הוא שיעורם של האזרחים האמריקניים מכלל האוכלוסייה בישראל. על פי הנתונים העדכניים ביותר, 123 מתוך כל 10,000 תושבים ישראלים מחזיקים באזרחות אמריקנית. לשם השוואה, מדובר בנתון כמעט כפול מהממוצע במדינות המפותחות שאינן ארה"ב, החברות בארגון ה-OECD. בימים כתיקונם מדובר באחד ממנועי הצמיחה של המשק הישראלי, אשר חלק מיכולתו לקיים קשרי מסחר הדוקים כל כך עם מי ש(עדיין) נחשבת לכלכלה החזקה בעולם מיוחס לנתון זה. אולם, בימים אלו הופכת עובדה זו לכאב ראש גדל והולך לבנקים הישראלים ולרבים מלקוחותיהם המחזיקים באזרחות כפולה אך זיקתם היומיומית לארה"ב נמוכה.

בניגוד למדינות אירופה, שם בחרו הממשלים להעלות באופן ניכר את שיעורי המס על מנת להתמודד עם השלכות המשבר הכלכלי המתגבר, בארה"ב בחר ממשל אובמה באסטרטגיה שונה, אשר עיקרה היא העמקת הגבייה והרחבת בסיס גביית המס. כחלק ממדיניות זו נחקק בארה"ב חוק חדש המחייב כל בנק המעוניין לקיים קשרים כלכליים עם ארה"ב ולהחזיק בה נכסים, לדווח על מצבם הכספי של חייבי מס אמריקני החיים מחוץ לגבולות ארה"ב. מדובר בעיקר באזרחים אמריקנים וכאלו הזכאים לאזרחות שכזו, במחזיקי אישור עבודה קבוע בארה"ב (גרין קארד), ובכאלו אשר עושים עסקים בארה"ב (ולצורך כך מוגדר גם מי שרכש את מניית טבע בבורסה האמריקנית כמי ש'עשה עסקים' בארה"ב). על פי נתונים שהוגשו לקונגרס האמריקני טרם חקיקת החוק החדש, מחוץ לארה"ב חיים למעלה מ-7 מיליון אזרחים אמריקנים, אולם רק 7 אחוז מהם הגישו דו"חות כחוק לרשות המיסים האמריקנית (IRS). החוק החדש, אשר יכנס לתוקף כבר בראשית השנה הקרובה, בעוד מספר חודשים, עשוי להעמיד במצב בעייתי ישראלים רבים אשר כלל אינם מודעים לכך.

על פי המצב החוקי הקיים כיום ואשר לא ישתנה גם לאחר החקיקה, בנק ישראלי איננו יכול להעביר לשלטונות ארה"ב נתונים אודות חשבון של אזרח ישראלי המתנהל בו ללא הסכמת הלקוח. אולם, כפי שהדברים נראים כרגע, בנקים יאלצו לנתק את קשריהם עם לקוחות שלא יסכימו לאפשר לבנק להעביר נתונים אודותיהם לשלטונות האמריקניים. זאת משום שאי דיווח על חשבונות של לקוחות המתגוררים בישראל עשוי לגרור צעדי ענישה כבדים מצד הממשל בארה"ב בכל הנוגע לפעילות בארה"ב של אותם בנקים. חשוב לציין, כי הגשת דו"ח איננה גוררת אחריה במרבית המקרים תשלום מס, משום שכמעט בכל המקרים חבות המס בישראל גבוהה יותר מזו שבארה"ב ועל פי אמנת המס בין ארה"ב לישראל אין תשלום של כפל מס. למרות זאת, אי הגשת הדו"ח היא עבירה בפני עצמה, ועל כן מומלץ לכל החייבים בכך להיערך להתפתחויות הצפויות מבעוד מועד.

מבחן הפנסיה

כדי לצאת לגמלאות עם קצבת פנסיה טובה, חשוב ללמוד את רכיבי הפנסיה ואת אפשרויות ההפרשה השונות

 משה ורנר

מאז פורסם צו ההרחבה המכונה בלשון העם "חוק פנסיית חובה" (למרות שהוא איננו חוק אלא צו של שר התמ"ת), כמעט כל העובדים במשק נהנים מהפרשות לפנסיה. אולם למרבית העובדים יש מושג קלוש מאוד אודות ההסדר הפנסיוני לו הם משתייכים. תחילה נציין כי ההפרשות לפנסיה מורכבות מ-3 מרכיבים. חלק ראשון הוא הפרשת העובד לתגמולים, והוא החלק היחיד המנוכה משכר הברוטו של העובד. חלק שני הוא הפרשת המעביד לתגמולים והחלק השלישי הוא הפרשת המעביד על חשבון פיצויי הפיטורין. הסכום הנצבר מכל שלושת המרכיבים הללו אמור לספק לנו גמלה סבירה לעת פרישה. על מנת לסייע לכם לעשות מעט סדר נציין כי מבחינת ההסדר הפנסיוני מתחלקים כמעט כל השכירים לשלוש קבוצות. קבוצה ראשונה וגדולה מאוד הם העובדים הנהנים מפנסיית החובה, אשר עומדת בשנת 2011 על 3.33 אחוז הפרשת עובד לתגמולים, 3.33 אחוז הפרשת מעביד לתגמולים ו-3.34 אחוז הפרשת מעביד על חשבון פיצויים. שיעורים אלו צפויים לגדול בשנים הקרובות עד ל- 5.5 אחוז לתגמולים (עובד ומעביד) ו-6.5 אחוז על חשבון פיצויים. סוג שני נפוץ מאוד הוא פנסיה של 5 אחוז הפרשות עובד לתגמולים, 5 אחוז מעביד לתגמולים ו-8.33 אחוז ע"ח פיצויים. סוג שלישי הוא עובדי המגזר הציבורי הנהנים מהסדרי פנסיה מעט שונים.

כל עובד צריך לשים לב לכמה דברים אשר עשויים להשפיע באופן ניכר על הפנסיה אותה יקבל בפרישה. נקודה ראשונה היא העובדה שכיום כל עובד יכול להגדיל את הפרשותיו הוא לתגמולים עד תקרה של 7 אחוז, וכך גם המעביד. מי שיבצע הגדלה כזו בגיל צעיר מספיק עשוי לשנות באורח משמעותי את מצבו בפרישה. הנקודה השנייה והמשמעותית אף יותר היא לבדוק כמה מתוך המשכורת מבוטח. חלק גדול מ'מרכיבי השכר' שאינם חלק משכר הבסיס אינם מבוטחים לרוב, ועל כן הדרך הנכונה היא לברר מה מבוטח, ולהשתדל לבטח במעמד עצמאי את היתרה הבלתי מבוטחת, בשביל לא לגלות בפרישה שגובה קצבת הפנסיה אינו מגיע אף לא למחצית המשכורת.

הכותב הוא סוכן ביטוח פנסיוני

מבזקים

המדד המשולב של בנק ישראל למצב המשק בחודש יוני עלה ב-0.2 אחוז ובמצטבר עלה המדד במחצית הראשונה של 2011 ב-2.7 אחוזים לעומת המחצית השנייה של השנה שעברה. נתוני המדד מצביעים על המשך התרחבות הפעילות במשק, אם כי בקצב מתון יותר ברבעון השני של השנה, בהשוואה לרבעונים הקודמים.

הוועדה המשותפת לוועדות הפנים והכלכלה אושרה בתום הצבעה סוערת את הצעת חוק הווד"לים לקריאה שנייה ושלישית. הצעת החוק צפויה לעלות להצבעה במליאה בשבוע הבא ואמורה להאיץ הליכי תכנון ובנייה של תכניות לדיור לאומי ולהגדיל את היצע הדירות במדינת ישראל.

קנס בסך 160,000 שקלים הוטל על רשת הרבוע הכחול, בגין עבירות לפי חוק הגנת הצרכן. המדובר במספר מקרים בהם היה שוני לרעת הצרכן בין המחיר המצוין על גבי המוצר, לבין מחיר המוצר בקופה, כמו גם הטעיה במבצעים ובשילוט המופיעים בחנויות.