בשבע 452: מלחמות האוגדונר

מפקד מבריק ואמיץ, לוחם נועז וחובב טיולים בגוש עציון, או אוגדונר שאטום לבקשות המתיישבים

חגית רוטנברג , י"ט בתמוז תשע"א


רעייתו של אלון היתה פעילה בארגון השמאל הקיצוני 'מחסום ווטש'. תושבים בגזרת חברון מספרים כי ראו אותה מגיעה למחסום תרקומיה ומפגינה נגד חיילי צה"ל. בהתיישבות חוששים שהאג'נדה המובהקת של רעייתו בבית, מזרימה לא מעט דלק להחלטות שמתקבלות לאחר מכן במפקדת האוגדה

מאיר ברטלר: אני מסכים שלא צריך לכנות אותו אייכמן ובוגד, אבל הפעולות שלנו לגיטימיות. מכל הכיוונים, נראה שהאדם הזה רוצה להתנכל לנו, אין הסבר אחר. הוא מנסה להשתיק את הטענות הצודקות. יש לנו ביקורת לגיטימית, אנחנו מצפים שהיא תישמע ויינתן לה מענה

גורמי ביטחון אזרחי קובעים ללא ספק כי קיים קשר ישיר בין הסרת המחסומים הנדיבה של אלון, לעלייה במספר פיגועי הירי בכבישים. לדבריהם, הסרת המחסומים יצרה נתיבי מילוט למחבלים, מה שמקל עליהם לבצע את מעשי הרצח

גורם ביטחון ביו"ש: "ביקשנו להרחיב את הגבולות לפעילות הרבש"צים בשטח. הזדעזענו מהתגובות שלו. במקום לקפוץ על ההזדמנות ולומר – בואו נתקן את העיוות, הוא לא היה מוכן לשמוע. חוסר נכונות לבחון את הדברים בהיבט המבצעי שלהם"
מפקד מבריק ואמיץ, לוחם נועז וחובב טיולים בגוש עציון, או אוגדונר שאטום לבקשות המתיישבים, שהכריז מלחמה על הימין האקטיביסטי בגיזרתו, ושאולי מושפע מפעילותה של רעייתו בארגון השמאל הקיצוני 'מחסום ווטש'? |  תא"ל ניצן אלון, מפקד אוגדת איו"ש, הצליח במהלך הקדנציה שלו להרגיז גם את ראשי הממסד המתון ביש"ע, וללבות מדי פעם את החיכוך באמצעות התבטאויות מקוממות, שהאחרונה שבהן קבעה כי הוא צופה ירי של מתנחלים על חיילי צה"ל במהלך פינוי מאחזים

שאול גולדשטיין, ראש מועצת גוש עציון, התפלא מאוד לשמוע על החיכוכים היומיומיים כמעט המאפיינים את יחסי מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ניצן אלון, והמתיישבים בגיזרתו. "זה ממש הפוך לתקופה בה הוא היה אצלנו", מספר גולדשטיין, "זה מאוד לא אופייני לאיך שהדברים התנהלו מולנו". תא"ל אלון שימש כמפקד חטיבת עציון בשנים תשס"ה-תשס"ז, וראש המועצה האזורית מרעיף עליו שבחים ללא סייג. "אנחנו חברים טובים, נהניתי מהשירות שלו", מעיד גולדשטיין "מקצועית, הוא אחד הקצינים המבריקים שפגשתי בחיי. כושר ארגון, זיכרון, הבנת שטח – לא פגשתי דברים כאלה. הוא אמיץ מאוד, מקבל החלטות מהר". השניים אמנם קיימו שיחות שנשאו גם גוון פוליטי, אבל "לא חשתי שזה משפיע על התפקוד שלו", דברי גולדשטיין.

הקדנציה של אלון בגוש עציון התאפיינה לדברי ראש המועצה גם ביחס חם למתיישבים: הוספת אוטובוסים ממוגני ירי, אישורים נרחבים לקיום טיולים באזור, ליווי ואבטחה למטיילים, שאלון עצמו נמנה עליהם מעת לעת. "הוא פריק של טיולים באזור. הוא עזר לנו כמה שיותר להרחיב את הטיולים, הוא טייל בעצמו וגם עם החיילים שלו. במסע בעקבות נתיב הל"ה, הוא והחיילים שלו עזרו לנו בהתנדבות", נזכר גולדשטיין. אלון מילא את שעות הפנאי של התושבים לא רק בטיולים אלא גם בהרצאות, שהוא עצמו היה מעביר בכל מקום אליו הוזמן. "היה בינינו שיתוף פעולה מלא", מסכם גולדשטיין.

תיאוריו האידיליים של ראש מועצת גוש עציון, מתנפצים אל סלעי מציאות ההווה בגב ההר. דומה כי לא מעט מהמתיישבים, כמו גם מנהיגיהם, יתקשו להבין על מה גולדשטיין מדבר. היחס שלהם למפקד האוגדה ינוע בין ביקורת מתונה להכרזת מלחמה של ממש. כיצד הפך מפקד סיירת מטכ"ל עטור האותות והשבחים, שיצא למבצעים נועזים נוכח פני אויב, ומי שכאמור כיהן כמח"ט אהוד בחטיבת עציון, לגורם מרכזי בליבוי החיכוך בין צה"ל והמתיישבים בשנה האחרונה?

הרצח נשאר 'תקרית'

תא"ל ניצן אלון (47), נשוי ואב לארבעה, תושב הדרום, שירת לפני כעשור כמפקד סיירת מטכ"ל. על אחד ממבצעי היחידה שבפיקודו זכה לצל"ש הרמטכ"ל, והוא אף נטל חלק במבצע חילוצו של החייל החטוף נחשון וקסמן הי"ד. לאחר שרשרת תפקידים בחטיבת הצנחנים ובאגף המודיעין, מונה כאמור למפקד חטיבת עציון. לפני כשנתיים מונה למפקד אוגדת יהודה ושומרון. בתקופתו חלה אמנם ירידה במספר פיגועי הירי ביו"ש, אולם מספר הקרבנות באירועים הבודדים שכן התרחשו היה גבוה. הפיגועים הקטלניים הבולטים בתקופתו היו רצח ארבעת תושבי בית חג"י וטבח חמשת בני משפחת פוגל באיתמר.

הסדקים הראשונים ביחסי אלון-מתיישבים התגלו זמן לא רב לאחר שנכנס לתפקיד. גזירת ההקפאה הביאה עימה סידרת עימותים אלימים בין כוחות הביטחון למתיישבים ברחבי יהודה ושומרון, כאשר פקחי המינהל האזרחי הגיעו לאכוף את ההוראות הממשלתיות. אולם בשנה האחרונה הגדיל אלון לעשות כאשר שחרר לא פעם התבטאויות שקוממו עליו את תושבי הגיזרה, וכן אירועי קיצון נגד המתיישבים שנזקפו מבחינתם לחובתו כמי שאחראי על האוגדה ועל רוח המפקד שבה. הפשיטה האלימה בחוות גלעד לפני מספר חודשים, כללה תקדים מסוכן של שימוש בירי כדורי פלסטיק נגד יהודים. בשומרון תולים את האחריות להחלטה גם באוגדונר. זמן קצר לאחר מכן אירע טבח בני משפחת פוגל באיתמר. לפי אמירה שיוחסה לאלון בעקבות הטבח, מעשה הרצח היה נקמה של הפלשתינים על מעשי 'תג מחיר' של מתיישבים יהודים. המתיישבים קיבלו את האמירה כסוג של הצדקה לטבח מבחינתו של אלון, מה שעורר אצלם זעם רב. אלון עצמו הכחיש מאוחר יותר כי ניסח את הדברים בצורה כזו, אולם מאידך הסביר כי פעולות 'תג מחיר' אכן גורמות לדעתו להתססה בצד הפלשתיני, ולכן הן מסוכנות.

 רצח בן יוסף לבנת הי"ד בקבר יוסף היה הקש ששבר את גב הגמל, שלאחריו החליטה הנהגת המתיישבים להפסיק להחניק את הביקורת נגד מפקד האוגדה. בוועד מתיישבי השומרון ובמועצת שומרון תלו את האחריות לרצח בהחלטתו של אלון להציב שוטרים פלשתינים בעמדה סמוך לקבר, בדיוק העמדה ממנה נורה לבנת. אלון לדבריהם קיבל את ההחלטה מתוך מגמה של אמון ושיתוף פעולה עם הפלשתינים, על אף שהמתיישבים הזהירו אותו לא פעם מהסכנה הטמונה בהחלטה. גם לאחר שהתפרסם תחקיר שקבע כי לבנת נרצח בפיגוע, אלון עצמו הקפיד לקרוא לרצח 'תקרית' - לטענת המתיישבים כדי לגמד את הכשל שאירע תחת פיקודו. אגב, אלון אינו מסתיר את מגמת התיאום הביטחוני הגובר עם הפלשתינים תחת פיקודו, והסביר לאחרונה בראיון כי מעשי הפלשתינים הצילו חיי יהודים - "חד משמעית".

אלון לא חיכה זמן רב להטלת הפצצה הבאה: לפני מספר שבועות דלף לתקשורת מסמך שיצא מלשכתו אל קציני האוגדה, בו הוא מורה למפקדים לבחון מראש אידיאולוגית את הלוחמים, ולמדר ממידע מבצעי את מי שבשל השקפותיו עלול לחבל במשימה. הדברים כוונו כנראה לשני אירועים בהם חיילים ניסו למנוע מעשי פינוי יהודים באזור אלון מורה וחומש. הוראתו זו של אלון קוממה הפעם לא רק את המתיישבים, אלא גם ח"כים ואישי ציבור.

שרשרת ההתבטאויות וההחלטות המבצעיות גרמה לסיר הלחץ של גורמים שונים ביו"ש לבעבע ולרתוח. המסמך הנ"ל הוציא מביתם עשרות פעילי ימין שהגיעו להפגין מספר פעמים מול ביתו של אלון במושב הדרומי. התנגשות אחרת נרשמה לאחרונה בצומת תפוח, כאשר אלון הורה למנוע ממאות יהודים להגיע לתפילה בקבר יוסף. קבוצת צעירים בצומת ניסתה לעצור את רכבו של אלון במחאה. הללו, אגב, טוענים כי אלון ניסה לדרוס אותם במטרה לחמוק מהזירה, ובכוונתם להגיש נגדו תלונה במשטרה.  

בשבת האחרונה פורסמו בעיתון 'מעריב' דברים שאמר תא"ל אלון "בפורומים סגורים", בהם יצא שוב בהתבטאות מכלילה ופוגענית נגד ציבור המתנחלים. "בשביל החבורה הזו", אמר על פעילי הימין המיליטנטיים יותר, "ספר כמו תורת המלך אינו דיון תיאורטי. הוא מתבטא אחר כך בהצתת מסגד שעלולה להצית דברים גדולים בהרבה", כיוון לתרחישים לקראת הכרזת המדינה הפלשתינית בספטמבר. אלון לא הסתפק בכך, ויצא בהמשך בקביעה ששוב הצליחה לקומם עליו את מחנה המתיישבים, המצולק גם כך מפגיעות תדמיתיות קשות ולא מבוססות. אלון הזכיר כי על פי הוראות בג"ץ, על צה"ל לפנות את מאחז מצפה יצהר עד סוף השנה. לא דמיוני בעיניו, אמר, שבפינוי כזה או דומה לו מישהו יפתח באש על חיילי צה"ל.

יום למחרת פרסום הדברים, מיהרו להבהיר גורמים בשמו של אלון באתר ערוץ 7 כי הוא התייחס אך ורק לקבוצה קטנה ושולית: "זו קבוצה שולית שמכתימה את הציבור הנפלא הזה", נמסר. לדבריהם, בכל דיון והערכת מצב בצה"ל עולים כל התרחישים האפשריים, לרבות תרחיש מהסוג הזה. "צה"ל נערך לכל תרחיש, אבל אל לאף אחד לגזור מכאן על כלל הציבור".

פורץ המחסומים

פרט נוסף ומשמעותי בפאזל שמרכיב את דמותו של מוביל הפעילות הביטחונית ביו"ש, הוא עובדה שאלון עצמו די משתדל להסתיר. עד לפני שנים מעטות, היתה רעייתו של אלון פעילה בארגון השמאל הקיצוני 'מחסום ווטש'. תושבים בגזרת חברון מספרים כי ראו אותה מגיעה למחסום תרקומיה ומפגינה נגד חיילי צה"ל, ששירתו סמוך מאוד לגיזרה של בעלה, חטיבת עציון. בהתיישבות חוששים שהאג'נדה המובהקת של רעייתו בבית, מזרימה לא מעט דלק להחלטות שמתקבלות לאחר מכן במפקדת האוגדה.

דוגמה בולטת להשפעה אפשרית כזו היא הסרת המחסומים. במהלך הקדנציה של אלון כמפקד האוגדה, הוחל בתהליך של מחוות לפלשתינים שכלל הסרת עשרות מחסומים ברחבי יהודה ושומרון. התוצאות הרות האסון לא איחרו לבוא: שבוע וחצי לאחר הסרת מחסום סמוך לשבי שומרון, נרצח על אותו ציר הרב מאיר חי הי"ד. מחסומים שהוסרו בהר חברון הובילו לרצח בני הזוג איימס ועוד שניים מתושבי בית חג"י. בפיגוע ירי נוסף באותו אזור נרצח גם שוטר ישראלי. גורמי ביטחון אזרחי באזור קובעים ללא ספק כי קיים קשר ישיר בין הסרת המחסומים הנדיבה של אלון, לעלייה במספר פיגועי הירי בכבישים. לדבריהם, הסרת המחסומים יצרה נתיבי מילוט למחבלים, מה שמקל עליהם לבצע את מעשי הרצח.

בשומרון מצפים שיוחלף בקצין נטול אוריינטציה שמאלנית. תא"ל ניצן אלון

גם במועצת יש"ע קשרו בין הדברים לאחר אותו פיגוע ירי סמוך לשבי שומרון, ואמרו כי "פיגוע הירי הרצחני בשומרון הוא תוצאה ישירה של מדיניות ההקלות לפלסטינים, הסרת מחסומים חיוניים ביהודה ושומרון והעברת סמכויות בטחוניות לידי מי שמשורותיהם יצאו לא אחת מחבלים שרצחו יהודים".

ומה תגובתו של תא"ל אלון? בראיון שהעניק לערוץ 7, דחה אלון את הטענות לפיהן הורדת המחסומים היא זו שמביאה לפיגועים. לדבריו, צה"ל פועל באזור על פי הערכות מצב, ולעיתים מחסומי פתע רבים עדיפים על מחסומים ידועים וקיימים.

גורם ביטחוני בכיר בממסד של יש"ע, מתאר את דמותו של אלון כפי שהוא חווה אותה בעבודה השוטפת. בצד המקצועי-ביטחוני הוא מודה כי אין לו כלים למדוד את הישגיו של אלון, אולם ביחסו להתיישבות הוא חש כי "יש דברים צורמים". "את לא רואה שהוא מנסה ללכת לקראת. אפשר היה לציין את התקופה שלו כמיוחדת בקידום ההתיישבות, אבל בעצם זה שהוא ממשיך את הקו השלילי שהוחל בו לפניו – הוא כבר לא מקבל ממני נקודות". הגורם מדגים את טענתו תוך הצבעה על כמה הגבלות ביטחוניות חמורות על היישובים, שעלולות להידרדר לכדי סיכון חיים של התושבים: הראשונה, כאמור התקבלה לפני כהונתו של אלון על ידי המשנה ליועהמ"ש שי ניצן. ההוראה אוסרת על רכזי הביטחון של היישובים לצאת מגבולות היישוב בעת פעילותם, זאת בעקבות תלונות של פלשתינים וגורמי שמאל. ההוראה הזו, מסביר הגורם, משמעותה היתה שלרכז הביטחון של איתמר למשל אסור להגיע לאזור ממנו חדרו המחבלים. רכזי הביטחון נפגשו עם מפקד האוגדה וביקשו ממנו לרכך את המגבלה. "ביקשנו להרחיב את הגבולות לרבש"צים. הזדעזענו מהתגובות שלו. במקום לקפוץ על ההזדמנות ולומר – בואו נתקן את העיוות, הוא לא היה מוכן לשמוע. חוסר נכונות לבחון את הדברים בהיבט המבצעי שלהם". תגובתו האטומה של אלון גם גרמה לכך שהוא לא הוזמן עוד לכנסי קב"טים בגיזרה.  

גזירה ביטחונית נוספת היא צמצום אספקת כלי הנשק ליישובים. "גם זה התחיל לפניו, אבל הוא מוביל את זה ביד רמה". הגורם מספק עוד כהנה וכהנה דוגמאות שמראות על חוסר אמפתיה ואי רצון מצידו של אלון ללכת לקראת התושבים. "לא ראיתי שהוא יוצא מהכלים כדי לעזור לנו למשל בשיפור קליטת הסלולר, או בהעמדת אוטובוסים למערת המכפלה בפסח וסוכות. הוא לא מנסה לבחון את הדברים, ופה הייתי רוצה לראות את היכולות שלו באות לידי ביטוי. אני מניח שאת העבודה הביטחונית הוא עושה היטב, אבל טוב היה עושה אם היה מתבטא פחות בכל מיני נושאים כמפקד אוגדה".

 ביקורת גם במועצת יש"ע   

ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה, העדיף לא להתייחס לשאלת התנהלותו של אלון. יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, דווקא לא חושש לבקר את האוגדונר בגלוי. לפני כחודש, עת התפוצצה פרשת המסמך של אלון אודות מידור חיילים על רקע אידיאולוגי, אמר קצובר ל'בשבע' כי "מצער מאוד שדווקא בתקופה שהיחסים עם צה"ל חוזרים אט אט למסלול הנורמלי, יש קצין שעיקר פעילותו היא לפגוע ביהודים, מול אוזלת יד כמעט מוחלטת מול הפרות חוק של הערבים", כשהוא מכוון לפעילות הקבועה של האנרכיסטים והפלשתינים באיו"ש, שעוברת בשתיקה. "כיוון שהוא עומד לסיים את תפקידו, אני מצפה מהגורמים הממונים לא למנות לתפקיד אדם שבאופן מפורש יש לו אוריינטציה שמאלנית ואנטי התיישבותית. יכולתו של קצין כזה להגן באופן אמיתי על השטח מוטלת בסימן שאלה".

גם סגן ראש מועצת בנימין, אל"מ במיל' מוטי יוגב, אמר אז כי "עם כל הזכויות שיש לניצן אלון, הוא הכניס עם כניסתו לתפקיד מימד כזה שהוא לא סופר את ההתיישבות. אולי יש לו דעה מסוימת שהוא לא מכיר בהתיישבות", נזהר יוגב "אבל מאז שהגיע היחס הוא של ניתוק. הוא לא בא בדברים, לא מעדכן את ראשי המועצות כפי שהיה אצל קודמיו. אין איתו קשר רציף והידברות". יוגב מזכיר את העימותים בשערי היישובים בתקופת ההקפאה, את האלימות וההרס בגבעת 'עלי עין' ועוד. "התקפות על טפל במקום על העיקר. במקום לטפל באיומים הוא עוסק במתיישבים. הוא מחמם גזרות שלא בתבונה, ועל כך תשפוט אותו ההיסטוריה. יש לו חלק בהסלמת האירועים בגזרות שונות, שנוצרים כתגובת נגד להתנהגות של צעירים מסוימים", הוא רומז לפעולות 'תג מחיר'.

נראה כי הביקורת נגד אלון חוצה את מרבית המחנות בתוככי יהודה ושומרון. גם יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, שגינה לאחרונה את ההתקפות הפיזיות והמילוליות נגד אלון, סייג את דבריו, שנאמרו לתא"ל אלון בשיחת טלפון, ואמר כי "גם לי יש ביקורת על כמה מהחלטותיך והתבטאויותיך האחרונות".

כאמור, בפלגים המיליטנטיים יותר, שמטבע הדברים גם סובלים מרמת חיכוך גבוהה יותר עם צה"ל כתוצאה מרוח המפקד באוגדה, החליטו לתרגם את הביקורת נגד אלון לפעולות מחאה מעשיות ולגינויים מילוליים חריפים. בעוד אלון עצמו משדר דרך אמצעי התקשורת כי הוא מביט על המחאות במבט מחויך ואדיש, הוא מקפיד להעביר בד בבד מסרים חריפים נגד אותם פלגים בגב ההר. עם או בלי קשר לאלון, זמן קצר לאחר שהחלו המחאות נגדו, יצאו בכירי צה"ל ומערכת הביטחון למסע הרתעה במטרה להגן על אלון מפני הביקורת נגדו.

שר הביטחון, אהוד ברק, הורה בשבוע שעבר ליועץ המשפטי של משרדו לפנות מיידית ליועץ המשפטי לממשלה כדי למצוא דרך, כולל שימוש בתקנות הגנה לשעת חירום, להפסקת הפעילות נגד מפקד האוגדה, בני משפחתו וקצינים וחיילים נוספים. "לא נאפשר מצב שבו קיצונים יפגעו בקצינים בצה"ל", הבהיר ברק "אותם קצינים ומפקדים מגנים על תושבי יהודה ושומרון ועל כלל אזרחי המדינה, ומתפקידנו להגן עליהם".

הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, בחר דווקא בבמה שניתנה לו לאחרונה בכנס לציון 35 שנה לישיבה הגבוהה באור עציון, כדי להוקיע את ההתקפות נגד תא"ל אלון. "הניסיון לפגוע בסמכותם של קצינים בצה"ל אינו בא בחשבון, ואנו נמשיך לגבות את המפקדים ולהוקיע מעשים שכאלו", הודיע גנץ.

גם אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי הצטרף למקהלת המגנים, ואמר בראיון לערוץ 2 כי "ההשתלחות בניצן אלון ומשפחתו חצתה כל קו אפשרי. לא נירתע להמשיך ולבצע את תפקידנו. רשויות המדינה ימצאו את הדרך לטפל באותם אנשים". עם זאת, מזרחי דחה את הערכתו של אלון לגבי ירי של מתנחלים על חיילים: "אני לא חושב שנגיע למצב בו מתנחל יורה על חייל צה"ל", אמר.

"אלון מנהל קמפיין נגד ההתיישבות"

ומה אומרים להגנתם פעילי המחאה? מאיר ברטלר, ממובילי הקבוצה, דוחה בתוקף את ההאשמות שהוטחו בו ובחבריו. לדבריו, אין בכוונתם לנהל שום קמפיין אישי נגד ניצן אלון ולא נגד קציני צה"ל. מדובר בביקורת עניינית שצריכה להישמע, ואין לנקוט נגדה בסתימת פיות, טוען ברטלר. "אנחנו לא מנהלים קמפיין נגד ניצן אלון ולא נגד אף קצין. אנחנו מנהלים קמפיין בעד החזרה לקבר יוסף ויריחו, בעד הקמת מאחזים חדשים והרחבת הקיימים. כשניצן אלון מנסה להתעמר בנו כל פעם בגלל העמדות האלו, נוצר חיכוך", הוא מסביר.

"הוא זה שמנהל קמפיין נגד ההתיישבות. יש פה ניסיון מכוער ליצור דה-לגיטימציה נגדנו, באמצעות תקנות לשעת חירום – צווי הרחקה וצווים מינהליים. זו סתימת פיות. מה שלא עושים לפורעים מבילעין ונעלין, מותר לעשות לאנשי הגבעות".

ברטלר שוטח את סיכום הביניים של פצועים ופינויים שבוצעו תחת פיקודו של האוגדונר, ומסביר כי הוויכוח הוא ענייני לחלוטין מול המפקד האחראי על המתרחש: "יש לנו שני פצועים ממאחז גאון הירדן, שנמצאים בבית כבר שבועיים במיטה עם רגליים מרוסקות מהפינוי. הפינוי בעלי עין באמצע הלילה, תוך החרמת החפצים והמזון לתושבים. היום (ב') פינוי אלים עם פצועים ברמת מיגרון. ומה אנחנו עשינו? עמדנו לו ליד הבית? צעקנו עליו בצומת תפוח? נכון, זה לא נעים, אבל לא נקטנו באלימות. אני מסכים שלא צריך לכנות אותו אייכמן ובוגד, אבל הפעולות שלנו לגיטימיות. מכל הכיוונים, נראה שהאדם הזה רוצה להתנכל לנו, אין הסבר אחר. הוא מנסה להשתיק את הטענות הצודקות, וגם את ההישגים שלנו – הכניסות לקבר יוסף, הקמת המאחזים החדשים. יש לנו ביקורת לגיטימית, אנחנו מצפים שהיא תישמע ויינתן לה מענה".  

גורמים צבאיים אומרים בתגובה לטענות שהועלו בכתבה כי הסרת המחסומים היא תוצאה של התקדמות בניית גדר ההפרדה. במצב בו רוב הגדר כבר בנויה, לדבריהם, המחסומים לא בהכרח תורמים למאמץ המבצעי. עיקר הפעילות מתמקדת כעת במאמצי מודיעין ובהגעה אל מקומותיהם של העוסקים בטרור, וכן הסתמכות על שיתופי פעולה עם הרשות הפלשתינית. לפי הגורמים, המחסומים הקבועים דווקא מגבילים ומקבעים את כוחות צה"ל, ומבצעית עדיף להשיג את המחבלים בבתיהם ולא לחכות שיגיעו למחסום. הגורמים שוללים את הטענה בדבר קשר בין הסרת המחסומים לעלייה במספר פיגועי הירי, ואומרים כי פיגועים רצחניים התבצעו גם כשנפרשו עשרות מחסומים. זאת לעומת התקופה האחרונה, שנהנית מהמצב הביטחוני הטוב ביותר בעשור האחרון. כך או כך, נמסר, מדובר במדיניות של הפיקוד ואין לייחסה למפקד האוגדה.

לגבי הטענות על הגבלת פעילות הרבש"צים, אומרים בצה"ל כי ההחלטה נובעת משיקולי הגנה על ביטחון תושבי היישובים, על מנת שרכזי הביטחון יהיו נוכחים ביישוב במצבי חירום, ולא ייעדרו בשל פעילות שיבצעו מחוץ לתחומי היישוב. לגבי צמצום מספר הנשקים, נמסר כי צה"ל מאשר נשקים לאלו שיימצאו אחראיים לנשק וזקוקים לו לצורך תפקידם. בצה"ל מתריעים מפני תופעות של גניבות נשק מתושבי יישובים, אשר לא שמרו עליהם באופן אחראי דיו. עם זאת, צה"ל בוחן כל העת את הקריטריונים לחלוקת נשק תוך הערכות מצב ביטחוניות ובמטרה להגן על ביטחון האזרחים.  

לגבי הטענות נגד תא"ל אלון בנוגע לאלימות בפינויים, נמסר כי מדובר בהחלטות של מג"ב והמשטרה, המופקדות על ביצוע הפינויים ובוחרות באלו אמצעים להשתמש. 

אלוף הפיקוד ומלחמתו בישיבות

קצין בכיר נוסף שהצטרף למקהלת ההשתלחות בגורמי התיישבות בגב ההר, הוא אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי. בראיון שהעניק לאחרונה לערוץ 2, הגדיר את מבצעי פעולות 'תג מחיר' כגורמי טרור: "ההתנכלות לפלסטינים היא לא תג מחיר, אלא טרור. אנו חוששים שטרור נגד הפלסטינים עלול להצית את השטח. שריפת מסגדים, הריסת מטעי זיתים או פגיעה בחיי אדם יכולה להצית את אדי הדלק ששוררים בשטח", התריע. את דבריו סיכם מזרחי בקביעה: "לדעתי הישיבה ביצהר צריכה להיסגר, אבל אני בכל מקרה אפעל על פי ההנחיות שאקבל".

אם אכן תתקבל המלצתו של מזרחי, לא תהיה זו הפעם הראשונה בה הוא אחראי לסגירת ישיבה. מזרחי הוא זה שהעלה את הדרישה לבטל את מסלול ההסדר בישיבת הר ברכה, בעקבות פרשת הנפת השלטים. דרישה שכזכור התממשה תוך זמן קצר.  

דובר היישוב יצהר מסר בתגובה להמלצתו של האלוף מזרחי, כי "לאלוף מזרחי, שפועל רבות לחיזוק הביטחון באיו"ש, יש הערכה רבה בקרב ההתיישבות כולה בהיבט זה. נדמה כי דבריו נגד ההתיישבות הם הוכחה מצערת לחדירת הפוליטיקה לצה"ל, שהפך לכלי משחק בידיו של אהוד ברק המנסה לרכב על גל השנאה להתיישבות כחלק ממהלך החייאה לגוויה הפוליטית שהוא עומד בראשה.

"חבל שהאלוף רואה את תפקידו בצה"ל כסוג של שופט ומוציא לפועל גם יחד נגד הישיבה ביצהר, שעובדה היא כי מעבר לרדיפת אנשיה לא הורשעה בפלילים.

"המשך ההסתה נגד ההתיישבות רק תגביר לצערי את המתח בין צה"ל וההתיישבות, שמיטב בניה משרתים ומוסרים את נפשם בצבא".