בשבע 452: מכתבים למערכת

ההקצנה של 'קדימה' | הפתרון למצוקת הדיור | היכן הדוגמא האישית?

קוראים כותבים , י"ט בתמוז תשע"א

 

הפתרון למצוקת הדיור

מה הפלא שאין בת"א דירות לזוגות צעירים, ומה הפלא ששכר הדירה בת"א עולה לשחקים.

וזאת, כאשר אלפי דירות בגוש דן, נתפסות ע"י מהגרים בלתי חוקיים, מסודן אריתריאה, ועוד. הם מתגוררים 4 אנשים בחדר ו-16 איש בדירה, לכן משלמים שכ"ד גבוה יותר מזה שזוג צעיר מסוגל לשלם.

ידוע לי על דירת 3 חדרים בדרום ת"א שהיתה מושכרת לזוג צעיר ב - 2,800 שקלים. עם תום החוזה הושכרה הדירה ל-12 סודנים, שכל אחד משלם 500 ש"ח לחודש, דהיינו שכ"ד חודשי של 6,000 שקלים. אי לכך שכ"ד בגוש דן ילך ויעלה בקצב שתימשך ההסתננות הבלתי חוקית בישראל מארצות אפריקה.

ומעניין, שאותם אנשים שנלחמים כל הזמן בעד ההגירה הבלתי חוקית, נגד גירוש מהגרי העבודה שפלשו לארצנו, ונגד 'שלטון החוק' הם אלה, שזועקים כיום ומפגינים בגין מחסור בדירות, ועל שכר דירה בלתי אפשרי.

החזרת המהגרים מאפריקה לארצות מוצאם, ודאי תפנה אלפי דירות, בכל רחבי הארץ, ובא לציון גואל.

חיים יואבי רבינוביץ, תל אביב

ההקצנה של 'קדימה'

במשך שנים רבות היה החרם על מוצרים מההתנחלויות נחלתם של מתי מעט. רק חלק קטן מהשמאל הקיצוני תמך במעשה פלגני זה. אותו מיעוט קיצוני השולל את זכות קיומה של ישראל העדיף את דרך הכפייה והפגיעה הכלכלית במקום לנסות ולשכנע את הציבור בעמדתו.

והנה, בדיון בכנסת התייצבה לפתע סיעת 'קדימה' והחילה על חבריה משמעת סיעתית במטרה להתנגד לחוק נגד החרם. זו סתימת פיות מקוממת במיוחד בהתחשב בכך שחברי כנסת מ'קדימה' הם שיזמו בעבר את החוק נגד החרם. צריך לשפשף את העיניים כדי לראות  - ולא להאמין - כי מה שהיה פעם נחלתו של מיעוט בשמאל הקיצוני נהפך תחת הנהגתה של ציפי לבני לדבר תקין ולגיטימי. מדאיג לראות איך סיעת קדימה בראשותה של ח"כ לבני זונחת את הדרך הציונית המתונה והמרכזית, והרצון לנגח את הממשלה גורר אותה לתמוך במשתמע במדיניות מבישה של אלימות כלכלית, פלגנות וחתרנות. מצער לראות סיעה גדולה ומרכזית בת עשרים ושמונה חברי כנסת המאמצת אל ליבה את תפישתו הקיצונית והחתרנית של אורי אבנרי ונסחפת אל המחוזות הסהרוריים של הקיצוניות. 

שמואל פישר, פתח תקוה 

היכן  הדוגמא  האישית?

חברת החשמל קוראת לציבור לחסוך בחשמל. עם כל הכבוד, החברה נאה דורשת, אך לא נאה מקיימת.

האם לא ראוי שהחברה תַּפנה קריאה זו בראש ובראשונה לעובדיה, המבזבזים חשמל ללא הגבלה, שניתן להם חינם זה שנים? האם לא הגיעה השעה להפסיק אחת ולתמיד מדיניות בזבזנית זו, או לפחות לצמצמה? היכן הדוגמא האישית לצרכנים?

ציפי  לידר, ירושלים.