בשבע 452: ניצחון במים שקטים

צה"ל השתלט על הספינה הצרפתית; ישראל מסכמת ניצחון מדיני במניעת המשט

חגי הוברמן , י"ט בתמוז תשע"א

ממשלת ישראל בראשות נתניהו סיכמה השבוע שתי הצלחות שנחלה בשבועיים האחרונים – סיכול המשט וסיכול ה'מטס'. פעילות מדינית יעילה ונבונה, בתוספת תקלות מוזרות לספינות, גרמו לכך שכולן נשארו בים האגאי – למעט היאכטה הצרפתית "דיגניטה-כראמה" שנעצרה השבוע בידי לוחמי השייטת מול חופי עזה.

בניגוד לפרשת ה'מרמרה' מהשנה שעברה, השתלטות לוחמי השייטת על הספינה "כראמה" ביום שלישי השבוע עברה בצורה חלקה, עדות להפקת הלקחים בחיל-הים. כוחות נרחבים של חיל הים תירגלו במהלך החודשים האחרונים מוכנות לקראת ניסיונות פרובוקטיביים אפשריים לפריצת הסגר הימי-הביטחוני על עזה.

מאידך, בניגוד ל'מרמרה', היה ברור מראש שמול ה'כראמה' נהנית ישראל מעדיפות בכוחות. אינה דומה אניה גדולה עם עשרות אנשים, ליאכטה זעירה ועליה 16 איש. האירוע הסתיים ללא כל אבידות – גם לא מצד האויב.

השבוע, אחרי ההשתלטות המוצלחת של לוחמי חיל הים על היאכטה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "הממשלה ניטרלה בפעולה מדינית שיטתית את המשט". כישלון המשט נזקף הפעם בעיקר לזכותה של יוון. ב-1 ביולי הודיע שר החוץ היווני, כי נאסרה כל הפלגה משטח יוון של ספינות הנושאות דגל יווני או דגל אחר לכיוון המרחב הימי של רצועת עזה. בעקבות ההודעה קיבל משמר החופים הוראה לנקוט בכל האמצעים על מנת ליישם את ההחלטה. משתתפי המשט הבינו את המצב ושבו לבתיהם לאחר שהות של שלושה שבועות ביוון.

את כינונה של הברית בין ישראל ליוון יש לזקוף מעל לכל לזכותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. נתניהו השתמש ביחסים האישיים הטובים שלו עם ראש ממשלת יוון פאפנדריאוס.

אחת ההערכות שנשמעו היא, שהמאמצים הדיפלומטיים של ישראל הצליחו הפעם רק בגלל מוכנותה להשתמש בכוח קטלני בשנה שעברה, ועל כן נאסרה הפלגת הספינות כדי למנוע שפיכות דמים. גורמים רשמיים ברחבי העולם אמרו זאת בפירוש. שר החוץ היווני סטאברוס למברינידיס אמר שיוון מונעת מהספינות להפליג כדי למנוע "משבר הומניטארי" שיכול להיווצר מעימות עם חיל הים הישראלי. דוברת מחלקת המדינה ויקטוריה נולנד הסבירה את התנגדות וושינגטון למשט באופן דומה: תוך ניסיון לשבור את המצור הימי על עזה, הספינות "נוקטות בפעולות לא אחראיות ופרובוקטיביות שמסכנות את ביטחון הנוסעים".

אפילו אנקרה, מסיבות אחרות אמנם, לחצה על הארגון הטורקי IHH להימנע מהמשט של השנה זמן קצר לפני שיצא להפלגה. זאת בזכות צוות של האו"ם שחוקר את המשט מהשנה שעברה, שעתיד לפרסם בקרוב את ממצאיו. באופן מפתיע, נמסר שהוא הגיע למסקנה שגם לטורקיה יש אחריות לתוצאה הקטלנית. אנקרה עמלה כעת לשכנע את ישראל לרכך את הניסוח (שתי המדינות יושבות בהרכב), והדבר האחרון שנזקקה לו הוא שה- IHH יצית עוד סבב של שפיכות דמים.