בשבע 453: ילדים ושמחה

יום שישי, אמא לחוצה וילדים שרק רוצים לשחק. איריס ינקלביץ' עשתה מזה סיפור מצחיק ומלא דימיון, והכל בחרוזים

עפרה לקס , כ"ו בתמוז תשע"א


: 'טעות לעולם עוזרת', ספר ודיסק, איריס ינקלוביץ', הוצאת פלדהיים
מי מאיתנו לא מתמודד עם ימי שישי ארוכים שרשימת המטלות שלהם פשוט לא נגמרת? בחודשי הקיץ האתגר הוא כפול, כי בבית נמצאים הילדים היקרים, שמחכים למעט זמן איכות איתנו.

כך, בעצם, מתחיל הסיפור של נעה ואורי שבסך הכל מבקשים מאימם זמן לפעילות משותפת. אמא מסבירה בחיוך שהיא צריכה לבלות את הזמן הקרוב במטבח, אבל מבהירה גם שאם תמצא זוג ידיים עוזרות, היא תוכל להתפנות מהר יותר וכך יוכלו לבלות יחד.

נעה ואורי מתחילים ברצון טוב, אבל מהר מאוד נסחפים אל עולם הדמיון. הירקות שהם צריכים למיין ולהכניס למגירה הופכים לחיות בתיבת נוח, והמגירה - לתיבה עצמה. האפיזודה מסתיימת ביציאה בטוחה ושמחה של הירקות-חיות אל הרצפה בתפזורת.

אחר כך מבקשת אמא לשים את הבובות במקום, ונעה שמרחמת עליהן, מעדיפה לקשט איתן את כל הבית. גם המשימה השלישית, סידור הגרביים זוגות זוגות, הופכת על ידי מריבה לסידור קפדני של זוגות לא תואמים: "אני אחבר גרב גדול עם קטן... אני אחבר חלק עם פסים, ואני נקודות עם מעוינים...".

האם הנינוחה יוצאת מן המטבח, מוכנה ומזומנה לחבק את הילדים המקסימים והחרוצים ולשחק איתם בצוותא ואז מגלה, לתדהמתה, מה עשו התכשיטים בינתיים...

ואיך מגיבה האמא האגדית? לא מאבדת את שלוות רוחה ואפילו מבקשת לנצל את הטעות ללימוד. כשאמא מסבירה לומדים הילדים שבספר, הילדים ששומעים את הסיפור ו... כן, גם אנחנו ההורים: מבט יצירתי וסבלני על החיים (אם גם בלתי אפשרי ביום שישי בצהריים) תמיד מרענן את המחשבה.

זה הוא ספר הביכורים של איריס ינקלוביץ', אמנית רב תחומית שנדמה שלא הותירה אבן על אבן בעבודה על הספר. הוא מושקע ויצירתי (תודו שגם הרעיונות של הילדים מלבבים), וכולו חרוזים, אם גם לא שגרתיים. לפעמים, למען החריזה ינקלוביץ' חותכת שורות או יוצרת חריזה לא מלאה, אבל הספר כתוב במשלב שפה גבוה ועשיר, ובשורה התחתונה מבטיח זמן של הנאה והעשרה.

הספר עצמו מכריח את ההורה המקריא להמחיז (ויכול להיות מעט מבלבל עבור ילדים שנמצאים בשלב ראשית הקריאה). אין כמעט 'אמרה נועה' או 'אמר אורי' בסופי השורות. דיבורי הדמויות פשוט נכתבו בצבעים שונים וגם הגודל של הכתב משתנה כדי להבהיר להורה את הטון הרצוי להקראה.

האיורים הנפלאים של אלכסנדר לויטס מעשירים את העיון בספר ומסייעים לילד להפליג עם חבריו - גיבורי הספר, על כנפי הדמיון.

לספר מצורף גם דיסק מושקע מלווה במוסיקה, שאליו יכולים הילדים להאזין וכך לשמוע שוב ושוב את הסיפור גם בימי שישי.

ofralax@gmail.com