בשבע 453: בעקבות הדיסק 'איזה רוח'

משה להב- זמר ויוצר

עפרה לקס , כ"ו בתמוז תשע"א

הקריירה המוסיקלית של משה להב היא אוטוטו בת 30, אבל נדמה שלמרות התקופה הארוכה וההצלחה הגדולה של 'הטיש הגדול' שלו, לא הצליחה להידבק בו גבהות לב. הוא עלה לבמה לראשונה בגיל 17, חמוש בחבר, שתי גיטרות ושני קולות, ויחד הופיעו במועדונים בירושלים. הם קראו לעצמם 'לגמרי לא רע' והם באמת הצליחו די יפה, עד שהחליטו להיפרד והם בני 25. או אז, לאט לאט, החל להתרקם מופע השירה בציבור שלו שהפך מאוחר יותר ל'טיש'.

איך הגעת למושג טיש?

"כשהופעתי לבד שמתי לב שלמופעים שלי הגיעו אותם האנשים והרבה פעמים. הם עברו איתי ממקום למקום וזה היה כאילו קמה חסידות סביב העניין הזה. אז התחלתי לקרוא לזה 'הטיש הגדול' ועם זה אני רץ כבר 20 שנה".

זה המון שנים בשביל טיש של אדם אחד.

"ב-2002 קם גל חדש של שירה בציבור, ואז הסתכלתי ימינה ושמאלה, לקחתי מפיק ואמרתי לו שנוצר פה משהו ואפשר להפוך את המופע לארצי. לקחנו את תיאטרון 'תמונע' שעד היום אנחנו מופיעים בו והתחלנו להיות מוכרים גם בתל אביב, ובעצם אז החלה הספירה הציבורית של המופע. זה מדהים, כל מי שמנגן וחולם לפרוץ בארץ, חייב לעבור דרך תל אביב. אחרת זה לא נחשב".

ובכל זאת, לא משעמם אותך לחזור על אותו המופע כל כך הרבה שנים?

"הרפרטואר הוא רחב מאוד, ואני מגיע לערב ומתחיל לשלוף שירים מהראש לפי האווירה, השירים והאנשים. בכל פעם הערב מתגבש מחדש ובכל פעם מגיעים אנשים אחרים שעולים על הבמה, ובעצם, לפני המופע אני לא יודע מה יקרה. זה כמו לצפות בכדורגל. המשחק הוא אותו משחק, אבל הוא תמיד שונה".

לאחרונה הוצאת דיסק בשם 'איזה רוח'. מה הביא אותך לכך?

"לפני הרבה שנים הוצאתי אלבום ראשון של הטיש שהצליח יפה, ובינתיים שוב נוצר ביקוש. התכנסתי עם נתן כהן מ'הנשמות הטהורות', ובמשך שנה וחצי עבדנו על שירים שחשבנו שצריכים לצאת החוצה, או כאלה שלא מושרים מספיק וצריכים לחזור למרכז הבמה, כמו למשל 'דודה הגידי לנו כן', 'נר בחלונך' ועוד. בדיסק יש דברים נוספים כמו למשל מחרוזת שירי רועים עם חופני כהן. מי שיאזין לו בבית ירווה ממנו הרבה נחת".

באלבום החדש יש גם שלושה שירים שהם לגמרי שלך. מה דגדג לך להקליט אותם?

"שאלה טובה. אני כמעט לא משלב שירים שלי בהופעות. השירים שלי לא יצרו לעצמם מוניטין והם לא מוכרים. ההופעה שלי מתגלגלת משיר לשיר. אם פתאום אנגן שיר לא מוכר זה יעצור הכל. אבל חשבתי שהשירים האלה כן ראויים להתפרסם. אם בעקבות הדיסק זה ייצור להם ביקוש בהופעה, אוכל לשלב אותם".

בימים אלה מתחיל לרוץ מופע חדש שלך 'טיש בשלושה' עם ג'קי לוי וקובי אריאלי.

"כן, גם הם ירושלמים והחיבור היה טבעי. במופע אני מתחיל לנגן ואחד מהם נזכר בסיפור, ההוא יש לו מה לענות ואז אני מנגן עוד משהו ומתגלגלים - זה ערב פנטסטי. תפרנו לו כמה עוגנים כדי שאוניית ההופעה לא תגיע פתאום ללב ים אבל זה ממש כיף. אני מדבר על זה עם ברק בעיניים".

את תכניותיו לעתיד טווה להב "עקב בצד אגודל", 'הטיש בשלושה' הבא יתקיים בב' באלול, בתל- חי, ועד אז וגם אחרי אז, יש לו 'טישים גדולים' לרוב. לגבי ההמשך? הוא לא בטוח מה יוליד יום: "דבר נובע מדבר, ואני מחפש לראות מה הדבר הבא".

ofralax@gmail.com