בשבע 453: כיצד ניתן לפתור את משבר מחירי הנדל"ן

ישראל זעירא, ח"כ מאיר שיטרית, מרים פיירברג-איכר , כ"ו בתמוז תשע"א

 

לבנות להשכרה ולהקטין מיסוי

 ח"כ מאיר שטרית (קדימה)- לשעבר שר האוצר ושר הבינוי והשיכון

הפתרון של הממשלה הוא זירוז היתרי הבנייה, אבל זה לא יפתור דבר. הרי מי ייהנה מחוק הוד"לים (ועדת הדיור הלאומי)? בעלי ההון. בעקבות הלחץ הם יקבלו היתרים לבנות עוד קומות, ובשטחים ציבוריים. האם הדירות יימכרו זול יותר? לא, המחיר יישאר כשהיה.

המצוקה בתחום הדיור גדולה, ולכן היא מחייבת פתרונות חדשים, מובנים ופשוטים. אם הציבור לא יבין את הפתרון הוא לא יקבל אותו.

אני מציע שלוש פעולות שיש לבצע בו בזמן.

האחת, לצאת במהירות למכרזי קרקעות לבניית דירות להשכרה ארוכת טווח בכל הארץ. היום אין שוק אמיתי לדירות להשכרה, וכבר בהיותי שר השיכון חוקקתי חוק דירות להשכרה. לצערי, הפקידים מתגברים על החוק שחוקק והם מעכבים את יישומו.

השנייה, התחייבות רכישה. היום יש לעשות מה שהמדינה עשתה כשהגיעה העלייה הגדולה מברית המועצות. בנו עשרות אלפי דירות והעולים יכלו לקנות אותם. צריך להבין כי בניית מטר מרובע של דירה בת"א או בירושלים או בדימונה עולה אותו דבר לקבלן. הערכתי היא שמטר מרובע לקבלן לא עולה יותר מאלף דולר. המדינה תציע מרכז בין קבלים, ויזכה בו מי שיציע את המחיר הזול ביותר. מי שיזכה יצטרך למכור דירות לחסרי דיור במחיר שהוא התחייב, והמדינה תתחייב לו שכל דירה שהוא לא ימכור היא תקנה ממנו, כך שאין כל שום סיכון לקבלן.

אני מציע שלא למכור את הקרקע לקבלן, אלא היא תישאר בידי המדינה והזוג הצעיר ישלם דמי חכירה אחוז אחד לשנה. ואז הקרקע כמעט שלא עולה לזוג כסף.

וההצעה השלישית, להוריד את המיסוי על הדירות. חלק מהמיסים יש לבטל וחלק להוריד. היום המדינה גובה בערך 40 אחוז ממחיר הדירה. למשל, אני מציע שאם מחיר הדירה עד מיליון וחצי שקל לבטל את מס הערך המוסף על דירה יחידה. אני גם מציע לבטל את מס הרכישה, וכך נחסוך תשלום מיותר מהזוגות הצעירים.

לבנות ביו"ש ובערים חדשות

ישראל זעירא- מנכ"ל חברת הבניה 'באמונה'

יש לפעול בשלושה דרכים פשוטות מאוד, שמחזירות את החזון הציוני לסדר היום:

הראשונה, לאשר הוצאת מכרזים ל-5000 יחידות דיור באריאל, 5000 במעלה אדומים, 2,000 באפרת, 2,000 בגבעות (גוש עציון) ועוד 2,000 בביתר. כמו כן להפשיר את הבנייה בקריית ספר ולבנות בה עוד 5000 יחידות, ולהפשיר את גוש קרני שומרון ואלפי מנשה. זאת ועוד, בירושלים יש לאפשר בנייה בכל הר חומה, ופסגת זאב ולהרחיב עוד תב"עות מזרחה לכיוון גוש עציון ועוטף ירושלים.

כך, בבת אחת, יֵרד הלחץ של הזוגות הצעירים על גוש דן ועל ירושלים, שהם עיקר הבעיה.

הדרך השניה, לתכנן שתי ערים חדשות בגליל ובנגב ולהרחיב יישובים קיימים כדי שיהיו מגרשים רבים צמודי קרקע. לתת לכל זוג צעיר בוגר צבא, המתחייב בפועל לבנות את ביתו שם, רבע דונם על חשבון המדינה בעלות מסובסדת. וכך, במקום שיגורו בין גדרה לחדרה, לבזר את האוכלוסייה לעוד מקומות בארץ, וגם נצליח ליהד את הגליל ואת הנגב ולמנוע את השתלטות האדמות של הבדואים והערבים.

הדרך השלישית, יש להחזיר את מענקי המקום שהיו מעודדים רכישות בפריפריה, ובעיקר במקומות הקשים ביו"ש כמו אלון מורה, איתמר, קריית ארבע, הר חברון והבקעה.

למה כל זה לא קורה? כי הממשלה (מעבר לבלבול הרוחני) תקועה בפקידות שאינה נשמעת לשרים אלא עושה מה שהיא רוצה. כמו כן, כל ממשלה שבויה בידי היועצים המשפטיים וברגע שרוצים לתת מענק לבוגרי צבא מיד טוענים שזה ייחשב לגזענות; ואם רוצים לתת מענק לדיור בעפולה אז מיד טוענים שחייבים לתת מענק גם במשולש. וכך נוצר מצב אבסורדי שבגלל אימת בג"ץ והיועצים המשפטים המדינה משותקת. נוסף על כך, פקידי האוצר רוצים למקסם את מחירי הקרקע, ולכן הם מוציאים מכרזים לכל המרבה למחיר במקום לתעדף את מי שנותן מוצר זול לצרכן הסופי (שיטת מחיר למשתכן).

לשקם את מרכזי הערים

מרים פיירברג-איכר- ראש עיריית נתניה

יש למצוא פתרונות יצירתיים, ולשם כך יש צורך גם בגיוס המערכת המשפטית, שלצערי, לעתים קרובות חוסמת יוזמות ונדרשת ממנה מידת יצירתיות לא קטנה.

ולהלן עיקר הרעיונות שאני מציעה: שיקום אזורים ישנים, הרחבת זכויות בניה ופטור מהיטל השבחה, ובסוף אפשרות לשווק דירה בפחות ממיליון שקל.

מזה שנים אני מציעה רעיון שיכול להטיב עם הערים ובד בבד ליצור אלפי יח"ד לסטודנטים ולזוגות צעירים. בכל הערים הוותיקות קיים חלק עתיק יותר, שבו האוכלוסייה מזדקנת. המדובר במרכזי הערים ('דאון טאון'). כדי לתת תמריץ ליזמים לבנות על שטחים ריקים ברחוב הרצל, רחובה המרכזי הישן של נתניה, ולשקם מבנים ישנים והרוסים – הצעתי לאפשר אחוזי בנייה גבוהים, דירות לא גדולות, הקלות בכל הכרוך בתקן חנייה ומתן פטור מהיטל השבחה. כך נוצר תמריץ ליזמים והאזור ממונף והצעירים יחזרו אליו.

הוויתור על היטל השבחה או חלק ממנו, יכול להתאפשר מאחר שקיים מערך של מבני ציבור במרכז העיר ההולכים ומתרוקנים ואין צורך בבנייה ציבורית חדשה. כדי לוותר על תשלום ההשבחה נדרש אישור משרד הפנים, ולצערי משרד הפנים לא נענה לבקשתי. כך שבשלב זה, את המרכז הוותיק לא שיקמנו ופתרון לצעירים לא הענקנו.

הצעה אפשרית אחרת היא לספח שטחי מינהל צמודי דופן לערים הגדולות, הנמצאים בתחום שיפוטן של המועצות האזוריות המקיפות את הערים. מן המפורסמות שבהן הן המועצות במרכז הארץ, שחלק גדול מקרקעותיהן הפכו לעתודות נדל"ן לאלפיון העליון, במדינה הסובלת מהיעדר שטחים לבנייה. חלק אחר הפך לאזורי תעסוקה המתחרים ופוגעים קשות בערים הוותיקות.

על הקרקעות שבבעלות המינהל ואשר גובלות כאמור עם הערים ניתן לבנות אלפי יח"ד, כאשר מינהל מקרקעי ישראל ישווק את הקרקע במחירים שיקבע השמאי הממשלתי לעיריות, שתפעלנה את החברות הכלכליות שלהן. מהלך זה יביא להפחתה דרמטית בעלות הבנייה, וניתן יהיה לשווק דירות של 100 מ"ר + ממ"ד במחירים הפחותים ממיליון שקלים (850-900 אלף ש"ח).

כדי לקדם הצעה זו דרושים נחישות, אומץ לב, יכולת התמודדות מול הלובי החקלאי ותמיכה של המערכת המשפטית במסקנות הוועדות לחקירת גבולות.

תשובות הגולשים

לקחת אחריות ולבנות

עד שמדינת ישראל לא תיקח את האחריות ותבנה בתי מדינה במחיר שווה לכל נפש (כוונתי לדירות עמידר, עמיגור וכו') לא יהיה כאן פתרון אמיתי. למרבה הצער, זה כנראה לא הולך לקרות, משום שזה לא כלכלי למדינה ולאזרחי ישראל נמאס ובצדק. אמנם בנייה של מאות אלפי יחידות דיור תיתנן פתרון מסוים אבל חלקי. כיוון שזוגות צעירים לא יוכלו להרשות לעצמם. לכן, האחריות היא על מדינת ישראל בלבד. ועוד משהו, אל תטעו. זו לא בועת נדל"ן ולא יקרה כאן שום פיצוץ. באמת יש מחסור בדירות והביקוש אדיר.

אבי סאלם, מצפה רמון

המציאות תכריח לבנות ביו"ש

כבר 8 שנים שהבנייה ביו"ש מוקפאת וגם אין השקעה משמעותית בדרכים מזרחה. אין משמעות לבנייה ללא פרנסה . בגלל חוסר תיכנון הפרנסה מתרכזת באזור אשדוד-חיפה על החוף. הכי נוח ובריא לחיות על ההר - מרחק קטן אבל דורש תחבורה טובה  למשל קוו רכבת לאריאל(יחד עם ירושלים וכרמיאל). גם מבחינה ביטחונית הטילים מכוונים בעיקר לשפלת החוף והיכן המילוט – ליו"ש, שרחב יותר וגם חסין יותר בגלל ההרים.
כל מומחה כלכלי, אסטרטגי וטכנולוגי בלתי משוחד יצביע על כך. חייבים לחייב המנהיגות לא לפחד ולהשכיל.

משה לבל, כפר סבא

משבר בשדרות רוטשילד

כותרת א': חברת הבנייה 'באמונה' זכתה במכרז לבנית דירות בנצרת. כותרת ב': הקרן החדשה והשמאל הרדיקלי השתלטו על המאבק בנושא הדיור. גם אם יש בעיה אמיתית, והגיוני שיש, הפתרונות יימצאו לא בשדרות רוטשילד, אלא בנצרת וביפו, בלוד רמלה ועכו, בדימונה ובמצפה רמון וביהודה ובשומרון. הסטודנטים ממדינת תל-אביב שרוממות הצדק החברתי בגרונם, יואילו בטובם, עם כל הקושי שבדבר, לקחת את אוהליהם, לפטופיהם וכו' ויבנו את ביתם הקט והצנוע בפריפריות המשוועות לסיועם. ואל יותירו את המלאכה לסרוגים"או לחסרי אמצעים. הביקוש במרכז ירד והמחיר בהתאם.

אריק קרמר, ירושלים