בשבע 454: ברוח אחרת

גופי הימין צעדו בתל אביב במחאה אלטרנטיבית בלב תל אביב בקריאה לפתור את מצוקות יוקר המחיה והדיור בלי פוליטיקה ובלי שבירת כלים

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ד' באב תשע"א

קבוצת גופים המשתייכים לימין ולמרכז הישראלי, ומסתייגים מהנהגת המאבק בשדרות רוטשילד, הקימו השבוע פורום חדש בשם "פורום 20 אחוז", אשר מבקש להוות מוקד להנהגה אלטרנטיבית למאבק החברתי. הנושא העיקרי אותו חרתו הגורמים הללו על דיגלם הוא יוקר המחייה המאמיר, ודרישה בלתי מתפשרת להביא להורדה של 20 אחוזים במחיריהם של המוצרים הבסיסיים. הארגונים 'ישראל שלי', 'אם תרצו' ו'רעננים', בהשתתפות חניכי בני עקיבא, חברו לצעדה שהתקיימה אתמול (רביעי) בכיכר הבימה, מול שדרות רוטשילד, על מנת להביא את קולה של המחאה הזו לאוזניו של הציבור. מנכ"ל מועצת יש"ע, נפתלי בנט, השותף לארגון הצעדה, הסביר כי ההתארגנות החדשה לה הוא שותף באופן אישי, היא בלתי נמנעת. לדבריו, המחאה על יוקר המחייה המתגבר איננה נוגעת רק למי שגר בלב תל אביב, "גם אותם 600 אלף אזרחים שגרים מעבר לקו הירוק, ביו"ש ובירושלים, סובלים מיוקר המחיה ומהעובדה שבישראל קיימת בעיה חברתית אמיתית המקשה על קיום סביר".

בנט מסביר, כי על המחאה בשדרות רוטשילד השתלטה קבוצה שחלקה אנרכיסטית וחלקה שייכת לשמאל הקיצוני במימונה של הקרן לישראל חדשה,  ואשר פניה אינן לפתרון הבעיה אלא להפלת הממשלה, "אנחנו לא נסכים לשום שיתוף פעולה עם הקבוצה הזו, אשר מורכבת מאנשים שמטרתם היא לפגוע במדינת ישראל".

מאיר אינדור, פעיל חברתי שהקים מסגרות לאוכלוסיות במצוקה ובעבר פעיל בגוש אמונים, מסתייג מהניסיון הימני להצטרף למחאות, "לאחר הקשבה כאדם פרטי לדיונים הארוכים במאהלים, אני יכול לומר בבטחה שמדובר בהפקה פוליטית מתוזמרת על מנת להפיל את הממשלה. היא מבוצעת על ידי אנרכיסטים ואנשי שמאל המוסווים כמפגינים מן העם. כיום ברור שהיא נתמכת גם על ידי מפלגות שמאל והקרן החדשה".

42 שרים וחברי כנסת פנו השבוע במכתב לראש הממשלה בקריאה לפתור את מצוקת הדיור באמצעות בנייה ביהודה ושומרון ובירושלים. "לנוכח מצוקת הדיור בכל רחבי הארץ אנו קוראים לך לכלול בין יתר הפתרונות שתנקוט הממשלה - גם פתרון דיור מיידי לעשרות אלפי אזרחים בתחומי ההסכמה הלאומית הרחבה ביהודה ושומרון ובירושלים", כתבו חברי הכנסת. בין החותמים, חבר צוות הממשלה, השר משה כחלון, השרים מיקי איתן, יולי אדלשטיין, דניאל הרשקוביץ, יוסי פלד, ראשי שדולת א"י חברי הכנסת זאב אלקין ואריה אלדד, חברי קדימה: יואל חסון, רונית תירוש, יוליה שמאלוב ועתניאל שנלר.

אתמול (רביעי) אושר בכנסת חוק הוד"לים, אשר נועד ליצור מסלול תכנוני מהיר שיסייע לפתרון מצוקת הדיור. סיעות האופוזיציה, ובתוכן גם האיחוד הלאומי, התנגדו לחוק מאחר ואיננו כולל התייחסות מפורשת לנושא "דיור בר השגה". ח"כ אורי אריאל הסביר, כי "בהצעה המקורית הופיע מרכיב של דיור בר השגה. הממשלה הפרה את הבטחותיה בעניין. יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה לא מתכוון לקיים את התחייבותו. במצב דברים זה - סיעת האיחוד הלאומי מתנגד לחוק הוד"לים".