בשבע 454: צפי חי

צפי חי, מנכ"לית תיאטרון 'תאיר' וסמנכ"לית מרכז 'תאיר' לקראת כנסי 'הלילה לא לומדים תורה' בליל תשעה באב

עפרה לקס , ד' באב תשע"א

ברור שאת הערב הזה היינו כולנו מעדיפים לחגוג בירושלים הבנויה. אבל במידה וזה לא יקרה, ביום שני הקרוב, ליל תשעה באב, צפויים אלפי אנשים להגיע ל-21 מוקדים ברחבי הארץ, ולהשתתף בערב שזכה לכותרת 'הלילה לא לומדים תורה'. השנה תעמוד במוקד הערב השאלה האם ישראל אכן ערבים זה בזה, ולקינוח (בהיעדר מזון ממשי...) יתיישבו הבאים למעגלי לימוד משותפים בהנחיית אנשי 'תאיר'.

לקראת ההפקה הענקית הזאת, שוחחנו עם צפי חי, סמנכ"לית מרכז 'תאיר', שמנצחת על המלאכה, בשיתוף עם כנס שדרות לחברה ובסיוע המחלקה לתרבות תורנית במשרד החינוך.

איך התחיל המיזם?

"הוא יצא לדרך כאירוע קטן בתל אביב. יזמה אותו גל נקדימון שפנתה אלינו. אנחנו, מצידנו, ראינו שתשעה באב הוא תאריך שממש נשכח בארץ. וחשבנו שזה הלילה היחיד בשנה שבו אפשר להושיב את כולם יחד ולדבר".

היום אתם נמצאים 12 שנה אחרי נקודת ההתחלה, ומקיפים המון נקודות בארץ.

"אנחנו מרגישים שזה סוג של אירוע לאומי ומצפים השנה לאלפי משתתפים. אל הערב הזה מגיעים אנשים ממנעד רחב: סופרים, אנשי רוח, אנשי אקדמיה, פוליטיקאים ועוד. הערב נפתח בקריאת מגילת איכה, וממשיך בפאנל שמונחה בדרך כלל על ידי אנשי תקשורת שמגיעים כולם בהתנדבות. התחושה היא שאנשים באמת באים להקשיב, והאווירה ששורה במקומות האלה היא מאוד מיוחדת".

כשמציצים ברשימת הדוברים רואים שהיא מכילה שמאל קיצוני אם כי ציוני, אבל אין נציגים לאנשים מן הימין המאוד ימני.

"אנחנו מבקשים להביא כמה יותר אנשים ולשדר לכמה שיותר. וזה שאנשים כאלה היו באים יכול היה להביא הרבה תקשורת אבל אולי להרתיע את הציבור. אני גם לא יודעת אם הזמינו אותם והם סירבו לבוא. אנחנו מזמינים המון חברי כנסת, למשל, והם מודיעים אם הם באים או לא ואז מתחילים השיבוצים, לפי הצרכים והרצונות".

האם את מאמינה שבכוחו של ערב כזה להפיל חומות?

"כן, כי מעבר לדיבורים, האווירה היא מאוד מיוחדת. הדתיים יושבים על הרצפה והחילונים על כסאות, ונמצאים שם ימנים ושמאלנים, דתיים וחילונים ומגיעים באמת להקשיב. זה הזמן היחיד בו אנחנו רוצים לשבת דווקא עם האחר ולשמוע מאיפה מגיעה האידיאולוגיה שלו".

נדבר רגע על התיאטרון: החדשות המרגשות הן שהוא עומד בפני הפיכתו לתיאטרון ציבורי.

"אנחנו מקווים שזה יקרה עוד השנה. אנחנו מאמינים שלתיאטרון יש תפקיד מאוד חשוב בציבוריות הישראלית. ושיש חשיבות רבה לכך שתיאטרון יהודי יוכל להעלות הפקות מקצועיות עם כותבים ושחקנים מן השורה הראשונה. אנחנו מקדמים את זה במלוא המרץ. במקביל אנחנו במשא ומתן רציני לקראת אולם בית גדול ומכובד".

 התיאטרון, מספרת חי, עומד להעלות בכ"ג באב מופע בכורה חגיגי של הצגת 'המלבוש' עם השחקן ישי מאיר ונגן הצ'לו יובל מסנר, על פי עגנון. "זו הצגה שמדברת על כיסופים, אכזבות, ועל מטרתו של כל אדם בחיים". בחודש אלול תועלה ההצגה 'שברי לוחות' על פי סיפורו של הרב סבתו. גם המרכז עצמו לא נח לרגע. בשנה הבאה, למשל, הם מתכוונים להמשיך בהפעלת פרויקט 'כחול ולבן' של משרד העלייה והקליטה, בו השתתפו השנה 4000 תלמידים בנושא זהות יהודית וציונית. וזה רק פרויקט אחד מתוך כמה.

ofralax@gmail.com