בשבע 454: נבנה ביום חול

'אגדות בחול' מציגה פרשנות ייחודית לסיפורי ילדים קלאסיים באמצעות פסלי חול העשויים בדייקנות מרשימה

עפרה לקס , ד' באב תשע"א

אגדות בחול - תערוכה, מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.

"כשהיינו ילדים/ שיחקנו בחולות על שפת המים הכחולים", אנחנו מזמזמים בכניסה לתערוכה 'אגדות בחול'. ואז, כשאנחנו קוראים בשלט הכניסה שיש בהולנד אקדמיה הבינלאומית לפיסול בחול אנחנו מיד כובשים חיוך לא מנומס. אקדמיה לחול? בישראל זה לא היה עובר. לנו יש דברים חשובים יותר לעשות. וחוצמזה, איזו אמא יהודיה הייתה מרשה לבן יקיר לה ללכת לשם? אבל כמה פסיעות פנימה נפרשים לעינינו התוצאות של תלמידי האקדמיה הזאת, החיוך הופך לשריקת התפעלות, ובסוף גם מתגלה שיש שני פסלים ישראליים בעסק.

אז מה היה לנו שם? 600 טונות של חול, 15 אמנים ו-23 ימי עבודה, שהופכים את החומר שילדים אוהבים להתפלש בו, לאמנות. הפסלים הקימו לחיים 18 אגדות ילדים בינלאומיות: החל מ'זהבה ושלושת הדובים', המשך ב'פינוקיו' וב'דון קישוט' וכלה ב'היפה והחיה'. לטובת אלה שאינם חובבי אגדות ילדים, וצאצאיהם לא שומעים את הסיפורים האלה לפני השינה, כתבו את תקציר המעשייה ליד כל פסל. המונומנטים המרשימים משתרעים לגובה של 3-4 מטרים ומציגים דיוק וירידה לפרטים קטנים באופן שמבקרים רבים סביבנו הודיעו ש'לא יכול להיות שעשו את זה רק מחול'. האמנים נדרשו גם למבע יצירתי בכל הנוגע לאופן הביטוי של האגדות. כך יוצר היפהפייה הנרדמת הציב אותה ישנה באופן אופקי במרומי העבודה, כשמחלפותיה ושמיכתה משתלשלים כלפי מטה. בכל אחת מפאות המלבן של מיטתה הוא פיסל תמונה אחת או שתיים מתוך האגדה: את המכשפה מקללת את העריסה, את הנולים הנשרפים, את רגע הדקירה ואת דהירת האביר. החתול במגפיים קיבל הופעה שבעה ומגונדרת, והפסל לא שכח להציב לו שק עם ארנב. גוליבר אוחז באוניית גמדים ומביט בעניין באיש ליליפוטי קטן, ועמי ותמי נתפסים על ידי המכשפה תוך כדי ליקוק ונגיסה מכל טוב הבית.

הפסל של סינדרלה חושף יכולת מדויקת במיוחד ששמה ללעג את מגבלות החומר. ארמון המלך וצריחיו מעוררים השתאות, וגם הנעל והבגדים של סינדלרה מרשימים, באופן שגורם לך להוריד את הכובע.

גם שני סיפורי תנ"ך נכנסו לתערוכה: מגדל בבל בכניסה ותיבת נוח, בסיום. אל התיבה נדחסו חיות רבות, החל מפיל וכלה בכבש, ויחד הם מחפשים עם נוח את היבשה. ויש גם צ'ופר לילדים שבכלל לא מכירים את האגדות שאבא ואמא מתלהבים מהם: 'אליעזר והגזר' קפץ לבקר, ואותו גם הקטנים מזהים בקלות.

בסוף התערוכה הציבו המארגנים שני ארגזי חול ענקיים ומאובזרים בסכינים חד פעמיות, דליים ומים, מה שמאפשר לילדים להעביר את הדגדוג בידיים ליצירות של ממש. כשביקרנו במקום, אחד האמנים הדגים פיסול של קוף, והסביר על הטכניקה. גם על הקטנטנים חשבו במוזיאון ארץ ישראל והציבו משטח ג'ימבורי שמאפשר להם לשחק בהנאה.

שעות התערוכה הן מ-19 ועד 23 מה שהופך את הטיול בחודשי הקיץ בשטח לא מקורה לאפשרית. מצד שני, תאורת הלילה מעמעמת במעט את הפרטים שבפסלים. מומלץ, בקיצור, לבוא כשיש עדיין אור יום.

התערוכה מיוחדת ומומלצת, וחוץ מבעיית החנייה (תל אביב, איך לא) נותר מכשול המחיר. העלות איננה שווה לכל נפש והיא עומדת על 70 שקלים. נראה, עם זאת, שוועדים וקבוצות למיניהן (נסו את 'בהצדעה' של חיילי המילואים, למשל) עורכים מבצעים והופכים את המחיר להגיוני.

התערוכה תהיה כאן עד סוף החופשה הגדולה.

ofralax@gmail.com