בשבע 454: נפש יהודי

ד"ר מיכאל אבולעפיה הלחין פסוקים מתהילים בהתאם לשיטת הפסיכולוגיה היהודית שלו באלבום מגוון ומקורי

אמציה איתן , ד' באב תשע"א

'הנגן והכלי', ד"ר מיכאל אבולעפיה

השבוע אני רוצה להציע לכם שניים במחיר אחד: קורס קצר בפסיכולוגיה יהודית עם דיסק מוסיקלי מגוון. אם נזכה ויבנה המקדש עד להפצת הגיליון, תוכלו כבר לשמוע את השירים ולהיכנס לעומק הרעיונות בחוברת המצורפת לאלבום. במקרה הפחות נעים, שבית המקדש יישאר בשממונו, תצטרכו להסתפק בשלב ראשון בחוברת, ואת השירים תשמרו ליום שאחרי בין המצרים.

ד"ר מיכאל אבולעפיה הספיק כבר ללמוד פסיכיאטריה, לעבוד במרפאה טיפולית לנוער, ללמוד בישיבה, להוציא את ספרו 'הגנן והפרי', ועכשיו מגיע גם הדיסק.

החידוש הגדול של אבולעפיה הוא החיבור בין הפסיכולוגיה ליהדות. בכך עוסקות ההרצאות הרבות שלו, ובכך גם עוסק הספר, שמחבר את אותן תיאוריות אל התהליך הטבעי.

וכעת אל הדיסק. 'הנגן והכלי' לוקח טקסטים מתוך ספר תהילים - קובץ השירים הענק של העולם היהודי, ומשמיע אותם בלחניו ובשירתו של אבולעפיה.


לעיתים השירים מתחילים ממנגינה המתנגנת בלבו של המלחין, ואותה הוא משלב בתוך המילים המתאימות. נראה שכאן התהליך היה הפוך. אבולעפיה בחר את המילים המתאימות להגותו והלחין אותן, כיד הדמיון הטובה עליו. ההסברים המפורטים והמשמעויות הנפשיות שהוא מפרט בחוברת השירים יוכיחו זאת. קטונתי מלהביע את דעתי על ההסברים והתפישות החינוכיות הטבועות בדבריו, למרות שאני בטוח שכל אחד מאתנו ימצא בהם תועלת.
לגבי המוסיקה של האלבום יש לי קצת יותר תובנות. מדובר באלבום מושקע מבחינה מוסיקלית ומאוד מגוון בסגנון השירים. חלקם של השירים אף נראה כאילו המציאו סגנון מיוחד שעדיין לא נשמע כמוהו. שילוב הקולות של אבולעפיה וחבריו, עם החליל, הכינור והפסנתר יוצרים מוסיקה נעימה לאוזן הרגישה. לחלק מהשירים התחברתי מאוד וחלקם כלל לא הבנתי. נסו לדמיין שילוב של מוסיקת בלוז די מינורית, עם שירה, שלעיתים חורגת מהקצב הרגיל של המילים ומהסדר הקבוע של המשפטים. הקצב משתנה בקלות בין שיר לשיר ואפילו מגיע לסגנון המזכיר רוק קצבי של שנות השישים השמחות. אבולעפיה נותן למילים את הפרשנות האישית שלו, ומביע זאת ללא היסוס בצורת השירה ובקצב.

אהבתי במיוחד את הפסנתר של השיר השני 'תפילה למשה'. אמנם הפתיח מזכיר מאוד את השיר 'לילה לא שקט' של שלמה ארצי, אבל הליווי ההרמוני והזורם של הקלידים נעים מאוד להאזנה.

את הדובדבן שמרתי לסוף - השיר 'הללוי-ה הללו א-ל בקודשו' הוא ממש יצירת מופת. אבולעפיה התחבר למילים בצורה הטבעית ביותר. אנחנו שומעים בבירור את הכינור של 'נבל וכינור' את השופר של 'בתקע שופר' וגם את ה'תוף ומחול' כפשוטו. השיר כולו מבוצע בקצב רגאי מדליק ובשירה בסגנון הגוספל של מקהלות השחורים, ופשוט כיף לשמוע אותו.

נסיים בתפילה שבקרוב ממש נוכל לעלות לרגל, כשהנבל והכינור מובילים אותנו בקצב התוף והמחול, עד לבית המקדש הבנוי על מכונו.

seret@etrog.tv