בשבע 454: זיכרון לנצר אחרון

עטרה אברמסון נולדה בטבת תרפ"ז, 1926 בפולין, בעיירה ויילון שבמחוז לודז', כל משפחתה הושמדה, אך היא הועברה לאושוויץ והצליחה לשרוד

שמואל אדלמן , ד' באב תשע"א

עטרה אברמסון נולדה בחודש טבת תרפ"ז, 1926 בפולין, בעיירה ויילון שבמחוז לודז' למשפחה חסידית. איימי השואה לא פסחו על העיירה. הקהילה היהודית סבלה מפעולות טרור ורצח מצד הנאצים שכללו תליות פומביות של יהודים במרכז העיירה. ב-1942 החליטו הנאצים לחסל את הגטו בויילון. כל משפחתה הענפה של עטרה הושמדה, אך היא הועברה לאושוויץ והצליחה לשרוד.

גם בתוך זוועות השואה שמרה עטרה על אמונתה. עם תום המלחמה הצטרפה לקבוצת 'אילה' של בני עקיבא, והיתה פעילה בארגון ילדים במחנות המעבר. היא הגיעה לארץ באוניית המעפילים כ"ג יורדי הסירה,  נשלחה ע"י הבריטים למחנות המעצר בקפריסין וכשהצליחה סוף סוף לחזור לארץ בתחילת תש"ח הצטרפה לקיבוץ הדתי בכפר עציון ושימשה גם כחובשת. בהתקפות הערבים על גוש עציון ערב הכרזת המדינה לאחר שאנשי לגיון ירדני פוצצו את המבנה שבו הסתתרו, נהרגה עטרה והיא בת 21.

עטרה היא אחת מתוך קבוצה של כ-280 ניצולי שואה שנותרו יחידים ממשפחתם, ללא אחים ואחיות או הורים, עלו לארץ ונהרגו על הגנת המדינה. באגף ההנצחה של משרד הביטחון זכתה קבוצה זו לשם 'נצר אחרון'.

חברי קהילת 'רינת הדר' בגבעת שמואל, השוקדים בימים אלו על הקמת בית כנסת, החליטו להנציח את נופלי 'נצר אחרון' במבנה בית הכנסת ובפעילויות שונות כל ימות השנה. בין היוזמות מתוכננת הקמת גלעד מיוחד בבית הכנסת להנצחת חברי 'הנצר האחרון'. כמו כן יצוינו ימי הזיכרון של הנופלים תוך כדי לימוד ואמירת קדיש לעילוי נשמתם. פרויקט נוסף יעודד כל נער המגיע למצוות ללמוד את תולדות חייו של אחד מנופלי 'הנצר האחרון'. פעילויות העמותה נעשות בתיאום עם העירייה ומשרד הביטחון ובברכת הרב הראשי הרב יונה מצגר, אשר כתב לחברי העמותה "מוטלת עלינו חובה להשאיר להם שם ושארית בארץ,  לעשות כל אשר לאל ידינו למען לא ישכח זכרם ולא יכוסה בחושך שמם".

יובל שפירא, חבר הקהילה אומר: "אנו רואים בהצנחת נופלי הנצר האחרון תחושה אמתית של שליחות. הנאצים ימ"ש ניסו להשמיד את העם היהודי, וניצולי השואה שהגיעו נאלצו להתמודד עם התקפות הערבים שניסו להמשיך ולפגוע בעם יהודי בדרך שלהם. הנצחת הנופלים היא הדרך שלנו להביע את נצחונו של העם היהודי. אנו נחנך את ילדינו בצד זיכרון השואה לזכור גם את אלו שלא ויתרו והמשיכו להיאבק על מנת שלנו יהיה מקום ומדינה משלנו בו נוכל להגן על עצמנו".