בשבע 455: מחוללות בכרמים

מיכל ויצמן, עו"ס, מטפלת בתנועה, מנהלת אמנותית של פסטיבל 'מחוללות בכרמים', ט"ו באב, בשילה

עפרה לקס , י"א באב תשע"א

מיכל חיה בתוך הריקוד מגיל צעיר, וממשיכה לעשות זאת כל חייה. כשטיפלה בהידרותרפיה ראתה שמטופליה, ששמחים להניע שוב את היד או הרגל, זקוקים גם לשיחה על האובדן; ולחילופין, כשהייתה עובדת סוציאלית חשה שמטופליה מרגישים טוב כשהם פורקים את אשר על ליבם, אבל זקוקים גם לתנועה שתפתח אותם. "בגוף שלנו טמונים כל הסיפורים והסודות של חיינו כי הוא נכח בכל אירוע בחיים. הנפש הרבה פעמים מדחיקה טראומות, זה אמנם מנגנון בריא שמאפשר לנו להמשיך לתפקד אבל לפעמים זה חוסם אותנו". מתוך הגישה של שלמות גוף-נפש-נשמה היא צופה אל פסטיבל 'מחוללות בכרמים' ומקווה שהוא יחבר את הנשים אל עצמן.

כאמא לשתיים, איך את ממשיכה לרקוד כל השנים?

"זה לא מובן מאליו. עברתי עם עצמי הרבה שלבים בדרך, אבל אני לא יכולה בלי, אני חייבת להמשיך לנוע, להרגיש את הגוף כל הזמן. לנשים, יותר מכולם, יש 'אישיו' עם הגוף שלהן, כי דרכו הן חוות את חייהן: מדי חודש ואחר כך בהריונות, לידות ועוד. דרך הריקוד, חיזוק הגוף והמפרקים אנחנו לומדות להרגיש שאנחנו אחד עם הגוף הזה, שהוא המשכן של הנשמה, לא חשוב אם את שוקלת 80 או 50 קילו".

איך הגעת לניהול האמנותי של הפסטיבל?

"זו השנה השלישית של הפסטיבל. בשנה שעברה הגיעה אליי מישהי שמכירה אותי ויודעת שאני אוהבת ומאמינה בנושא ומחוברת לאנשים מהתחום. השנה חברתי לאביטל חורש, שלמדה מחול ב'אורות' וגם היא מטפלת בתנועה. אביטל מאוד מקצועית ואני מרגישה שיחד אנחנו צוות טוב. בשנה שעברה הגיעו 450 נשים, ואין אישה שלא יצאה מאושרת, ואמרה שזה עשה לה משהו. השנה אנחנו צופות שתגענה 1000 נשים. בעקבות סבסוד של המועצה האיזורית מטה בנימין יש גם מגוון רחב יותר של סדנאות".

אז מה צפוי לבאות הפסטיבל?

"תהיינה 10 סדנאות לבחירה, וכל אישה תוכל להשתתף בשתיים מהן. בהמשך יהיה מופע מחול מרכזי עם מגוון גדול של סגנונות מחול ולאחר מכן מופע מוסיקלי של אתי אנקרי, מיקה קרני ואודהליה ברלין. הרצון היה להגיע למגוון סגנונות שיש במחול, כדי לקלוע למגוון הכוחות והסגנונות שיש בנשים. לכן הסדנאות נעות מרוחני: מדרש מחול, מגע-אימפרוביזציה, ועד למזרחי ולתיפוף גוף, ששם יש הרבה גוף ושמחה. אלה דברים שיש בכולנו - פעם אנחנו כך ופעם אחרת, ויש הרבה פינות מרגוע, פופים ובית קפה מפנק".

לאיזו סדנה קראתן 'מאחורי הקלעים'?

"החלק הראשון שלה נקרא 'רפרטואר' ובו ילמדו ריקוד של להקת 'הללו' - בית ספר למחול. בחלק השני תופענה שתי להקות חדשות יחסית, 'נשות השומרון' ו'יחפות' מתקוע. הן יעבירו סדנה, יציגו חלק מהיצירה שלהן ויהיה גם פאנל בו תוכלנה הנשים לשאול אותן שאלות".

ואם כרגע קוראת את הטור הזה אישה שלא הזיזה את עצמה מכיתה ח' ועכשיו היא בת 45 ושואלת 'מה אעשה בפסטיבל'?

"אני אומרת לה: 'תבואי, גם אם את רוצה רק להתבונן בהתחלה'. לסדנאות לקחנו מורות מהטובות בארץ וההנחיה היא ליצור אווירה אינטימית ולעזור לנשים לעבור משהו פנימי, להגיע אל עצמן".

ויצמן מעבירה ביישוב שלה, 'עלי', שיעורי תנועה שנקראים 'תשובת הגוף', והיא מאמינה שהחיבור לגוף הוא חלק מהשיבה של העם מן הגלות, והחיבור המחודש לצד הפיזי. וזה בעצם החלום שלה ,שנשים יעזו, שהן תתגברנה על כל מה שמעכב אותן מלבוא ולרקוד או לנוע, ויתחברו לגוף שלהן כי גוף-נפש ונשמה - אסור שאף אחד מהם יתנוון.

ofralax@gmail.com