בשבע 455: קוראים כותבים

צדק חברתי | איפה התחרות? | מי מיצג את העם?

בשבע , י"א באב תשע"א

צדק חברתי

מזה שבועות אחדים קמו אוהלי מחאה ברחבי המדינה בידי צעירים הרוצים בצדק חברתי. מספר האוהלים והאנשים הולך וגואה ומעגלי התמיכה בהם הולכים ומתרחבים, ולראייה - הפגנת התמיכה בשבת האחרונה. מזה עשור אני טוען שאם ממשלות ישראל לדורותיהן ימשיכו במפגן הזלזול כלפי העם, המצב יתפוצץ יום אחד, והנה - הגיעה ההתפוצצות. אני מציע לשנות סדרי עדיפויות במדינה ולהקציב תקציב חרום של מיליארדי שקלים למען העם. לקחת מן החזקים, מן הטייקונים ולתת לכל העם. הביאו תקציבי ענק למען חינוך חינם מגיל 3, רפואה שווה לכולם ללא ביטוחים משלימים, השכרת דירות ורכישת דירות בכל מדינת ישראל כולל תל אביב במחירים שווים לכל נפש, העלאה מיידית של שכר המתמחים בישראל ועוד. ברור לי שהמשטר הקפיטליסטי של נתניהו נוגד מכל בחינה שהיא את ההטבות לעם, ולכן אין מנוס מיציאה לבחירות חדשות.

דוד קשני, תל אביב

 

 איפה התחרות?

לאור הייקור של תעריפי החשמל, וחוסר ההתייעלות של החברה, הגיעה השעה לשים קץ למונופול של חברת החשמל.

תִּראו מה קרה ל'בזק'. אחרי שהפסיקה להיות חברה מונופוליסטית, ונאלצה להתחרות בחברות נוספות שנכנסו לשוק הטלפוניה, ירדו פלאים תעריפי הטלפון, הן של השיחות הבינלאומיות והן של השיחות המקומיות.

אז איפה ביבי חסיד התחרותיות במשק? עד מתי יהיה השאלטר של המדינה בידי חברה בלעדית? מדוע לא יוצאים מכרזים לספקים נוספים? ועוד לא אמרנו מילה על עובדי החברה, שהם שיאני השכר בשירות הציבורי, והחשמל חינם שהם נהנים ממנו.

ציפי  לידר, ירושלים

מי מיצג את העם?

עד היום בטוח הייתי כי הכנסת היא זו המייצגת את העם, מאחר שבבחירות המתקיימות אחת לארבע שנים, יכול כל בוחר להצביע עבור המפלגה הנראית בעיניו.

לאחרונה התגלתה לי 'אמת' חדשה. אחת ממארגנות תנועת המחאה טענה שאין טעם לנהל מו"מ עם הממשלה, כי  לפי דבריה "העם אמר את דברו". כלומר, אותם מאתיים אלף מפגינים מייצגים לדבריה את העם, ולכן יש לקבל את דרישותיהם, ואילו המיליונים שהצביעו בבחירות שהתקיימו לפני שנתיים, אינם מיצגים איש.

סבורני, כי גישה זו היא תחילתה של אנרכיה של ממש, ואם לא יתעשתו ראשי המחאה ויביעו עמדות שפויות יותר, איני יודע אנה אנו באים.

משה בודק, חיפה