בשבע 455: מזמור ללימוד

מבטא אמריקני מרמת בית שמש, שירים קצביים שעוסקים בלימוד תורה והרבה שמחה, האלבום של 'שירה חדשה' 'על התורה', מקהלת שירה חדשה

אמציה האיתן , י"א באב תשע"א

זה היה לפני כשש שנים. בנייני האומה בירושלים, אירוע סיום הש"ס במסגרת לימוד הדף היומי. ראש ישיבת מיר, הרב נתן צבי פינקל שליט"א, עולה לבמה ואומר, תוך סערת רגשות גדולה, את המילים שהרטיטו לבבות רבים בקהל הגדול: "זה המשפט היפה ביותר שיהודי יכול להגיד – הדרן עלך תלמוד בבלי". אחד מתלמידיו של הרב עמד דווקא על הבמה, והתרגש עד דמעות מהדברים הכל כך פשוטים. היה זה נחמן סלצר, המנצח של להקת הילדים 'שירה חדשה', שהופיעו באותו ערב לכבודה של תורה. כך נולד השיר 'הדרן', שהפזמון החוזר שלו הוא "הדרן עלך תלמוד בבלי ודעתך עלן". השיר חיכה במגירה של סלצר כמעט שש שנים. הוא ראה את השירים שמעליו ומתחתיו יוצאים מהמגירה, מעובדים, ומושמעים בשני אלבומים שונים שיצאו באותה תקופה, אך הוא חיכה בסבלנות, וכעת הגיע גם זמנו. האלבום הרביעי של מקהלת הילדים 'שירה חדשה' יצא לאוויר העולם כששמו של האלבום מעיד על הנושא המרכזי שלו, 'על התורה'. היה זה ברור לנחמן סלצר שאחד השירים המרכזיים של האלבום יהיה 'הדרן', ואכן הוא מקבל את מקומו המכובד וחותם את האלבום.

לאחר שעברו ימי בין המצרים, וכבר אין צורך להתחבא מאחורי תירוצים של תיאוריות פסיכולוגיות, שירי תפילה או אלבומים ווקאלים, הגיע הזמן ליהנות ממוסיקה טובה, מקצב שמח ומשירה משובחת. את כל אלה תוכלו למצוא בכיף ב'על התורה'. לא צריך להיות מבין גדול במוסיקה כדי לשמוע את המבטא האמריקני הבולט של הילדים. לא, הם לא גרים בניו יורק או בממפיס. ילדי המקהלה מגיעים מרמת בית שמש ומירושלים, אבל חלקם הגדול גדלו בבתים של עולים מארצות הברית, וכך אנחנו מקבלים אלבום באווירה אמריקנית תוססת, אך תוצרת הארץ למהדרין.

הלחנים כולם של נחמן סלצר והעיבודים של דוד אפשטיין. חלק מהנגנים הוקלטו בארצות הניכר, מה שנותן לאלבום נופך בינלאומי. לי זה לא עושה כלום, אבל אולי אתכם זה מרשים. 'על התורה' מכיל אחד עשר שירים שעוסקים בלימוד התורה, ובכתר התורה העומד ומחכה לכל מי שיקח אותו. הסגנון לא ממש מהפכני, אבל די מגוון ובעיקר נעים ושמח.

seret@etrog.tv