בשבע 455: התנצלות מאוחרת

ההסתה הערבית בראשותו של המופתי חאג' אמין אל חוסייני נתנה את אותותיה ותורגמה לתקיפות שהחלו בירושלים ועומדות להתפשט ברחבי הארץ

שמואל אדלמן , י"א באב תשע"א

השנה היא תרפ"ט. הידיעות שהגיעו לחברון על הנעשה בירושלים היו ברורות מאוד. ההסתה הערבית בראשותו של המופתי חאג' אמין אל חוסייני נתנה את אותותיה ותורגמה לתקיפות שהחלו בירושלים ועומדות להתפשט ברחבי הארץ. יהודי חברון התקשו להאמין כי שכניהם הערבים שחיו איתם חיי שכנות טובה יגעו בהם לרעה. ואולם, מה שהחל באיומים, קללות ואבנים ביום שישי הפך לטבח רצחני ומזוויע בשבת בבוקר י"ח באב. כך למשל, הסתערו פורעים ערבים על ביתו של אליעזר דן סלונים, שהיה מנהל בנק אפ"ק. בבית שהו יהודים רבים בתקווה למצוא מקלט. הפורעים שהגיעו רצחו ללא רחם תוך כדי גדיעת אברים ועינויים של נערות, זקנים, נשים וילדים. 66 יהודים נרצחו בטבח, בהם שמונה מתלמידי ישיבת חברון.

על אחריותו של הממשל הבריטי לטבח כתב תום שגב בעיתון הארץ כי "משטרת חברון היתה חלשה מדי, אך מפקדה, ריימונד קפראטה, עשה כמיטב יכולתו כדי להציל אנשים רבים ככל האפשר". ואולם עדויות היהודים שניצלו נותנות תיאור שונה לחלוטין. בתזכיר ששלחו פליטי חברון לנציב העליון נכתב: "כל התועבות הללו נעשו לעיני המושל והמשטרה, שטיילו בחוצות. המושל פירק מבעוד יום את הנשק מהשוטרים, למרות ידיעתו את המצב החמור. לפי הכרתנו, די היה באיום כל שהוא מצד הממשלה, או יריות בודדות, וההמון היה מתפזר. ולולא משפחות ערביות אחדות, אשר הגנו על היהודים, לא היתה נשארת נפש יהודי חיה בחברון". קפראטה מתואר כמי שציווה על היהודים להישאר בביתם וגירש בגידופים משלחת שהגיעה אליו בליל שבת.

קבוצה של נוצרים בריטים מעמותת 'האהבה לא תמות לעולם'  שמה לה למטרה להביע חרטה על רדיפת היהודים בידי הכנסייה הנוצרית. לאחרונה הם דנו גם באחריות של המשטר הבריטי בארץ ישראל לפגיעה ביהודים. במסגרת זו הגיעו נציגי העמותה לחברון לפני כשנתיים ותלו שלט בבית העלמין הישן בו נכתב בעברית ובאנגלית:

"בכאב, בבושה ובתחושת אשמה אנו מכירים בעובדה ששוטרים בריטיים, נציגי ממשלת המנדט הבריטי בארץ ישראל, זנחו את חובתם והפקירו את תושביה היהודיים של חברון, במהלך הפרעות שביצעו הערבים בשנת 1929. אנו מתפללים לאבינו שבשמים שיסלח לנו".

נועם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון, אומר כי למרות השיוך הכנסייתי של חברי העמותה לא מדובר בפעולות מסיונריות. "קבוצה זו מוכיחה כי ניתן למצוא גם  אנשים הגונים בעולם. ההכרה שלהם בעוול שנעשה כלפי היהודים חשובה בעיני".

באופן אירוני משהו, בשבוע בו יציינו בחברון 82 שנה למאורעות תרפ"ט עסוקים השוטרים בבריטניה בטיפול במעשי אלימות ברחובות לונדון.