בשבע 456: ס' זה ספר

בעוד הורדת מחיר הקוטג' חוסכת למשק בית לא יותר מ-20 שקלים בחודש הוצאות גבוהות הרבה יותר נרשמות ברכישת ספרי לימוד לילדים

שמואל אדלמן , י"ח באב תשע"א

מחאת הקוטג' נרשמה כהצלחה. החברות הגדולות נאלצו להוריד את המחיר לשמחתם של הצרכנים. ואולם, בעוד הורדת מחיר הקוטג' חוסכת למשק בית לא יותר מ-20 שקלים בחודש, הוצאות גבוהות הרבה יותר נרשמות ברכישת ספרי לימוד לילדים. כך למשל, אלישיב, תושב השומרון,  רכש ספרי לימוד לשלושה מילדיו הלומדים בבי"ס יסודי ונאלץ להיפרד מסכום של יותר מ-1000 שקלים, לא כולל כמה ספרים חדשים שטרם הגיעו לחנות. מחירים אלו אינם כוללים כמובן את כל ההוצאות הנלוות של כלי כתיבה, מחברות, ילקוטים ועוד (ולא אמרנו מילה על תשלומי הורים לישיבות ולאולפנות)

בפייסבוק נפתחה קבוצה שהחליטה להילחם בתופעה. "מחיר ספרי לימוד הוא בלתי נסבל", נכתב בדף הבית שקורא להורים לא לרכוש ספרים שעלותם מעל 50 שקלים. נזכיר כי משרד החינוך הורה לא לשנות מהדורות בטווח של פחות מחמש שנים ובנוסף מעודד רכישת ספרים משומשים. אלא שבפועל לא בכל מקום נאכפות התקנות ובשל כך הורים לא תמיד מצליחים למכור את הספרים הישנים. "סחבתי בחום של יולי ערימת ספרים לחנות ספרים משומשים", מספרת מרים, "חצי מהערימה הוחזרה לי בטענה שהם מיושנים מדי. בין הספרים גם כאלו שיצאו לאור לפני לא יותר משנתיים".

איציק אלרוב, ממובילי מחאת הקוטג' שמעורב גם בנושא ספרי הלימוד אומר ל'בשבע': "עלות הייצור ורווחי הסופר מגיעים לכ-15 ש"ח לספר ו-7 ש"ח לחוברת, בעוד הספרים עצמם נמכרים במחירים שעשויים להגיע גם ל-100 ש"ח לספר וכ-50 לחוברת. ברור שיש כאן פער תיווך עצום שבו צריכים לטפל".

אלרוב מציע שני כיווני פעולה: " מצד אחד, אפשר לחשוב על פתרונות יצרתיים כמו למשל רכישה מרוכזת של הורים ישירות מבית הדפוס או צילום של ספרים שאין עליהם זכויות יוצרים. מאידך, חשוב להמשיך לדרוש מהממשלה פיקוח על מחירי ספרי הלימוד ואכיפה אמיתית על החלטת משרד החינוך".

בחלק מבתי הספר מופעלים מיזמים של סל ספרים משומשים. יש גם מורים שנוקטים ביוזמות נוספות. מוריה, מורה למדעים ביסודי, אומרת כי היא דורשת מהתלמידים שלא לכתוב בספרים ובחוברות אלא במחברת בלבד, על מנת שיוכלו להעבירם לאחים או למכור בסוף שנה. "לילדים אני מסבירה שיש בכך קיום של מצוות כיבוד הורים".

מחברי ועדת החינוך שנמצאים בפגרה לא קיבלנו מענה עד לסגירת הגיליון.