בשבע 456: יובל סלע

יובל סלע,מוסיקאי ויוצר, בעקבות ההופעה 'שרים מאיר אריאל' במלאות 12 שנים לפטירתו

עפרה לקס , י"ח באב תשע"א

בביתו של יובל סלע היה כלל לפיו נכד שרוצה ללמוד נגינה מוזמן לעשות זאת בשמחה ועל חשבון הסבא. ככה זה כשסבא שלך כנר. סלע עצמו ניצל כל מיקרופון כבר מגיל 3 , התמיד בלימודי הנגינה, ובגיל 26, אחרי שסיים את לימודיו ב'הד', היה בדרך להוציא דיסק משלו. אבל הפרויקט נפל והחלום להוציא דיסק המתין עד גיל 41. באלבום, שיצא לא מזמן, הוא מבצע שיר של מאיר אריאל אותו הלחין, ואשר אותו ישיר בערב 'שרים מאיר אריאל'. אריאל עצמו היה זה שאמר לו שרק ימשיך ליצור.

אז איך פתאום התגשם החלום הזה של דיסק אישי?

"כשהייתי בן 38 הייתי אצל רבי נחמן באומן והשאלה שלי הייתה מה יהיה עם המוסיקה שלי, כי אני רואה שאחרים מנגנים שירים שלי, ובמשך עשור אנשים שואלים אותי מה עם הדיסק שלי. שאלתי: האם לא בגלל זה באתי לעולם? לוותר על המוסיקה? התשובה שקיבלתי הייתה, אתה חוזר הביתה, ובין השיעורים שאתה מעביר, אתה עושה לעצמך שיעור פעם בשבוע והולך לאולפן להקליט, ותחזור שנה הבאה. כשחזרתי כעבור שנה כבר הייתי לקראת סוף העבודה על 'ימים טובים'".

הדיסק שלך הצליח, גם במכירות וגם ברדיו, ואתם נמצאים היום לקראת הדפסת 5,000 עותקים נוספים. מה המשמעות של כל זה עבורך?

"אני רוצה להופיע מול קהל, שם, מול האנשים פורצות האנרגיות האמיתיות. וכדי שאוכל לקיים הופעות אני צריך שהשירים שלי יקבלו את האישור של המדיה, שהקהל יכיר ושאנשים יגיעו. וזה באמת כך".

מה החידוש שאתה מביא איתך למוסיקה?

"אני לא כזה חידוש גדול. כמוסיקאי אני מחובר כל השנים ללאונרד כהן, בוב דילן ומאיר אריאל, שהם יוצרים שיש משמעות ואמירה לשירים שלהם. אם אני לא שלם עם האמירה של שיר אני לא אבצע אותו, והאמירה שאני מחפש מתעסקת באחדות עם ישראל.

אני חוזר בתשובה, המשפחה שלי עדיין חילונית אבל יש בה אנשים בלי כיפה וזקן, שהמידות שלהם מתוקנות להפליא, ואני מקווה יום אחד להגיע לרמה שלהם. 'ועמך כולם צדיקים'".

איך נוצר החיבור שלך למאיר אריאל ולמשפחתו?

"כבר 17 שנה שאני חבר מאוד קרוב של שחר אריאל ומהר מאוד מצאתי את עצמי מול מאיר אריאל, משמיע לו שירים. בפעם הראשונה שהוא אמר לי 'נגן' אמרתי רגע, רגע, זה לא פשוט. בבית שלי שמעתי שוב ושוב את המוסיקה שלו. ופתאום לנגן לו? הוא העיר הערות ואמר לי 'לא משנה מה יקרה, הדברים ייצאו. רק תתמיד'. הוא היה אדם מאוד מיוחד, הבית היה פתוח ואשתו, תרצה, היא אישה מאוד גדולה. לולא היא, לא היה מאיר אריאל ולא הערב לזכרו".

זו הפעם הראשונה שמזמינים אותך להופיע בערב החגיגי הזה. מה זה עושה לך?

"זה מרגש, זה מרגיש לי כמו השיא של הוצאת הדיסק. בהופעה אני אבצע את השיר 'א-לוהי' של מאיר, שאני הלחנתי ושחותם את האלבום שלי. זה ערב לכבוד אדם שאני מאוד מחובר אליו וזה קצת כמו חלום שמתגשם. במגירה יש לי עוד שלושה שירים שלו שהלחנתי ואיש עדיין לא שמע, חוץ משחר".

בהופעה שתתקיים בכ"ט באב ב'חוות רונית' יופיעו גם אסף אמדורסקי, שלמה גרוניך ארז לב ארי, ארקדי דוכין, שולי רנד ועוד. סלע מצידו, מתכוון להתחיל בעוד שלושה חודשים את הקלטות של הדיסק הבא. "בגילי הצטברו אצלי כבר הרבה שירים, ואני מקווה להוציא בחמש השנים הקרובות כל שנה דיסק".

ofralax@gmail.com