בשבע 456: חיילי הקייטנות

מזה שנים מפעילים חמאס וארגוני טרור נוספים קייטנות קיץ ברצועת עזה, בהן מאמנים את הילדים והנוער בנשק קר וחם ובתרגילי לחימה

חגי הוברמן , י"ח באב תשע"א

מזה שנים מפעילים חמאס וארגוני טרור נוספים קייטנות קיץ ברצועת עזה, בהן מאמנים את הילדים והנוער בנשק קר וחם ובתרגילי לחימה ומרביצים בהם הטפה דתית קיצונית | אונר"א מקיימת קייטנות מתונות יותר לילדי עזה, וסובלת מהתנכלויות הפלגים הקיצוניים, שמבקשים להשתלט על חינוך הדור הבא

אימונים צבאיים בנשק, חלקו נשק חם, תרגילים שונים, קרב מגע, טיפוס על חבלים, קפיצה וזחילה וכן הפעלת אמצעי לחימה – כל אלו נשמעים כפעילות שגרתית במחנה צבאי. זו אכן היתה פעילות שגרתית במחנה, אבל לא מחנה צבאי אלא מחנה קיץ, ולא לחיילים אלא לילדים.

כמדי שנה התקיימו בחודשי הקיץ ברחבי רצועת עזה מחנות הקיץ, פרי יוזמת ממשל חמאס והזרוע הצבאית של חמאס, ומן הסתם גם ע"י ארגוני טרור וגופים נוספים. כך חושף דו"ח של מרכז המידע למודיעין ולטרור.

50,000 תלמידי בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים ובתי הספר התיכוניים – מספר גבוה מאשר בשנה שעברה - זכו לקבל, בצד פעילויות חברתיות כמו כדורגל, שחיה, ופעילות בידור, גם שיעורי קוראן, תעמולה פוליטית-חמאסית ואימונים סמי-צבאיים.

על ברכי 'זכות השיבה'

סיסמת מחנות הקיץ של החמאס לימדה יותר מכל על תוכנן: "ניצחון באמצעות הנוער". בטקס סיום מחנה קיץ לבני 18-13 מטעם גדודי עז אלדין אלקסאם, נראו הילדים והנערים לובשים חולצות ועליהן לוגו הגדודים. סיסמה נוספת היתה "מחנות השיבה" – כלומר, שיבת הפליטים הפלשתינים לישראל, מוטיב שמוטמע בבני הנוער במחנות בשנים האחרונות.

בהצהרות פומביות לגבי מטרות הפעילות הדגישו דוברי חמאס, כי מטרת מחנות הקיץ הינה חינוך הדור הצעיר על ערכי הדת, המוסר והתרבות. כך למשל: בטקס פתיחת מחנות הקיץ אמר אסמאעיל רדואן, בכיר חמאס, כי "אם האויב רוצה להמר על הסיסמה 'המבוגרים ימותו והילדים ישכחו', אז אנחנו נאמר לו שנזכה בחופש ובניצחון, בעזרת אללה". דבריו פורסמו באתר האינטרנט של מחנות הקיץ של החמאס.

חלק מרכזי במחנות הקיץ, כאמור, הם האימונים הסמי-צבאיים שעוברים הילדים והנערים. בחלק מהמקרים הם נושאים רובים מעץ אולם חלקם, הבוגרים שבהם, משתמשים גם ברובים אמיתיים. האימונים כוללים תרגילים שונים, קרב מגע, טיפוס על חבלים, קפיצה וזחילה וכן הפעלת אמצעי לחימה, בעיקר נשק קל. צילומים מהמחנות מעידים כי גם השנה התקיימה פעילות כזאת. בתמונות אלו צולמו אימוני ירי שבוצעו בידי ילדים חובשי כובעים ירוקים של חמאס, קפיצות דרך חישוק בוער וטיפוס באמצעות חבל. כן אפשר היה לראות את הילדים עוברים קורסים לקראטה ולהגנה עצמית, אימוני קרב מגע, ואימוני זחילה.

גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, ארגנו השנה מחנה קיץ של שבוע לכמאה בני נוער בגילאי 18-13 בשם "מחנה הדגלים 2". במהלך מחנה הקיץ עברו המשתתפים, שהינם פעילים חדשים בארגון, אימונים סמי-צבאיים.

לפני כשלושה שבועות, התקיים בשכונת אלזיתון טקס הסיום של המחנה. בטקס לבשו הנערים מדים צבאיים והדגימו תרגילים צבאיים וספורטיביים, כגון גלישה ממבנים באמצעות חבלים, פירוק והרכבת נשק אוטומטי.

גולת הכותרת התעמולתית היתה שיחזור הפעולה שבה נחטף גלעד שליט. הילדים גם ערכו מיצג של פיצוץ טנק ישראלי העשוי קרטון. משיר אלמצרי, בכיר חמאס, נשא דברים בטקס, ואמר כי מחנה זה חשוב עבור הצעירים "מדור הניצחון הבא, דור שחרור פלשתין".

ברפיח התקיימה במהלך חודש יולי קייטנה בה עברו בני נוער אימונים צבאיים. בטקס הסיום הדגימו המשתתפים תרגילים צבאיים תוך שימוש בכלי נשק העשויים עץ.

ילדים בהפגנות חמאס

במסגרת החינוך הפוליטי בקייטנות, שולבו הילדים לא אחת בהפגנות ואירועים שנועדו לקדם את מטרות המדיניות וההסברה של חמאס. הילדים השתתפו, בין היתר, בהפגנה מול משרד "הצלב האדום" בעזה למען האסירים הפלשתינים בבתי הכלא הישראלים, תוך קריאה לשפר את תנאי מאסרם. פעילות נוספת היתה תהלוכת הזדהות עם המשט המשודרג ("צי החירות 2"), שאמור היה להגיע לחופי רצועת עזה. במהלך ההפגנה נשאו הילדים שלטים ובהם מסרים תעמולתיים עליהם נכתב: "הפסיקו את המצור" ו"הצילו אותנו".

בתחילת יולי השתתפו הילדים בהפגנה למען מסגד אלאקצא. הילדים הניפו שלט עליו נכתב: "הו נערים, האמת קוראת לכם ובליבי להבה. האומה שלי סובלת ומסגד אלאקצא גזול".

הפגנה נוספת היתה למען שחרורו של רא'אד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל, שנעצר בלונדון. במהלך ההפגנה הונפו תמונות רבות של רא'אד סלאח, כמו גם תמונות של "שהידים" של חמאס ותחתם הכיתוב "המוות למען אללה הוא תקוותנו הנעלה ביותר". כל הילדים לבשו כובעים ירוקים של חמאס. גם  על הפוסטר נראה הסמל של החמאס.

גם לימודי הקוראן מהווים נושא חשוב בפעילויות מחנות הקיץ. כך למשל במקביל למחנות הקיץ של חמאס, פתחה עמותת דאר אלקראא'ן אלכרים ואלסנה, שבראשה עומד עבד אלרחמן אלג'מל, איש חמאס, מחנות קיץ משלה במסגדים הפזורים ברצועה. מחנות אלה עסקו בעיקר בשינון הקוראן. במחנות הקיץ הללו נטלו חלק כ-20 אלף תלמידים, בנים ובנות.

במקביל למחנות הקיץ של חמאס מתקיימת ברצועה מזה שנים מערכת ענפה של מחנות קיץ שמארגנת אונר"א. המחנות הללו מתקיימים מדי שנה במשך כשישה שבועות, והשנה השתתפו בהם כ-250,000 ילדים ונערים, מספר גדול בהרבה מאלו שהשתתפו במחנות החמאס. במהלך מחנות הקיץ מתקיימות פעילויות ספורט ושעשועים, מודגשים בהם מסרים אוניברסאליים כגון שלום ודו-קיום אולם נעדרים מהם לימודים אסלאמיים וביטויי צבאיות המאפיינים את מחנות החמאס.

השנה, בעוצמה גדולה מבעבר, התנהל קרב תקשורתי בין חמאס לאונר"א, שמטרתו לשכנע את ההורים לשלוח את ילדיהם למחנות הקיץ שלהם. המאבק על מחנות הקיץ הינו חלק ממאבק כולל על אופי החינוך ברצועת עזה. חמאס רתמה לצורך קמפיין זה את אתרי האינטרנט, תחנות הרדיו המקומיות וערוצי הטלוויזיה שבשליטתה. המסר המרכזי של חמאס היה שהיא פועלת גם להנחלת הערכים האסלאמיים במחנותיה, ואינה מסתפקת רק בבידור ושעשועים של בני הנוער כפי שעושה אונר"א.

חמאס, הפועלת להגביר את שליטתה על הציבור הפלשתיני, רואה באונר"א גורם מתחרה העומד בקשר ישיר עם החברה הפלשתינית ובעל יכולת להשפיע על האוכלוסייה ברצועה מבחינה חברתית, תרבותית וחינוכית. חמאס וארגונים איסלאמיים נוספים מאשימים את אונר"א, כי בהפעילה את מחנות הקיץ היא למעשה חורגת מהמנדט שניתן לה על-ידי האו"ם בהופכה אותם למוקד פעילות פוליטית ולא חברתית. יתרה מזו, לטענת גורמי חמאס וגורמים אסלאמיים קיצונים, מחנות הקיץ "משחיתים" את מוסר בני הנוער. בשנים קודמות הואשמה אונר"א בעירוב בין המינים, הפצת סמים ופעילות שמטרתה לקדם פיוס בין הפלשתינים לבין הישראלים. אונר"א, מצידה, דוחה טענות אלה. מוסטפא איבראהים, פעיל זכויות אדם ברצועה, ציין כי חמאס סבורה שאונר"א הצליחה "לחטוף" מידיה כמעט דור שלם של בני נוער והשיגה עליה ניצחון בזירה הזאת.

וכמו בשנים הקודמות, גם השנה המערכה התקשורתית בין חמאס לאונר"א גלשה גם למעשי אלימות נגד מחנות הקיץ של אונר"א. ב-28 ביולי הוצת מחנה קיץ של אונר"א בצפון רצועת עזה. דובר אונר"א גאנס כריס אמר כי נגרמו נזקים לבמה הראשית ונשרפו דגלי או"ם. מקרה ההצתה נגרם יום לפני שילדי המחנה עמדו לנסות לשבור שיא עולמי בהעפת עפיפונים.

ב-18 ביוני סגרו "תושבים פלשתינים זועמים" בכוח מחנות קיץ של אונר"א בח'אן יונס ורפיח במחאה על כך שהארגון לא עמד בהבטחותיו לבניית בתיהם שנהרסו בשנת 2003. אחד המוחים טוען כי זה צעד ראשון, ובהמשך ייסגרו מחנות קיץ נוספים של אונר"א.