בשבע 456: תנובה זה כאן

מכיוון שבמאיירים מוכשרים עסקינן, הם מצליחים להוציא מתחת ידם אמירות בהירות וחדות שיכולות בקלות להחליף מאמרים ארוכים וטרחניים

עדי גרסיאל , י"ח באב תשע"א

כמו עיתונים אחרים, מוסף השבת של ידיעות אחרונות מעטר חלק ממדוריו באיורים. בניגוד לקריקטורות, שאמורות לעמוד בפני עצמן, לאיורים מטרה צנועה יותר: המחשה ויזואלית של הטקסט. אך מכיוון שבמאיירים מוכשרים עסקינן, הם מצליחים להוציא מתחת ידם אמירות בהירות וחדות שיכולות בקלות להחליף מאמרים ארוכים וטרחניים. ולגבי התוכן עצמו? זה כבר סיפור אחר.

ניקח למשל את המוסף הנ"ל משבוע שעבר, שבו הופיעו שני איורים, שעסקו במתנחלים ובחלב. ירמי פינקוס אייר למדורו של מאיר שלו (ראו תמונה מימין), מתנחל בדמות תינוק, שאוכל מבקבוקו של נתניהו. האחרון, במבט מודאג (חושש כנראה שהבייבי שלו לא יגמור את הבקבוק), אוחז במתנחל ברכות, וברור שזה ייפול בלעדיו. לתינוק המגודל שפם 'מפד"לניקי' והוא נראה מעבר לאחוזון שלו – כנראה כתוצאה מפיטום רב שנים. המסר: למרות בגרותו, ממשיך מגזר המתנחלים להיות סמוך על שולחן המדינה כמו תינוק.

ואילו בטורה של סימה קדמון התפרסם איור של איתמר דאובה (בתמונה משמאל).

הפרה הנחלבת היא כמובן מדינת ישראל. זה ברור מכובע הטמבל שלה ומצבעה הכחול לבן. פרצופה עגמומי, וכמו באיור הקודם מי שחולב אותה הוא מתנחל אדמוני (רמז לאופי הג'ינג'י הפרוע?). העובדה שרוב המתנחלים אינם דתיים, ושגם בקרב הדתיים הרוב אינם מזוקנים, אינה משנה. הזקן והפאות מרמזים גם למגזר נוסף - אולי הבא בתור - החרדים. המתנחל המפוטם יושב בצורה אדנותית על השרפרף, הבעת פניו ערמומית ויהירה. הוא משדר משהו כמו "מה אתם יכולים לעשות לי?!" ולמרות שהדלי כבר מלא, הוא ממשיך בחליבה. מן הסתם כדי שלא יישאר לאחרים.

מכיוון שאנחנו לא רגישים ולא מתלהמים, לא ניכנס להשוואות עם קריקטורות בעיתונים אנטישמיים מתקופות אפלות. נמתין בסבלנות לאיורים הבאים שבוודאי יעסקו במגזרים נוספים שהמחאה נגדם: ערבים, טייקונים, מערכת הביטחון. המסרים יהיו, אנחנו בטוחים, מושחזים לא פחות.

עדי גרסיאל

אתרוגים במאהל

באתר ביקורת התקשורת 'העין השביעית' דווח על כנס שבו תקפו אנשי מחאת האוהלים את התקשורת על כך שהיא לא מתגייסת מספיק(!) לטובת המחאה. אמנם, הם מודעים לכך שהעיתונות לסוגיה מגויסת בצורה מסיבית למחאה. כך לדוגמה אמרה אחת הפעילות: "מי שחיזק את המאבק זה התקשורת. יום-יום אני רואה אנשים שמצטרפים למאבק בזכות התקשורת". ובכל זאת, היו מעדיפים שהתקשורת תתגייס אפילו עוד יותר, כולה כאיש אחד בלב אחד.

אנשי התקשורת דחו את הטענות. אדרבה, אמרו, הם תומכים במאבק ובלעדיהם הוא לא היה יכול להמריא. הכתב הפוליטי של ynet, אטילה שומפלבי, אף זכה לכותרת ב'ישראל היום' על דבריו: "אלמלא ההתגייסות החיובית והטובה לתת כותרות ראשיות כל יום, לפעמים שלוש פעמים ביום, אני לא בטוח שזה היה מחזיק מעמד כל-כך הרבה זמן, ואני לא בטוח שזה היה מביא כל-כך הרבה אנשים להצטרף". התקשורת, אם כן, מודה בגלוי שהיא מוטה לטובת המאבק, ואפילו לא מתביישת.

אבל הסיפור המעניין יותר הוא דברים של אחד מפעילי המחאה, ברוך אורן, שאמר בפה מלא שהתקשורת 'מאתרגת' את המאבק: "הרבה דברים שאני ראיתי שקורים, בואו נקרא לזה 'לכלוך' שקורה מול עיתונאים, עיתונאים פשוט מאוד מחקו את זה והתעלמו מזה כאילו כדי לעזור לנו, ולא חקרו את הדברים האלה... אמרתי לעצמי, כאזרח, אם התקשורת מתגייסת לטובתנו ומוחקת את הדברים האלה, אוי ואבוי לנו עם מה שקורה בצינורות הממשל. איזה דברים נמחקים משם".

וכל מילה נוספת - מיותרת.

הלל גרשוני

על ילדים ומחאות

יש לי לא מעט ותק ומעורבות בפעולות מחאה, במיוחד למען מפעל ההתנחלות בארץ-ישראל. אחד הנושאים שהתקשורת מנגחת בהם את מפעל ההתיישבות הוא השתתפותם של הילדים מהיישובים בהפגנות, במאהלים שהוקמו, בהשבתת ימי לימוד בבתי ספר ועוד.  והנה, מבלי להניד עדשה של המצלמה או המיקרופון, ילד בן 12, ושמו אור אקטע, נציג תנועה קיקיונית בשם 'המאבק הסוציאליסטי', לא רק משך אליו תשומת-לב והתעניינות תקשורתית אלא גרף אהדה עד כדי הופעה בתוכנית 'אחד נגד מאה'. האם מישהו חשב שיש כאן ניצול קטין לצרכים פוליטיים, לפחות כמו ש'המתנחלים עושים'? למה לא היה דיון תקשורתי בנושא? 

אבל הוא לא לבד. ראיתם בוודאי את צעדות העגלות. תינוקות של ממש הובהלו בחום ובזיעה, ללא רחמים, כדי לסייע להוריהם להרוויח עוד קצת כסף. האם מישהו בתקשורת אמר לעצמו 'רגע, כעסתי של המתנחלים, ולכן אתייחס אל התופעה הזאת באותה צורה'? האם התקשורת היתה ביקורתית כלפי עצמה, או אולי שוב פעלה הסולידריות בין אנשי תקשורת מרכזיים לבין מחנה השמאל, מחנה אני-לא-אוהב-את-ביבי?

ישראל מידד

  • ביקורת הנקרא

אני עיתונאית מגויסת

(מיה בנגל, משתתפת בהפגנת המחאה, מעריב)

הממת אותנו, מיה, תמיד ראינו בך מופת של עיתונאות אובייקטיבית

________________________________________________

אזעקה במאהל בב"ש במהלך ביקור חברי ועדת טרכטנברג

ynet

שאפו על המקצוענות: אין שום אירוע ש-ynet לא יכול לחבר אותו עם המחאה

________________________________________________

בשיא המחאה: אטיאס טס לחופשה באירופה

כלכליסט

בואו נגלה לכם סוד: שמענו שגם בקרב ה-'300 אלף' שהשתתפו בהפגנה, יש איזה שניים-שלושה שעברו בנתב"ג

________________________________________________

  • חדשות בחדשות

'כלכליסט' מדווח כי לאחר מיון, הגיעו ארבעה עיתונאים לסוף המסלול בהתמודדות על תפקיד מפקד גל"צ: ינון מגל, ירון דקל, גולן יוכפז ויוני שיינפלד.

בית המשפט הצבאי בשומרון האריך עוד בשבוע את מעצרו של כתב רשת אל-ג'זירה סאמר עלאווי, שנעצר בשבוע שעבר. עלאווי חשוד בחברות בחמאס ובקשרים עם הזרוע הצבאית של הארגון.

אתר 'אייס' מפרסם כי הזמר שלמה ארצי צפוי להתחיל לכתוב בתקופה הקרובה טור שבועי במוסף '7 ימים' של 'ידיעות אחרונות'.