בשבע 456: ישראל לא מתנצלת

ישראל לא תתנצל בפני טורקיה על אירועי המשט

ניצן קידר , י"ח באב תשע"א

למרות לחצי ארה"ב הודיע נתניהו שאין בכוונת ישראל להתנצל בפני טורקיה על מותם של תשעת פעילי הטרור שתקפו את חיילי השייטת על הספינה 'מרמרה'

ישראל לא מתכוונת להתנצל בפני טורקיה, וגם לא לפצות אותה על אירועי המשט הפרובוקטיבי לעזה בשנה שעברה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח ביום שלישי עם מזכירת המדינה האמריקנית הילארי קלינטון והבהיר כי ישראל לא תתנצל על אירועי המרמרה, וכי היא ממתינה לפרסום דו"ח פאלמר שחקר את האירועים.

בשבועות האחרונים דן פורום השמינייה כמה פעמים בסוגיית היחסים עם טורקיה, ומי שהוביל את העמדה נגד ההתנצלות היו השרים משה יעלון ואביגדור ליברמן. שר הביטחון אהוד ברק צידד בהתלהבות באפשרות זו, וראש הממשלה שקל אותה בכובד ראש, אך גילה שמרבית חבריו בשמינייה מתנגדים.

נתניהו טען כי שקל בעבר את האפשרות משום ש"מצד אחד זה יכול להגן על חיילים, אך מצד שני הדבר לא ימנע הגשתן של תביעות אזרחיות".

השר משה יעלון אף נסע לפני שבועות ספורים לארצות הברית לסדרה של דיונים מול בכירים בטורקיה, במטרה לנסות להגיע לעמק השווה בכל הקשור לדו"ח. הצדדים הגיעו לסיכום שהיה מקובל הן על ראש הממשלה הטורקי ארדואן והן על בנימין נתניהו, שחזר בו לאחר סידרה של התייעצויות.

במקביל, ישראל לא מתכוונת לפי שעה לשגר לטורקיה שגריר חדש, במקומו של גבי לוי הפורש. בכך נוקטת ישראל בצעד בו נקטה טורקיה בעבר, אז החזירה את שגרירה להתייעצויות ומאז לא מינתה לו מחליף.

ראש ממשלת טורקיה ארדואן הבהיר אתמול (ד') כי לא יחול כל שיפור ביחסים בין אנקרה וירושלים, לפני שישראל תתנצל על הרג המחבלים שהיו על המרמרה.