בשבע 457: מי מפחד מגוגל?

האם הייתם מוכנים שתמונת הבית שלכם, רכבכם החונה לידו ואולי אף ילדיכם המשחקים בקרבתו יהיו גלויים לכל גולשי העולם?

שמואל אדלמן , כ"ה באב תשע"א

האם הייתם מוכנים שתמונת הבית שלכם, רכבכם החונה לידו ואולי אף ילדיכם המשחקים בקרבתו יהיו גלויים לכל גולשי העולם? התשובה שתתנו כבר לא רלבנטית. בנוסף לאתרים הקיימים כבר היום בהם מצולמים הבתים בערי ישראל הגדולות, אישר השבוע משרד המשפטים לחברת גוגל לצלם את רחובות ערי ישראל לשירות Street View של החברה. השירות מאפשר לגולש לנווט בתצוגה פנורמית ברחובות הערים ממש כאילו הוא מתהלך בהם ולהגיע לרמת פירוט גבוהה ביותר. לצד היתרונות של השירות הזה ישנם לא מעט חששות. נזכיר בי באירופה הסתבכה גוגל כהוגן עם תביעות ענק לאחר שאנשים צולמו במצבים מביכים ולאחר שהתברר כי ניידות של גוגל אספו גם סיסמאות, תמונות, מיילים ועוד מידע פרטי מכל הרשתות הפתוחות שהיו בטווח הקליטה של הניידת.  

גוגל כבר הספיקה להתנצל על התקלות, טענה שהכל נעשה בטעות ופיתחה טכנולוגיה שמטשטשת פנים ולוחיות רישוי לפני העלתם לרשת. בנוסף, ישנן הנחיות ברורות באתר כיצד ניתן לשלוח בקשה לטשטוש פרטים נוספים.

בישראל הרגישות לחשיפת המידע נובעת  גם מחשש שמא הוא ישמש ארגוני טרור. מסיבה זו אישר משרד המשפטים את השירות תוך הבנה שיחולו עליו כל החוקים שחלים על מאגרי מידע, וכן שניתן יהיה לתבוע את החברה גם בארץ. גוגל, מצידה, התחייבה להפעיל את הניידות שלה בסטנדרטים מחמירים ולא לצלם מתקנים רגישים.

לאור הודעות ההרגעה הללו האם החששות של האזרח מהטכנולוגיה מוצדק?

ד"ר יובל קרניאל, מומחה למשפט תקשורת וטכנולוגיה מהמרכז הבינתחומי בהרצליה סבור שכן: "הפרטיות במובנה הישן נגמרה. הטכנולוגיה מאפשרת מעקב וחדירה כמעט ללא הגבלה למידע פרטי אודותינו. מדובר גם במידע על צריכה, גלישה באינטרנט, העדפות, אישיות, וגם מידע מצולם ומעקב אחר המיקום שלנו ומעשינו".

לגביstreet view  של גוגל אומר ד"ר קרניאל: השירות הוא ביטוי נוסף לדרכים בהן ניתן לחדור כיום לפרטיות של כולנו. זהו חלק מטשטוש המושגים בין המרחב הציבורי לפרטי. לטכנולוגיה החודרת לפרטיות יש גם יתרונות. אנו מעוניינים ביתרונות בלי לשלם את מחיר החדירה לפרטיות, אך זה בלתי אפשרי. המגבלות שהטיל משרד המשפטים שלנו על פעילות גוגל מנסות לבטא את האיזון בין הפרטיות לבין נוחיות השימוש בכלי החדש של גוגל, והצורך של ישראל להיות חלק מהעולם המערבי הפתוח והחופשי. אין כאן חציה של קו אדום, אך אני מעריך שבדרך עוד צפויות הפרות קשות יותר של הפרטיות".