בשבע 457: בחזרה לעיירה, הסקוטית

אמנית הסיפור הקצר אליס מונרו מתארת בכישרון ברומן את קורות משפחתה הסקוטית שהיגרה לקנדה, שמזכירים את סיפוריו של שלום עליכם

עפרה לקס , כ"ה באב תשע"א

 
 

 אליס מונרו, 'המראה מקאסל רוק', הוצאת מחברות לספרות, 316 עמ'

משפחה המהגרת ממדינה למדינה, קשיי קליטה והשתלבות, סכסוכים עם התושבים הוותיקים, ולבסוף אישה מבוגרת המנסה להתחקות אחר זהותה בטיול שורשים. זוהי עלילת ספרה החדש של הסופרת הקנדית אליס מונרו המצליחה לעורר לחיים את אבותיה מן העבר ולצייר במדויק את קווי המתאר של דמויותיהם. מונרו, שעיקר פרסומה בא לה מכתיבת קבצי סיפורים קצרים ('הבריחה' הוא הזכור והמפורסם שבהם), החליטה להסתכן בכתיבת סיפור קורות משפחתה מדורי דורות.

תחילת קורות משפחתה היא בסיפורו של ויל ליידלו, סקוטי תמים המאמין ברוחות רפאים והמשכה באנדרו ליידלו המחליט להגר לקנדה, מתוך תקווה להתעשר. לבסוף מגיעה מונרו אל חייה שלה, כילדה הגרה בעיירת ספר קנדית ומצויה בעיצומה של מהפכה תרבותית וטכנולוגית. אמה היא אשת עסקים קשוחה, בעוד אביה נמצא יחסית בצל ומגדל עורות שועלים. מאידך היא גם מתארת בגילוי לב ובכנות את השמרנות בה הייתה נתונה, כמו הסתרת מחלתה של אמה והעובדה שלא דיברו על כך בגלוי.

מונרו היא מספרת בחסד, ומצהירה כבר בתחילת הספר שהיא נאמנה רק באופן חלקי לעובדות ההיסטוריות של משפחתה. התוצאה מצוינת וקולחת. אפשר להבחין באירוניה הקלה של ההיסטוריה כאשר השמרנות ממנה ברחו אבות אבותיה מסקוטלנד, לובשת צורות דומות של שמרנות גם בקנדה (לצד החדשנות).

האמת היא שספרה של מונרו (בעיקר בחלק הנוגע לקורות משפחתה) מזכיר יותר את סיפוריו של שלום עליכם העוסקים בחלום ההגירה לאחותה הגדולה של קנדה, ארצות הברית. ההתלהבות האוחזת באנשים בשל חצאי שמועות שגונבו לאזנם, העוני המזרח אירופאי שגורם לעזוב בסופו של דבר את השטייטעל היהודי, המסע המפרך באונייה שלפעמים כרוך באבדות בנפש, ולבסוף ההטמעות כאזרח העולם הגדול המנסה לחפש נואשות אחר שורשיו, לאחר שבתחילה ביקש להתנער מהם.

לעיתים מצאתי את עצמי מתקשה לעקוב אחרי שושלות היחסים המפותלות, ומדפדף בספר קדימה-אחורה, בניסיון לזכור במי המדובר. אפשר אולי לתלות זאת בכך שמדובר בספרה הראשון של מונרו שאינו לקט של סיפורים קצרים. בכל מקרה, מדובר בספר מצוין, שאפשר ללמוד ממנו משהו מן הרדיפה של בני האדם באשר הם אחר עברם, הקרוב והרחוק, ותעתועי ההיסטוריה שחוזרת על עצמה בצורות דומות.