בשבע 457: ארז לב ארי, יוצר וזמר

ארז לב ארי, יוצר וזמר בעקבות השתתפותו בפרויקט 'שני צדדים למטבע'עפרה לקס , כ"ה באב תשע"א

אם השם 'ארז לב ארי' לא מוכר לכם מספיק, נסו לזמזם את שיר הפתיחה של 'סרוגים' ותיזכרו באיש שיצר ומבצע אותו. חבוש בכיפה גדולה ובאמת פנימית, ואחרי שניגן במשך שנים לזמרים אחרים, עומד היום לב ארי בקדמת הבמה ומגיש מוסיקה טובה שמחוברות למילים נוגעות. אלבומו הראשון, 'שמחת הפרטים הקטנים' שיצא לפני 4 שנים, הגיע השנה למעמד זהב, ובשנה שעברה יצא אלבומו השני 'ארגמן'. לאחרונה השתתף בפרויקט רב הזמרים 'שני צדדים למטבע' בו מבוצעים שירים ים תיכוניים על ידי זמרי מיינסטרים, ושירים ישראליים על ידי זמרים 'מזרחיים', והכל בעיבודים חדשים ומעניינים.

שנים רבות אתה יוצר, אבל אלבום משלך יצא רק לפני ארבע שנים. האם אתה מרוצה מהמקום שלך היום בזירת המוסיקה הישראלית?

"כן, בגדול אני מאד מרוצה. אני לאט לאט בונה מקום משלי בסצינה. דברים כל הזמן מתרחשים ואני מאוד נהנה מהפרויקטים שאני לוקח בהם חלק, ומאוד נהנה מהאנשים שאני עובד איתם".

 אתה משלב פסוקים מהמקורות ביצירה שלך. מה מקומם של המקורות והיהדות בחיים האישיים שלך?

"יש להם מקום גדול בחיי וביום יום שלי. אני  בקשר עם הבורא, והקשר הזה מקבל כל פעם צורה אחרת. הבית שלנו הוא בית יהודי שיונק מהיהדות הסובלנית, היהדות הלבנה. הרב פרומן הוא המודל שלי לרב ומנהיג יהודי. מי שמכיר אותו יודע על מה אני מדבר".

בשנים האחרונות אתה מתקרב ליהדות. האם אתה מרגיש שהתהליך הזה עוצר במשהו את היצירה שלך?

"מבחינתי התקרבות ליהדות וחזרה בתשובה בכלל זה לשוב אל עצמך, להתקרב אל עצמך, בעצם, למקום המקולף. וכשזה קורה זה עושה טוב ליצירה ובכלל".

איזה שיר בחרת לבצע ב'שני צדדים למטבע', ומדוע הלכת דווקא על השיר הזה?

"אני מבצע את 'אהבת חיי' של ששון צנעני ומשה בן מוש, שבמקור מבוצע על ידי חיים משה. למען האמת, חיפשתי שיר של זוהר ארגוב ותוך כדי חיפושים עוזי מנהלי האישי, ואיש חברת התקליטים NMC, הציע לי את 'אהבת חיי'. התחברתי לשיר מיד גם בגלל הטקסט עם הטעם היהודי, וגם בגלל הלחן המקסים שלו".

יש תחושה שקיימת רוח רעה בין יוצרי המוסיקה ה'מיינסטרימית' למוסיקאים ה'מזרחיים'. האם בכוחו של פרויקט כזה לקרב בניהם?

"אני לא מרגיש את הרוח הרעה הזאת. אני לא חושב שהיא באמת קיימת בפועל. אני לא חושב שמישהו נוגס למישהו מאיזושהי עוגה. אני חושב שאלו שתי עוגות שונות, והפרויקט מגלה את המשותף ביניהן. אני באופן אישי ניגשתי לפרויקט מטעמים אמנותיים ולא מטעמי פיוס ושלום. שלום עושים עם אויבים ואלה הם אחיי ולא אויביי".

ארז לב ארי שואף "להמשיך ליצור ולהתפתח בע"ה". בימים אלה הוא נמצא בהקלטות אינטנסיביות, וביום חמישי הבא ב' באלול תתקיים הופעה שלו ב'בארבי' בתל אביב.