בשבע 457: שאלת השבוע

עורך: ירעם נתניהו , כ"ה באב תשע"א

אלון שוסטר, יו"ר מועצת שער הנגב | למציאות הביטחונית יש מחיר

כל שנות כהונתי, והן כבר כ-10 שנים, היו שנות מתח, הפרעות ואלימות רצופה שפוגעת בריבונות הישראלית ברצועת עזה. מחצית משנות כהונתי שלט צה"ל בשטח, ומחצית מהם כשהוא לא שלט. במהלך שנות כהונתי ראיתי בחירות שונות של הממשלות השונות למצב הקיים: בחירה למהלכים חד צדדיים, משא ומתן ומבצעים צבאיים.

בעקביות אני מסרב לחרוג מהתפקיד שלי, ואני בוחר להתמקד בנושא אחד ויחיד: להגיע למצב שבו התושבים שלי יהיו אנשים שמחים, מאמינים בחבל הארץ שבו הם גרים, ושעוד ועוד צעירים יבואו לחיות עמנו וירגישו שעשו דבר נכון.

ראשי המועצות אינם נותנים עצות לממשלה, כי בצד העקרוני אני מאמין שהממשלה צריכה להחליט כשיש לה ראייה כללית ורחבה, ולי אין ראייה זאת. כלומר, למשפחת שליט מותר לזעוק להשבת גלעד וכו', אבל תפקיד הממשלה להחליט בנושא תוך ראיית הדברים והשפעתם למרחק רב. כך הממשלה צריכה לנהוג גם במצב בדרום. צריך לשמוע את זעקת התושבים, אבל לקבל החלטה על סמך התמונה הכוללת. אני יודע שלי אין התמונה הכוללת, ולכן אני עוסק בעניין מזווית אחרת. אני מבהיר לממשלה מה המחיר שלנו על כך שכל הממשלות לא מצליחות להשיג הפוגה או עצירה במצב. אין אצלנו שבועיים רצופים של רגיעה, ואני אומר זאת בוודאות. יש עשרות אירועים בחודש. ולמצב שאין רגיעה יש 'תג מחיר'. וכל עוד האוכלוסייה יכולה להכיל את המציאות של הירי, הממשלה יכולה לתת מענה כגון מיגון. אבל ברגע שהשטח לא יכול להכיל את המציאות, הממשלה תצטרך לתת מענה אחר. כרגע המצב הוא שאנשים עדיין גרים באזור עוטף עזה והמקום משגשג ומתפתח. אם דברים ישתנו, הממשלה תצטרך להעריך את המצב ולהחליט אם היא יוצאת למבצע. ייתכן שהרצון להיות בקשר עם מצרים חשוב לממשלה יותר מהצורך להגיב. לו היו בידיי כל הנתונים שעומדים בפני רה"מ הייתי יכול לענות ברורות יותר.

כמו כן, אני הייתי בעד ההתנתקות ואני עדיין בעד. אם נשתלט על עזה אני לא רואה איך נצא משם. אין כאן סוף הוליוודי, ולכן בלית ברירה אני מוכן לקבל את העובדה שאנו במציאות סבוכה, ולטובת האינטרסים של מדינת ישראל עלינו לשלם מחיר מסוים.

פרופ' משה שרון, מזרחן, האוניברסיטה העברית | לא להתחשב במה יגיד העולם

אין צורך לצאת למבצע צבאי כי יש לנו מספיק כלים להעניש את חמאס גם מבלי לסכן אפילו חייל אחד. אני תוהה לאן נעלמו הקטיושות שלנו, התותחים שלנו, המרגמות שלנו והמטוסים שלנו. חיל האוויר יכול לפעול בצורה יעילה יותר ולא לפגוע רק בנדל"ן, כך שאנו יכולים להעניש את חמאס בחוזקה רבה.

אני יכול להבין שיש לנו ממשלה שמפחדת מאוד מפני דעת הקהל והעיתונות, ואולי גם מפני גינויים באו"ם. אבל הרי חמאס משתף את האוכלוסייה האזרחית – ויש לנו עדויות לכך שאנשי חמאס מקיפים את עצמם בילדים ויורים טילים ופעמים רבות צה"ל נמנע מלהגיב – ואת זה עלינו להבליט לממשלות זרות ולאו"ם. עלינו לומר כי אם האזרחים שלנו לא יחיו בשלום אז אין בררה וגם האזרחים שלהם ייפגעו. במקום שאנו נרוץ למקלטים הם צריכים לרוץ ולשמוע 'צבע אדום'.

צריך להבין כי במזרח התיכון מי שמבחינתו מגלה איפוק, הדבר נתפש אצל האויב כחולשה, וחולשה מיד דורשת התקפה.

על כן די 'לצדיקות' שלנו, הצדיקות הגדולה ביותר במזרח התיכון, בעוד חמאס מחזיק מיליונים מתושבי ישראל בסכנה מיידית. היום אין מדובר רק בקסאמים שיש לחמאס אלא בלמעלה מ-100 טילים משופרים שנמצאים ברשותם. כיוון שהבטיחו לנו כי אחרי אוסלו לא ירו קטיושות על אשקלון, אז כעת קוראים להם במילה המכובסת 'גראדים', כשלמעשה מדובר בקטיושות משופרות.

לדעתי, הרס וחורבן של שלושה קניונים בעזה יעשה את העבודה גם מבלי להכניס חיילים רגליים. בעבר לא הייתה לנו בעיה להרוס קניון או נמל תעופה, אבל  היום אנו פוחדים שמא יגידו שאנו מרעיבים את עזה.

ד"ר אריה יצחקי, היסטוריון צבאי | למגר את ישות הטרור

שוב נגררת ממשלת ישראל למשחק של הורדת ידיים מול ארגון טרור רצחני. הגיע המועד להפסקת החשיבה הטקטית של משחקי כוח ומעבר לאסטרטגיה ארוכת טווח של חיסול שורשי הטרור. התנאים בשלו ליציאה למלחמה (לא מבצע) למיגור ישות הטרור האיראנית – חמא"סטאן.

המלחמה תכלול שלושה שלבים.

הראשון - המבצע הצבאי שחייב להסתיים הפעם בכיבוש ראש הנחש: הבונקר השוכן מתחת לביה"ח 'שיפא' בעזה, ובחיסול כל ההנהגה המדינית והצבאית של ארגוני המרצחים הערביים בעזה. ולכל החוששים מהסתבכות עקובה מדם, כבר במבצע 'עופרת יצוקה' הוכח שהמיתוסים על הקושי בלחימה בשטח בנוי ועוצמת חמאס הם מיתוסי כזב שאין להם קשר למציאות. צה"ל מסוגל לבצע את המשימה בשלושה ימי לחימה.

עם השלמת השחרור יתחיל השלב השני - העתקת כל אוכלוסיית הפליטים לצפון סיני במסגרת מבצע בין-לאומי שימומן בידי מדינות ה-G8 ומדינות הפטרו-דולרים. במסגרת זאת יחוסל ארגון אונר"א שיצורף לארגון העולמי של האו"ם לסיוע לפליטים.

השלב השלישי: שלב הפיתוח והבנייה. יתחיל מבצע 'עשר האצבעות' שבמסגרתו יוקמו עשר רצועות התיישבות יהודיות רוחביות בחבל עזה, שיכללו את קימום 23 היישובים שנהרסו ובניית 27 יישובים חדשים, בסך הכול חמישים יישובים.

בו בזמן נתחיל בחפירת 'תעלת הימים' הגדולה שמוצאה בחוף 'מוצב האלוף' מערבית לרפיח. היא תימשך לאורך ציר פילדלפי, ומשם לרוחב צפון הנגב עד לים המלח.

התעלה תהיה עמוקה ורחבה ותהווה מכשול חיץ אדיר בפני ניסיונות חדירה ופלישה בעתיד מצפון סיני לארץ ישראל.

ראוי לזכור כי "באין חזון יפרע עם". על כל דחייה נשלם בעתיד במחיר דמים כבד.

 

לפגוע לעזתים בכיס

מי אמר שחייבים להילחם? אפשר למשל לשבש את שגרת חייהם של תושבי עזה, כגון לנתק אותם מחשמל, ממים, מאוכל, מפרנסה (כולל דיג). אפשר להרוס כבישים מרכזים ולחזור לציר פילדפלי, עד שיבינו שכול תושבי עזה סובלים בגלל כל ירי של איזה ארגון טרור.

משה כהן, בת ים

מכה כנגד מכה

במידה ונכריז קבל עם ועולם, שבפיגוע הבא, כולל ירי טילים, אנו נשמיד ונכתוש אזור מסוים בעזה, ואכן נעשה זאת, ונמשיך עבור כל ירי נוסף, בטוחני שההנהגה בעזה תבקש לא רק הפסקת אש אלא היא גם תתפרק מכל נשקה. כי עם היהודים 'המשוגעים' אנחנו לא מתעסקים. ובא לציון גואל.

שלום שושן, עתניאל

לחסל את ראש הנחש

חייבים לצאת למבצע מוחץ אחת ולתמיד. לחתוך את ראש הנחש מכל הפלגים למיניהם ולא להתחשב מה יגידו בעולם. הם חיים באירופה על גדות הוולגה, ואנו במזרח התיכון. ודרך אגב, הטורקים והמצרים צריכים להתנצל בפנינו, ולא להיפך.

טל טלקובסקי, באר שבע