בשבע 457: למרות ההכרזה על הפסקת אש, נמשך הירי מרצועת עזה

המעברים בכרם שלום ובארז נותרו פתוחים גם בזמן שהמחבלים ירו לעבר ישראל

חגי הוברמן , כ"ה באב תשע"א

מבצעי מתקפת הטרור בגבול ישראל-מצרים מצפון לאילת ביום חמישי שעבר, יכולים לסמן לעצמם הצלחה חלקית אחת: הם הצליחו לפגוע ביחסים השבריריים בין ישראל ומצרים, והבעירו, ולו לזמן קצוב, את גבול ישראל-הרצועה.

דבר אחד ברור: לא ישראל, לא מצרים וגם לא החמאס, היו מעוניינים בעת הזאת להגיע לעימות צבאי.

סבב האלימות האחרון היה תוצאה של תגובת ישראל לפיגוע מסיני. כבר בערבו של יום חמישי שעבר, שעות ספורות אחרי מתקפת הטרור מצפון לאילת תקף צה"ל בית ברפיח, ששימש כאתר פיקוד של "ועדות ההתנגדות העממית", בו שהו בכירים בארגון. כל הבכירים חוסלו, בהם כמאל אלנירב (שכונה 'אבו עווד'), מפקד הפלג המרכזי בארגון. איתו נהרגו שני בכירים נוספים בארגון, ועוד שני מחבלים. ראש הממשלה  נתניהו  הצהיר בעקבות הריגתם, כי "האנשים שנתנו ההוראה לרצוח את אזרחינו ושהסתתרו בעזה אינם עוד בחיים", ובכך חשף את הארגון שביצע את הפיגוע.

כמאל אלנירב, המפקד הבכיר שנהרג בתקיפה, עמד בראש הפלג המרכזי של "ועדות ההתנגדות העממית" והשתתף בפעולה בה נחטף גלעד שליט. על פי דברים שכתב ביום ראשון גולש בפורום חמאס, כמאל אלנירב חשש טרם מותו מפני תגובה ישראלית. כשעתיים לפני הפגישה עם אנשיו במהלכה נהרג, הוא "התרחץ, התפלל, ארז מזוודה ובה בגדים, מסמכים וצרכים אישיים ופנה לאשתו ואמר לה: הולך להישפך דם רב, אני הולך להסתתר".

מחבל נוסף שחוסל הוא עימאד חמאד, בן 40, תושב רפיח, שתפקידו הוגדר כ"מפקד הכללי" של הזרוע הצבאית של "ועדות ההתנגדות העממית". הוא היה  האחראי הצבאי של האירגון ברצועה, והיה מעורב בצירי פיגוע רבים בהם חטיפתו של החייל גלעד שליט, שילוח מחבלים מתאבדים לישראל, ירי רקטות, מטענים ונק"ל. חמאד היה המתכנן הישיר של הפיגוע שבוצע ביום חמישי שעבר באזור גבול ישראל-מצרים.

מתקפת רקטות מהרצועה

החיסול הממוקד הזה פתח את מתקפת הרקטות משטח הרצועה לעבר צפון הנגב. במשך חמישה ימים, מיום חמישי ועד שני, נורו קרוב ל-150 רקטות, מהם כ-110 נפלו בשטח ישראל, רובן בשטחים פתוחים. קרוב ל-30 רקטות היו מסוג גראד 122 מ"מ שנפלו באזור הערים באר שבע, אשדוד ואשקלון. כמה מהרקטות נפלו בשטחי השיפוט של המועצות לכיש, באר טוביה, שער הנגב, שדות נגב, חוף אשקלון ואשכול. בנוסף, נורו כמה עשרות פצצות מרגמה לעבר יישובי עוטף עזה. באשדוד נפצעו ביום שישי ארבעה תושבים, אחד מהם, תלמיד ישיבה, באורח קשה. בשבת נפצעו קשה שלושה ערבים. אחת הרקטות האחרונות פגעה במועצה האזורית שער הנגב. נזק נגרם לרכוש.

הירי הקטלני ביותר התחולל במוצאי שבת. שתי רקטות גראד שוגרו לעבר באר שבע. מהירי נהרג תושב העיר יוסי שושן הי"ד, ארבעה אזרחים נפצעו באורח קשה ושלושה באורח קל עד בינוני. תושבת העיר שמעדה בדרך למרחב המוגן נפצעה קשה ומתה מפצעיה.

על פי גורמי ביטחון בישראל, בירי הרקטות ופצצות המרגמה לעבר ישראל השתתפו מרבית ארגוני הטרור הפועלים ברצועה. בלטו בתוכם מחבלי "ועדות ההתנגדות העממית", שנטלו אחריות על ירי רקטות גראד ורקטות מתוצרת עצמית לעבר ערים בדרומה של ישראל. בהודעה שפירסם במוצאי השבת שעברה אירגון "חטיבות אלנאצר צלאח אלדין", הזרוע הצבאית של "ועדות ההתנגדות העממית", נאמר כי מדובר בתגובה על חיסול בכירי הארגון, והם ימשיכו באופציית הג'יהאד וההתנגדות כדרך היחידה לשחרור 'פלשתין'.

במערכת הביטחון העריכו כי ארגון חמאס נמנע מליטול חלק ישיר בסבב ההסלמה הנוכחי, והעדיף להעניק סיוע מעשי לארגונים שבחסותו – אבל מאחרי הקלעים. החמאס נמנע מליטול אחריות על אירועי ירי ובאחד המקרים, באורח נדיר, אף ביטל הודעה שפרסם קודם לכן על אחריותו לירי לעבר אופקים.

בנוסף לירי הרקטות אותרה נפילתן בשטח הארץ של לפחות תשע פצצות מרגמה. לפחות אחת מפצצות המרגמה שנורו הכילה זרחן – זו הפעם השלישית מאז 'עופרת יצוקה'. שימוש בפצצות זרחן עושה בעיקר אירגון צבא האיסלאם, המזוהה עם הג'יהאד העולמי.

בתגובה למתקפת הטרור באילת תקפו מטוסי חיל האוויר מיום חמישי ועד יום ראשון יעדי טרור ברצועת עזה, בהם מרכזים לייצור אמצעי לחימה, מנהרות הברחה ומנהרות טרור, אלו שיועדו להחדרת מחבלים לשטח ישראל. כמו בעבר, גם הפעם נוצר פינג-פונג אופייני למציאות בין ישראל והחמאס: המחבלים ירו רקטות, צה"ל הגיב במהלומות אוויריות, המחבלים בתגובה ירו רקטות, צה"ל שוב הגיב בהתקפה אווירית – וחוזר חלילה.

אלא שההנהגה בישראל החליטה שהיא איננה מעוניינת כעת בעימות מקיף ברצועה, והאינטרס שלה הוא להחזיר את השקט לאזור. באופן פרדוקסלי, זה היה גם האינטרס המשותף לחמאס ולמצרים. ככל שהתמשכו האירועים ניתן היה להבחין בניסיונות של חמאס לשים להם קץ ולמנוע הסלמה נוספת. באתר חמאס נמסר כי אסמאעיל הניה שוחח עם ראש המודיעין הכללי המצרי מראד מואפי ודן עימו בדרכים להפסקת "מעשי התוקפנות" של ישראל. ההנהגה המצרית פעלה בכל כוחה להביא את החמאס וישראל להסכמה מחודשת על הפסקת האש.

וכך, אחרי חמישה ימי סבב לחימה, הודיעו החמאס ו"ועדות ההתנגדות העממית" הסכמתם להפסקת אש. הפסקת האש הייתה אמורה להיכנס לתוקף אור ליום שני, החל מהשעה 21:00 שעון הרצועה (22:00 שעון ישראל).

האש נמשכת

אולם בפועל, הפסקת האש לא כובדה. ביממה שאחרי הכרזת הפסקת האש, נורו 31 רקטות לשטח ישראל. כמה מהן לטווח של כ-40 ק"מ. כ-9 מהרקטות נורו לאחר השעה 21:00, בה אמורה הייתה להיכנס לתוקפה הפסקת האש. 'טפטוף' ירי הרקטות נמשך בשעות הבוקר של יום שני. ביום שלישי שררה לרגע התחושה שהסיבוב הנוכחי הסתיים, בעיקר כאשר הפסקת האש שהוכרזה על ידי החמאס נשמרה כמעט לגמרי. אולם אור לאתמול (רביעי) חיסל כלי טיס של צה"ל את איסמעיל אל-אסמר, בן 34, אחד ממפקדי השטח של הג'יהאד האיסלאמי בעזה. הוא נהרג בכלי רכב בשכונת תל אל-סולטאן שבמערב רפיח. אל-אסמר היה 'פצצה מתקתקת', שכן המידע המודיעיני אודותיו לימד כי אסמר, מלבד מעורבותו בהברחת נשק לרצועה ובפעילות טרור בסיני, היה בדרכו להוציא לפועל פיגוע נוסף נגד ישראלים בסיני. אחרי הפיגוע הקודם, הוחלט הפעם שלא לקחת שוב סיכון.

התגובה, כצפוי, היתה של ירי פגזי מרגמה לעבר יישובי עוטף עזה, ביישוב במועצה האזורית אשכול. מיד אחר-כך כלי טיס של חיל-האוויר שני מקרים נוספים של ירי רקטות ופגזי מרגמה כשתקף באיזור דיר אל-בלאח את החוליות טרם הירי, אותן חוליות ששיגרו את הפגזים לחבל אשכול.

בעקבות האירועים הועלתה מחדש רמת הכוננות בעוטף עזה. תושבי היישובים הסמוכים לרצועה מתבקשים להישאר במרחק של 15 שניות ממרחבים מוגנים. כל הנחיות החירום של פיקוד העורף מסוף השבוע, כולל לאשדוד ובאר שבע, חזרו בתוקף. פיקוד העורף הורה לבטל התכנסויות של יותר מ-500 בני אדם באזורים אלה.

 והמעברים ממשיכים לעבוד

גם "ועדות ההתנגדות העממית" הודיעו ביום שני פומבית על נכונותם להפסיק את הירי. דובר הארגון כינס ביום שני בצהריים מסיבת עיתונאים בה הודיעו כי אירגונו מסכים להפסיק את האש באופן זמני למען "טובת הציבור". עם זאת הוא הדגיש כי ארגונו מתנגד לעיקרון ה"הרגעה" (תהדיאה) וכי יש לארגון "חשבון פתוח" עם ישראל.

והפרדוקס הגדול ביותר: למרות שלמעלה מ-130 רקטות נורו על ידי מחבלים לעבר ישראל, המעברים ההומניטאריים שמפעיל צה"ל בין ישראל לבין עזה, מעבר כרם-שלום ומעבר ארז, נותרו פתוחים לטובת העברת סיוע לאוכלוסייה. הם נותרו פתוחים ופעילים גם בשעות בהן המשיכו המחבלים לשגר רקטות לעבר ריכוזי האוכלוסייה בישראל, כולל ניסיון לפגיעה ישירה של רקטות במעבר ארז עצמו.לפני 3 שנים, בחודש אפריל 2008, נערכה בדמשק הפסגה הערבית ה-20. האירוע הסתיים ללא תוצאות משמעותיות, והיה כמעט נשכח, אלמלא משפט אחד שאמר שליט לוב דאז, מועמר קדאפי. זה היה זמן קצר אחרי שהאמריקנים הוציאו להורג את נשיא עיראק לשעבר סדאם חוסיין. קדאפי היה השליט הערבי היחיד שתקף את המעשה, והרגיז את כל מנהיגי ערב, ובמיוחד השליט העיראקי הטרי, כשהזהיר אותם במשפט הנבואי: "גורלם של כל מנהיגי ערב עלול להיות כגורלו של סדאם".

מעניין אם אסד זכר את הדברים הללו, כאשר השבוע, בכל רחבי סוריה, יצאו אלפי אזרחים סורים לרחובות כדי לגנות את הנאום שנשא. התלהבותם של המפגינים התגברה בעקבות הדיווחים שהגיעו מלוב על כניסתם של המורדים לבירה טריפולי והתמוטטות משטרו של מועמר קדאפי. המפגינים קראו: "קדאפי חלף עבר - הגיע תורך, יא בשאר".

אחרי מובארק, אחרי בן-עלי נשיא תוניס, מעט לפני אסד – כל השליטים שגיחכו לפני 3 שנים כשקדאפי השמיע את אזהרתו -  הגיע השבוע תורו של השליט הוותיק ביותר בעולם, שבועיים לפני שעמד לחגוג 42 שנה להפיכה בלוב, שהעלתה אותו לשלטון.