בשבע 458: מלחמת הכיתות

מחלוקת שגלשה לכדי אלימות הבעירה השבוע את רמת בית שמש על גבם של תלמידות בית הספר 'אורות נריה' של רשת 'שעלי תורה'.

דניאל אוחיון , ב' באלול תשע"א

מחלוקת על ייעוד מבנה בית ספר יסודי לבנות, הצית השבוע מהומה בעיר בית שמש בין האוכלוסייה הדתית לאומית לחרדית בעיר. לטענת ההורים הדתיים, סירב ראש העיר לחתום על טופס איכלוס המבנה במקום לטובת בית ספר דתי לבנות, בעיקר מכיוון שהופעלו עליו לחצים מהציבור החרדי הקיצוני בעיר. החרדים טוענים מנגד כי בשטח המדובר אמור להיבנות תלמוד תורה חרדי והבטיחו להבעיר את המקום, כיוון שלדבריהם פתיחת בית הספר הדתי תפגע באורח חייהם ובהקפדה על דיני הצניעות בשכונתם.

פשרה זמנית
תחילת הפרשה לפני שנתיים, כאשר ראש העיר הקודם החליט להקים מבנה חדש לבית הספר היסודי לבנות, בפאתי שכונת רמת בית שמש ב'. זאת בעקבות הגידול בגרעין התורני בעיר, הפועל במסגרת ארגון "שעלי תורה". כבר בתחילת הבניה התעוררו התנגדויות של הציבור החרדי המיליטנטי באזור לרעיון. הרוחות נרגעו כנראה לאחר הסכם בינם לבין הציבור הדתי בעיר, לפיו ילמדו במבנה רק בנים ואילו הבנות יעברו למבנה אחר. ואכן, במתחם פועל בית ספר דתי לבנים, ועליו אין מחלוקת בין הצדדים. נוכחותן הצפויה של הבנות היא זו שליבתה את המהומה. 

יצוין כי בעיר בית שמש מתגוררת אוכלוסייה חרדית מגוונת, שכוללת קהילה לא קטנה של פלג הקורא לעצמו "סיקריקים". פלג זה מזוהה עם עמדות קיצוניות ושמירה קפדנית של גדרי ההלכה, בעיקר בדיני הצניעות. פלג זה ידוע גם בנקיטת מחאות הכרוכות באלימות, אותן הוא מפעיל גם נגד חלקים אחרים בציבור החרדי, שלא מסכימים עם דעותיו.

ההורים הדתיים, כאמור, טוענים כי ראש העיר הנוכחי התעכב מלחתום על טופס האכלוס למבנה בית הספר. ביום ב', כשראו כי קבוצת חרדים פולשת למבנה, נכנסו ההורים הדתיים גם הם למבנה. מהר מאוד גלשו הוויכוחים והצעקות לאלימות, וכאשר הגיעה המשטרה היא פינתה את שני הצדדים מהמקום, תוך קבלת תלונות הדדיות על אלימות. מאוחר יותר, קיימו ההורים הדתיים הפגנה בהשתתפות כ-1000 איש, במחאה על אי פתיחת בית הספר.
אנו זוכים דווקא לתמיכה לא מועטה מהשכנים החרדים באזור, שתומכים בנו ומתנערים מהשוליים הקיצוניים

זאב מוסקוביץ', אחד ההורים, מספר ל"בשבע" על הפחד ועל התנגדות התושבים באיזור.

"חשוב לי לציין שאין לנו שום דבר נגד החרדים בעיר", הוא מקדים "להיפך, אנו זוכים דווקא לתמיכה לא מועטה מהשכנים החרדים באזור, שתומכים בנו ומתנערים מהשוליים הקיצוניים". מוסקוביץ' מספר כי המבנה היה אמור להיות מוקצה לבית הספר "אורות", בית ספר דתי – תורני בו לומדות בנות בכיתות א'-ו'. "מדובר במוסד ותיק שגדל, ולכן היה צורך במבנה אחר שאושר ונבנה על ידי משרד החינוך במטרה לאכלס בו את הבנות. הבעיה היא שראש העיר פתאום החליט לחזור בו מכוונתו לתת לנו את המבנה, בעיקר מכיוון שהוא מפחד מאיומים שהשמיעו אותם גורמים קיצוניים, שימנעו בכל דרך את פתיחת המבנה".

ואכן, מכתב שנשלח מראש העיר, משה אבוטבול, לרב רחמים ניסימי, יו"ר שעלי תורה, מאשר את טענת ההורים בעניין: "הנני להודיעך כי לאור החששות הכבדים הקיימים ע"י גורמים קיצוניים מסוכנים, קיים חשש של ממש באכלוס בית הספר לבנות במתחם... אי לכך, הנך מתבקש להיערך לעת עתה ולהישאר במבנה הקיים", דברי המכתב.

מוסקוביץ' חושש כי ויתור של הציבור הדתי יגרום להקצנת הדרישות של הגורמים החרדיים בעתיד. לדבריו, "הצעות הפשרה של העירייה אינן ברות יישום. המבנה הישן אינו מתאים וחלק מהציוד בו כבר נלקח. מדובר בבית ספר לילדות, אפילו לא בתיכון. מה יהיה הצעד הבא? שהם יבקשו ממורות ללבוש שכמיות?".

"לא להיכנע לאלימות"
גם ד"ר עו"ד אביעד הכהן, דיקן מכללת "שערי משפט", מצדד בעמדת ההורים. הכהן, הזכור כמייצג התביעה בפרשת בית הספר בעמנואל בשנה שעברה, מסביר כי מרגע שהוקצה המבנה וכל עוד לא נתקבלה החלטה אחרת על ידי ועדת ההקצאות, חובה על העירייה לפתוח את שנת הלימודים במבנה כמתוכנן.

לדבריו: "העירייה אינה מוסמכת לעכב פתיחת שנת לימודים במוסד חינוכי תוך פגיעה בעשרות תלמידותיו. זוהי עבירה על חוק חינוך חובה. הקצאת המבנים בכל הארץ נעשית על ידי משרד החינוך בשיתוף עם הרשות המקומית, וברגע שנתקבלה החלטה, וכל עוד זו לא שונתה, אין העירייה בת חורין לשנותה. במקרה דנן קיבלה ועדת ההקצאות של העירייה עוד לפני זמן רב החלטה להקצות את המבנה לביה"ס הממ"ד של "שעלי תורה", וראש העיר אינו מוסמך לשנות החלטה זו על דעתו, שמהווה חריגה מסמכותו. ראש העיר אינו רשאי לסטות מהחלטת הוועדה, ובוודאי שאינו רשאי לעשות כן רק בשל איומים שהופנו אליו על ידי בריונים. כניעה לאלימות תזמין אלימות נוספת וסופה מי ישורנה".
העירייה אינה מוסמכת לעכב פתיחת שנת לימודים במוסד חינוכי תוך פגיעה בעשרות תלמידותיו. זוהי עבירה על חוק חינוך חובה.

עו"ד הכהן קורא לרשויות החוק לאכוף את ההחלטה וטוען כל מעשה אחר – פירושו כניעה לאלימות: "המשטרה חייבת לאפשר את תחילת הלימודים במבנה כסדרם, ואם נחוצים לשם כך כוחות אבטחה - עליה להקצותם. כל פעולה אחרת, שתמנע את פתיחת הלימודים במקום, תיתן פרס לאלימות ולהפרת החוק".

מעיריית בית שמש נשמעו קולות אחרים. דובר העירייה, מתי רוזנצוויג, טוען כי למרות שהיתה כוונה להקצות את המבנה לציבור הדתי לאומי, הרי שבינתיים ההחלטה הושהתה וזאת בניסיון למצוא פשרה בין הצדדים.

"המבנה המדובר נמצא בשטח המיועד לשטחי ציבור של השכונה החרדית. בכל זאת הוחלט להקצות אותו למוסד דתי לאומי, כי בסביבתו יש לא מעט בנייני מגורים המשתייכים לשכונה. החרדים טוענים כי לא ייתכן שבעוד האוכלוסייה הדתית לאומית נהנית ממבנים חדשים, הציבור שלהם לומד בקראוונים", מסביר רוזנצוויג "יתר על כן, האוכלוסייה הזו באה להתגורר בבית שמש בגלל הסביבה המותאמת והמתבדלת המתאימה לאורחות חייהם. יש להבין שבית ספר מביא איתו לא רק את התלמידות, אלא גם אירועים וציבור שאינו מתאים לאופי השכונה".

דובר העירייה מוסיף ומספר כי בעת התחלת הבנייה, ניסו כל התושבים החרדים באזור, ללא הבדלי השתייכות קבוצתית, למנוע בגופם את הקמת המבנה. בזכות הסכם פשרה שהושג עם נציגי הציבור הדתי לאומי ולפיו ילמדו במבנה בנים, ניאותו התושבים להקמת המבנה. נסיגת ההורים הדתיים מההסכם, הביאה את החרדים לחזור ולמחות על העניין.

העירייה תתווך
בעקבות הפגנות ההורים, הוציא משרד החינוך (שהקצה את המימון לבנייה) מכתב לראש העיר בו הוא מורה לו לאשר את פתיחת בית הספר לבנות בתחילת שנת הלימודים. במידה שלא, ינקוט המשרד בכל דרך העומדת לרשותו על מנת לאכוף את ההוראה. דובר העירייה לא התרגש במיוחד מהמכתב, ואמר כי משרד החינוך הוא לא צד בעניין וכי גם ראש העיר ממלא תפקיד של מתווך בלבד בין הניצים.

"משרד החינוך לא יכול להתערב", טוען הדובר "הוא אמנם זה שהקצה את המימון אבל יש נוהל מסודר של הקצאת מבני ציבור. יתר על כן, אנחנו תמיד אומרים שעדיף להיות חכם מאשר להיות צודק. קל מאוד לתת הוראות מרחוק מבלי להתחשב בתנאי השטח. משרד החינוך בסופו של דבר לא נמצא בבית שמש ולא אמור לדאוג לשקט בעיר. לעיריית בית שמש אין את האפשרות לאכוף את ההחלטה הזו ואנחנו פנינו למשטרה בנושא".

במשטרת מחוז ירושלים, שבשטח שיפוטה נמצאת העיר בית שמש, אומרים כי הם ממתינים להחלטת הגורמים המוסמכים על מנת לאפשר את פתיחת שנת הלימודים כסדרה. "המשטרה נערכת למנוע כל ניסיון להפר את הסדר או לשבש את פתיחת שנת הלימודים ותפעל בנחישות נגד כל גורם שהוא אשר ינסה לעשות זאת".

נכון למועד סגירת הגיליון, ניתן לדווח על החלטת ההורים בשכונה לפיה יושבתו כלל מוסדות החינוך בעיר במחאה על החלטת ראש העיר, במידה והיא לא תשתנה.

ומה יקרה ביום פתיחת שנת הלימודים?
"יש כמה אפשרויות, וראש העיר עושה הכל על מנת לפשר בין הצדדים. אנחנו הצענו מספר הצעות פשרה ואנחנו אפילו מוכנים לממן את העברת הציוד, הסעות והטבות נוספות לציבור הדתי על מנת ליישב את המחלוקת. אפשר שהם ילמדו במקום אחר למשך החודש הקרוב בזמן שנעבוד על פתרון שיהיה מוסכם על כל הצדדים. לדעתי, שני הצדדים צריכים לקחת שני צעדים אחורה, בכדי שנוכל למצוא את הדרך אל הפשרה".