בשבע 458: כוננות פיגוע בגבול מצרים

גבול הדרום לא רגוע. בתחילת השבוע, הנחה הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, על תגבור כוחות צה"ל בדרום רצועת עזה ובגבול ישראל-מצרים

חגי הוברמן , ב' באלול תשע"א

 גבול הדרום לא רגוע. בתחילת השבוע, אור ליום שני, הנחה הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, על תגבור כוחות צה"ל בדרום רצועת עזה ובגבול ישראל-מצרים. זאת נוכח התרעה קונקרטית כי בכוונת ארגון הג'יהאד האסלאמי לבצע פיגוע באזור.

במוצאי שבת התקיים דיון מיוחד של הקבינט המדיני-ביטחוני ובו עלה החשש שהמחבלים ינסו לשחזר את ההצלחה - מבחינתם - בפיגוע לפני כשבועיים. השר להגנת העורף, מתן וילנאי, חשף שלשום כי בידי מערכת הביטחון התרעה על פיגוע שתוציא לפועל חוליה של יותר מעשרה מחבלים שכבר נמצאת בסיני. ההערכה היא שלמרות שהג'יהאד האיסלמי הצטרף רשמית להפסקת האש של ירי הרקטות מחבל עזה, אנשיו מעוניינים בביצוע פיגוע טרור נוסף.

ההתרעה פורסמה ביום שני באופן חריג בכלי התקשורת בישראל, ככל הנראה גם כדי לסכל את הפיגוע באמצעות הפירסום, שכן הוא מעקר את גורם ההפתעה.

אלא שישראל עדיין ניצבת בפני הבעיה העיקרית שהנחתה אותה לפני שבוע: הסכם השלום השברירי עם מצרים מונע פעולה יזומה עצמאית בסיני. דרך הפעולה האפשרית היחידה שניתן היה לבצע, ובוצעה, היתה העברת פרטים על הפיגוע האפשרי בערוצי הקישור והתיאום אל מול המצרים.

בפיקוד הדרום הפיקו לקחים. בניגוד להחלטתו לפני שבועיים, הפעם הורה אלוף הפיקוד לסגור את כביש 12, הנמתח לאורך הגבול, לתנועת אזרחים. גם כביש 10 נסגר לתנועה בין כרם שלום לקדש ברנע, היישוב הגדול שליד הגבול המצרי. ליישובים האזרחיים הסמוכים לגבול המצרי הוכנסו חיילים רבים, כולל יחידות מבצעיות, האמורות לתת מענה מיידי לכל מקרה של חדירה לצרכי פיגוע בגבול הפרוץ והלא ממוגן. התושבים ביישובים תודרכו לגלות ערנות.

בשבוע שעבר ובעקבות אירועי הפיגוע המשולב בדרום, הנחה הרמטכ"ל על שינוי תפישת ההגנה בגזרת גבול ישראל-מצרים.

על פי הנחיית הרמטכ"ל יתוגבר כוח האדם בגזרה וישתנה האופן המבצעי בו צה"ל פועל לאבטחת קו הגבול והגדר. כמו כן הורה הרמטכ"ל על תגבור היכולת המודיעינית, בהתבסס הן על אמצעי איסוף יבשתיים של מערך האיסוף הקרבי והן על איסוף מודיעיני באמצעות מטוסים זעירים ללא טייס.

בתוך כך, ישראל אישרה למצרים להכניס חטיבת קומנדו מצרית לשטח סיני. מדובר באישור חד-פעמי שיאפשר למצרים להכניס עוד 1,500 לוחמים לחצי האי, כדי לאפשר להם לבסס שליטתם באזור ולמנוע מעבר של מחבלים מעזה לסיני, ומשם לנסות לחדור לישראל. על פי דיווח בעיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום", שישה גדודים של כוחות הצבא המצרי כבר פשטו על מתחמים החשודים כקיני טרור בצפון סיני. על פי הדיווח, המתבסס על מידע שמסר גורם מודיעיני בכיר במצרים, גדודי החיילים שנכנסו באישור ישראל לשטחים המפורזים שבין גבול מצרים-עזה לעיר אל-עריש, ניהלו חילופי אש עם פעילי ג'יהאד איסלאמי.