בשבע 458: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , ב' באלול תשע"א

אברהם פריד הופיע לראשונה בשומרון 

קהל אלפים השתתף השבוע (ב') בהופעתו של אברהם פריד ביישוב רבבה שבשומרון. את הערב פתחו ילדי מקהלת 'פרחי יואב' מהיישוב איתמר, בהופעה מרגשת לזכרו של חברם יואב פוגל הי"ד. על המקהלה ניצח מיכאל גייר. בני משפחת פוגל שנכחו באירוע התרגשו במיוחד בעת שירת ילדי המקהלה את 'אנא בכוח'.

לאחר מכן עלה לבמה אמן הזמר החסידי אברהם פריד, והודה כי הוא נרגש מאוד להופיע בשומרון. "אתם כמו משפחה" - אמר לקהל, שהגיב בהתלהבות רבה. פריד בירך, ללא שם ומלכות, את ברכת "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

לאורך ההופעה בוצעו מיטב השירים והלהיטים של פריד משלושים השנים האחרונות. הערב, בהנחיית שייקה רוזנפלד, הופק ע"י מתנ"ס המועצה האזורית שומרון. בין הנוכחים באירוע היו: שר התחבורה ישראל כץ, שר המדע והטכנולוגיה  דניאל הרשקוביץ, יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין  וח"כ ציון פיניאן.

ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה בירך את קהל המשתתפים: "לפני שש שנים נעקרו יישובי  גוש קטיף וארבעה מיישובי צפון השומרון. בעזרת ה' נזכה לחזור בקרוב ליישובים שנעקרו. אני מאחל לכולנו שבשנה הבאה אברהם פריד יופיע אצלנו בחומש הבנויה". הקהל השיב במחיאות כפיים סוערות. מסיקה פנה לאברהם פריד בבקשה שיכתוב שיר על השומרון.

שר התחבורה ישראל כץ אמר: "אני שמח להיות כאן הערב לכבוד תושבי השומרון. ממשלת ישראל ואני נעשה הכול כדי לחזק אתכם. כשבאים לכאן מחוץ לשטח מרגישים שחוזרים הביתה. כאן זה הבית. כאן מרגישים בבית, ואנו נעזור לכם לשמור על הבית", אמר השר כץ.

גם שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ איחל למשתתפים הרבים לשוב במהרה ליישובי השומרון שנעקרו. "ביום השמח הזה אנו זוכרים את היישובים שנעקרו, ובעזרת ה' נזכה לחגוג הופעות ואירועים שמחים בחומש ובשאר הישובים שנעקרו".

 

ג' באלול - עלייה המונית לקבר הראי"ה קוק זצ"ל

במלאות 76 שנים לפטירתו של הראי"ה קוק זצ"ל, מתוכננת השבוע (ו') עלייה המונית לקברו שבהר הזיתים. ח"כ אורי אריאל, מיוזמי האירוע, מבקש להבהיר את חשיבות העניין: "הגותו של הראי"ה קוק תופסת את כותל המזרח של כל בית מדרש וכל בית ציוני דתי. אך למרבה הצער למרות זאת, מדי שנה בג' באלול פוקדים רק בין אלף לאלפיים איש את ציונו הקדוש בחלקת הנביאים בהר הזיתים. מצב זה אינו ראוי, כאשר עשרות אלפים מהציונות הדתית נוסעים לחו"ל להשתטח על קברי צדיקים, ואת קברי צדיקינו בהר הזיתים - הראי"ה קוק, בנו הרצי"ה והרב הנזיר - הם כמעט ולא פוקדים. לאור זאת, נקיים בע"ה עלייה המונית לציונו הקדוש". בין המארגנים: מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי, מרכז ישיבות בני עקיבא, מפעלות הציונות הדתית, עם כלביא, משקפת - פרויקט היכרות לאומי, תנועת אורות, תנועות הנוער בני עקיבא, עזרא ואריאל ועוד.

יום השנה לפטירת הרב קוק זצ"ל יצויין, כאמור, בעלייה לקברו ובאמירת יזכור ופרקי תהילים לעילוי נשמתו, על ידי יותר מעשרת אלפים תלמידי ישיבות ואולפנות ובני המגזר הדתי. עוד צפויים לפקוד את הקבר עשרות מרבני הציונות הדתית וביניהם: הרב חיים דרוקמן, הרב זלמן מלמד, הרב יעקב שפירא, הרב צבי ישראל טאו ועוד.

בנוסף, יתקיימו ביום זה סיורים מאורגנים בבית הקברות בהר הזיתים אל קבריהם של רבנים, אדמו"רים ואנשי ירושלים וכן סיור מודרך בעיר העתיקה בירושלים בעקבות הרב.

 

נמשכת מגמת העלייה במספר התלמידים בחמ"ד  

השבוע נפתחת שנת הלימודים תשע"ב במוסדות החינוך ברחבי הארץ. מנתונים שנמסרו ל'בשבע' ממשרד החינוך, עולה כי בחינוך הממלכתי-דתי ניכרת בשנים האחרונות מגמת עליה במספר התלמידים ובמספר מוסדות הלימוד. המפקח הארצי על בתי הספר היסודיים בחמ"ד, הרב אוריאל עובדיה, מברך על מגמה זו. "החמ"ד מהווה בית לציבור הדתי על כל גווניו, וב"ה הוא בסימן עליה מתמדת".

על פי הנתונים הרשמיים לומדים כיום בגני החמ"ד (גן חובה וטרום חובה) כ-60,000 ילדים בכ-2,220 גנים. בבתי הספר היסודיים בחמ"ד (כיתות א'-ו') לומדים כ-120,000 תלמידים בכ-427 מוסדות. בחטיבות הביניים ובתי הספר העל-יסודיים בחמ"ד (ז'-יב') לומדים בסה"כ כ-95,000 תלמידים בכ-400 מוסדות, שעליהם יש להוסיף את תלמידי החינוך המיוחד בחמ"ד.

 

שיפור נוסף במצב תלמידת האולפנה שנמלטה מרכב בקפיצה

בעוד תלמידי ישראל חוזרים השבוע לספסל הלימודים, תלמידת אולפנת כפר פינס ישועה יוסיפסון נאלצת, בהוראת רופאיה, להמשיך ולשהות בבית החולים תל השומר. יוסיפסון, אשר נמצאה לפני כשלושה חודשים שרועה ומחוסרת הכרה בשכונה בכרכור לאחר שנמלטה בקפיצה מרכב נוסע, מאושפזת מאז בבית החולים ועוברת תהליך שיקום ארוך ומסובך.

בשיחה עם 'בשבע' אומרת ישועה כי היא כבר מצפה לשוב ללימודים עם חברותיה באולפנה ופונה לכל בני הנוער בבקשה: 'אל תיסעו בטרמפים!'. "אני לצערי, למדתי את זה על בשרי. כל אחד אומר לעצמו 'לי זה לא יקרה' ועוצם עיניים אבל תראי מה קרה לי... מהניסיון שלי למדתי שזה יכול לקרות לכל אחד", היא אומרת. "לי, ברוך ה', היתה השגחה פרטית אבל אי אפשר לסמוך על הנס".

מאז המקרה לא עוזבים הוריה של ישועה את מיטתה. את יום הולדתה ה-16 חגגו עימה בבית החולים. "למרות שעוד יש לנו דרך ארוכה, אנחנו מודים לקב"ה על היש", אומרת האם שרה ומתארת מסלול שיקום מורכב המלווה בקשיים וחששות. "היא הולכת בעזרת הליכון, היד שלה עדיין לא מתפקדת כראוי ויש התמודדויות נוספות, אבל ב"ה כל יום אנחנו רואים שיפור והיא צפויה לעבור לשיקום יום בשבועות הקרובים".

שרה, אמה של ישועה, מספרת כאן לראשונה כי זיכרונה של בתה שב אט אט לאיתנו ובעקבות כך, נסיבות פציעתה הולכות ומתבהרות. "היא זוכרת שעלתה לבד על הטרמפ וחשה מאוימת מהתנהגות לא נאותה של הנהג. היא הבינה שהיא בסכנה מוחשית ושהיא חייבת להימלט במהירות". יצוין כי בתחילה סברו במשטרה כי מדובר בתאונת פגע וברח, אולם  הימצאותה מוטלת במקום שכלל לא היה במסלול נסיעתה וכן תיאור פרטי האירוע כפי שזוכרת כעת ישועה עצמה, מחזקים את הנחת המשטרה כי הרקע לפציעתה הינו פלילי.

עם פתיחת שנת הלימודים מבקשת האם להעלות את תופעת הטרמפים על סדר היום הציבורי וקוראת לשר התחבורה ישראל כץ ולשר החינוך גדעון סער להפיק את הלקחים הנדרשים מהמקרה ולפעול להימנעות מקרים נוספים. "מישהו שם למעלה צריך לקום ולעשות מעשה", היא קוראת. "חייבים לדאוג שהנוער היקר שלנו יפנים שלא עולים על טרמפים. משרד החינוך צריך לעשות משהו - זו לא בעיה פרטית של האולפנה הזו או של הנוער ביו"ש... זו תופעה כללית המוכרת בכל פינה בארץ ואסור להשלים איתה. כמעט בכל צומת ניתן לראות את בני הנוער עומדים ומחכים לטרמפ. הצעירים כל כך תמימים ומאמינים לכל אדם וכך מסכנים את עצמם שוב ושוב".

עד למועד סגירת הגיליון לא התקבלה תגובת משרד התחבורה.

 

ימי הכנה למאה מתמודדי חידון התנ"ך למבוגרים

יום הכנה מיוחד לכ-100 מתמודדים בחידון התנ"ך למבוגרים התקיים השבוע (ג') במכללת הרצוג - גוש עציון.

כמו בשנה שעברה, יתקיים גם השנה חידון התנ"ך למבוגרים ברוב עם במהלך חג חנוכה. השנה ייערך החידון בסימן ערכים ומידות בתנ"ך, וביום ההכנה לחידון שנערך השבוע הועברו למתמודדים שיעורים בנושא מפי הרב ד"ר שוקי רייס, ראש החוג לתנ"ך במכללת הרצוג-גוש עציון, והרב אמנון בזק, מרצה בחוג לתנ"ך. כמו כן, השתתפו המתמודדים בסיורים מקראיים.

למעלה מאלף וחמש מאות בקשות הוגשו להשתתפות בחידון, ולאחר שלבי סינון ומיון נותרו כמאה מתמודדים בלבד. מאה המתמודדים הגיעו מכל קצוות הארץ, והינם בטווח גילאים מגוון. המתמודדים, שמקדישים את זמנם ללימוד התנ"ך בשעות הפנאי, מגיעים מכל קשת המקצועות, מרופאים ומהנדסים ועד חקלאי ושרברב. אחד המתמודדים איבד את מאור עיניו לפני יותר מעשור, אך בשל אהבתו העזה לספר הספרים אינו נכנע למגבלותיו הפיזיות ושוקד יום ולילה על לימוד התנ"ך באמצעות תקליטורי שמע.


  • מבזקים:

-בעכו מתחילים שנה בחסד

תלמידי בתי ספר, חיילים ותושבים ישתתפו יחד עם חברי גרעין 'אומץ' במבצע החסד השנתי של הגרעין הדתי בעכו לקראת ראש השנה, שבמסגרתו ייאספו מצרכים ויחולקו מעל 900 חבילות מזון למשפחות נזקקות, קשישים וחולים תושבי העיר.

-ישיבה גבוהה חדשה בגבעת שמואל

בית המדרש בגבעת שמואל בראשותו של הרב יוסי שרים מרחיב את שורותיו, כאשר לצד האברכים הוותיקים מצטרפת השנה קבוצת בחורים ללימוד במסגרת ישיבה גבוהה.