בשבע 458: חופשי, הקשב

למרות החיוכים ביום הראשון, לא מעט תלמידים מתקשים להשתלב במסגרת בהמשך השנה

שמואל אדלמן , ב' באלול תשע"א

עם תום החופש הגדול שבים התלמידים והמורים לבתי הספר ללימודים סדירים. למרות החיוכים ביום הראשון, לא מעט תלמידים מתקשים להשתלב במסגרת בהמשך השנה. חלקם מוגדרים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD) שמאפייניה הם אימפולסיביות, תזזיתיות, הפרעות בריכוז וחוסר מנוחה. מנתונים של המרכז לבקרת מחלות בארה"ב שהתפרסמו השבוע  עולה כי ישנה עליה באחוז הילדים הלוקים בהפרעה.  ב-2010 אובחנו 10 אחוז מהילדים כסובלים מההפרעה, בעוד שלפני כעשור אובחנו 7 אחוז בלבד. חוקרים בישראל סבורים כי המצב בארץ דומה ועומד על כ-9 אחוז, כך שבכל כיתה נמצאים לפחות שלושה תלמידים הסובלים מההפרעה.

מורים לא מעטים וגם הורים שהוגדרו בילדותם כפרחחי הכיתה מזכירים כי בעבר לא ניתנו הנחות לאף תלמיד. "אותי לא שלחו לאבחון, לכל היותר הטעימו אותי בסטירה או שתיים כדי שאלמד כמו שצריך", מספר יואב, אב לילד מאובחן בהפרעת קשב ומורה במקצועו. "היום אנחנו נמצאים בקיצוניות שנייה של ועדות אבחון והקלות, שהופכים כל מבחן לפרויקט לאומי של הקראת שאלות ותוספות זמן".

הרב חיים גולדברג, שכיהן בעבר כראש ישיבה תיכונית רגילה וכיום עומד בראש ישיבת בני חיל, בה לומדים 130 תלמידים הסובלים ברובם מהפרעות קשב וריכוז, מאמין כי דווקא לתלמידים אלו יש יכולות גדולות. "ההבדל בין תלמידים אלו לתלמידים רגילים הוא כמו ההבדל בין תמונה בשחור לבן שבה הכל ממוקד ופשוט לתמונה צבעונית", מסביר הרב. "לתלמידים האלו יש המון גירויים והם אוהבים לעסוק בכמה דברים בו זמנית. לעיתים תיפוף על השולחן תוך כדי שיעור מאפשר לנער כזה להקשיב, אך בכיתה רגילה תלמיד כזה מוצא את עצמו בחוץ. חלק מהתלמידים שמגיעים אלינו נדדו בין כמה מוסדות ועזבו, הם הוצאו שוב ושוב מהכיתה, הוגדרו כ'מנהיגים שליליים' וצברו תסכול רב. ואולם, מתברר שבכיתות קטנות ועם הדרכה של צוות ייעודי רואים תוצאות מבורכות. בסופו של דבר התלמידים הללו חוזרים להאמין בעצמם ומצליחים לסיים בגרות מלאה, להתגייס לצה"ל, להשתלב בחברה ואף  להגיע ללימודים אקדמיים".  

השאלה הגדולה היא כמובן כיצד מתמודדים תלמידים כאלו ומוריהם בכיתה רגילה עמוסה ב-40 תלמידים. העלייה באחוז הסובלים מבעיות קשב הופכת את השאלה לאתגר יומיומי של כל מורה. אפשר להתנחם בכך כי בעוד עשרה חודשים מגיע שוב החופש הגדול.