בשבע 458: קוראים כותבים

הבעיה היא בתודעה | המטרה מקדשת את המתנחלים? | סרבנות מתמשכת

בשבע , ב' באלול תשע"א

 הבעיה היא בתודעה

לאחר מתקפת הטרור הרצחנית בגזרת הדרום, בחלק נכבד מהמדורים בעיתון בשבוע שעבר דנו רבים וטובים על המצב הביטחוני הבלתי נסבל בדרום הארץ.

 בכולם החוט המקשר היה הבעיה בתודעה המדינית ולא היכולת הצבאית של צבא ישראל, שב"ה כוחה גדול מיכולתם הצבאית של הערבים.

 מדינת ישראל כיום לצערנו הרב שבויה בתפישת עולם מדינית וביטחונית שגויה. אך בניגוד לדעתם של רבים מהוגי הדעות בימין, היא איננה נעוצה במנהיג זה או אחר או בממשלה זו או אחרת, אלא שורשה נעוץ בקונספציה הציונית שחלקה טובה וחלקה זרה לרוח ישראל.

 השמאל הישראלי ששורשיו נעוצים עמוק באידאולוגיה הציונית הקלאסית מיישם בעקביות את תפישתה העיקרית, והיא: הצורך לקבלת לגיטימציה מעמי העולם, כמו שאמר הרצל: "מקלט מובטח במשפט העמים". סוף סוף יקבלו אותנו כלגיטימיים בין אומות העולם ולא נהיה תחת רדיפה אנטישמית ושנאה.

 לכן כל הרדיפה האובססיבית של השמאל אחרי הסכמים מדיניים גם כאשר הם מתפוצצים לנו בפרצוף בפיגועים רצחניים, דאגה "מה יהיו ההשלכות הבינלאומיות" או חרדה "מה העולם יגיד".

 הימין בכלל והציבור הדתי לאומי בפרט מבלבל בין שני דברים: המעשה הציוני (עבודת האדמה, יישוב הארץ וחיזוק המדינה) לבין האידאולוגיה הציונית (מערכת המושגים, תפישות העולם והאידאות). הימין קיבל את הכל בחבילה אחת ללא ביקורת והבחנה בין הדברים.

 הגיע הזמן שהציבור האמוני יפתח את התפישה האמונית של תורת ישראל ויתקן את החלקים הבעייתיים באידאה הציונית, וכך נוכל לחזור ולטפל באויבינו, ולחתור לקראת יעדיו של עם ישראל: הגאולה השלמה.

אהד שגב, יבנה

 

 

המטרה  מקדשת  את  המתנחלים?

  האם שלי יחימוביץ', המתמודדת על ראשות העבודה, שדיברה בזכות המתנחלים – למרות הביקורת החריפה שספגה – חותרת לקהל יעד חדש זה לקראת הפריימריז במפלגה?

  יש לזכור שהלגיטימציה שהעניקה למתנחלים – בניגוד להשקפה האידיאולוגית של מפלגתה – עשויה להטות לצידה לא רק את המתנחלים אלא גם אוהדים ממחנה הימין, שהוא כידוע רוב העם. ואצל יחימוביץ' המטרה לזכות בבחירות מקדשת את כל האמצעים – אפילו את הימין הפסול.

                               ציפי  לידר, ירושלים

 

   

סרבנות מתמשכת          

הצהרתו האחרונה של אבו-מאזן כי הפלשתינים לא יכירו לעולם בישראל כבמדינה יהודית לא באה בהפתעה. הסכמי אוסלו והוויתורים הרבים שבעקבותיהם העניקו לפלשתינים שטחים נרחבים וסמכויות – וכל זאת ללא כל תמורה. סרבנותם לשלום מאשרת את ההנחה כי הם לא התכוונו מעולם לעשות שלום ואינם מתכוונים גם כעת, במיוחד שאין להם כל אילוץ לכך שהרי הם כבר קיבלו שטחים נרחבים וסמכויות שלטוניות יחד עם הקמתם של כוחות צבא. כמעט כל שטחי יהודה ושומרון כבר הובטחו להם. עכשיו הם רוצים לבצע את המעבר למעמד של מדינה פורמלית ומוכרת ללא מתן התמורה של שלום. הווי אומר – התמיכה העולמית במדינה פלשתינית באה כדי לשלול מישראל את השלום, שהיא התמורה המתבקשת והמינימלית לוויתורים הרבים שנעשו. איפה הם עכשיו כל הדוגלים בסיסמה "שטחים תמורת שלום"? השטחים נמסרו - והשלום מתרחק והולך. איפה הם עכשיו כל מטעי העם ומתעתעיו?

שמואל פישר,פתח-תקוה