בשבע 458: תהא שנת חיסכון

אל תתפתו להמשיך את הקנייה ליד תוך כדי המתנה לתורכם. זאת בדיוק המטרה של החטיפים השונים והפרסומות המפתות שעומדות ליד הקופות.

נתנאל פישר , ב' באלול תשע"א

 אנו מתקרבים לקראת החגים הבאים עלינו לטובה. ידועה אמרת חז"ל: "מזונותיו של אדם קצובין לו מראש השנה עד ראש השנה" - עלינו להשתמש בתבונה ובאחריות בתקצוב אותו אנו מקבלים משמים.  עכשיו, בתחילתה של שנה חדשה  זו השעה להחליט על שינוי בדרכי החשיבה שלנו ומעבר לתכנון נכון של כלכלת הבית. וזה הזמן לכלכל נכון את צעדינו ולתכנן את הוצאות תקופת החגים כך שנוכל לעבור אותה בשלום ובחכמה. ‪

ראשית, תכננו נכון. הוצאות החגים רבות אך ידועות ומוכרות. ערכו רשימה של ההוצאות הנלוות המאפיינות את התקופה, תמחרו זאת על סמך ניסיון השנים שעברו, והנה הגעתם לסכום מסוים. האם הוא במסגרת תקציבכם ההגיוני? בידקו היכן ניתן לצמצם ולהתייעל, ובכך לחסוך עלויות מיותרות. ‪בכל שנה מחדש אני נדהם לראות כמה פעמים וכמה זמן משפחות 'מבלות' בקניות ובעיקר בסופרים. בכדי למנוע כניסה לגרעונות יש לערוך רשימת קניות הכוללת בתוכה את המרכיבים הנחוצים להכנת ארוחות החג (לפי כמות האורחים והמשתתפים כמובן) ולהסתמך רק עליה כאשר יוצאים לקנייה. הרשימה גם תעזור לכם לא לשכוח דברים ואז לחזור שוב לסופר ולצאת עם עגלה עמוסה יותר מהתכנון.

לפני צאתנו לקנייה, כדאי להשוות מחירים. בדיקה קלה באתר כמו 'הסופר', המשווה מחירים בין הרשתות השונות, יכולה למנוע הוצאה מיותרת. בהגיענו לסופר, כדאי לא להתפתות לחגיגות המבצעים המנסים לשבות את ליבנו ולפתוח את ארנקנו. נתקלתם במבצע? בידקו האם אתם אכן חייבים  את המוצר, האם המבצע אכן משתלם או שחברות הפרסום הצליחו להערים עליכם... ‪כדאי להגיע לקנייה שבעים ולא לקחת את הילדים אתכם. מניסיון, זה חוסך הרבה מאוד כסף.

עומדים שעות בתור לקופה? אל תתפתו להמשיך את הקנייה ליד תוך כדי המתנה לתורכם. זאת בדיוק המטרה של החטיפים השונים והפרסומות המפתות שעומדות ליד הקופות. גם כאן - להיצמד אך ורק לרשימה. בשעה טובה הגעתם לקופאית - מומלץ לא להשתמש בתשלומים ואם אין ברירה, לפרוס למעט תשלומים (כמובן רק את ההוצאות המיוחדות של החגים לא את הקניות הרגילות), זאת על מנת לא לאבד את הבקרה על ההוצאות. ‪ תקופת החגים מתאפיינת בשמחה גדולה, תחושת משפחתיות חמה ותקווה שיפה וטובה תהיה השנה. התחילו את השנה החדשה עם החלטות נכונות ומועילות. זו בהחלט שעה יפה לגלות אחריות אישית ולהתנהל נכון. עברתם בשלום ובחכמה את החגים – המשך.