בשבע 459: יפי הבלורית והדולר

ראש אגף המשימות בתנועה הקיבוצית יואל מרשק מוביל את הפעילות אל מחוזות השמאל הקיצוני והקרן החדשה.

תגיות: יואל מרשק
יאיר שפירא, בשבע , ט' באלול תשע"א

לא קשה לנחש מה מצא יואל מרשק, ראש אגף המשימות של התנועה הקיבוצית, ברונן בר-שירה. מרשק, בנו של קצין החינוך האגדי של הפלמ"ח, בני מרשק, נוח היה להתרשם מיפי הבלורית והתואר שכוחם בפיהם. אביו הרי התפרסם בנאומיו חוצבי הלהבות - המפורסם שבהם לאחר שקרע תחבושת מסנטרו הירוי בקרב סן סימון. חמוש במראה של מלח הארץ, במילים יפות וברקורד של קצין חינוך בגולני שהשתחרר בדרגת סגן אלוף, לא התקשה בר-שירה למצוא נתיבים אל לבו של מרשק הבן.

האב חסר המנוח הצטרף עם תום מלחמת ששת הימים לתנועת ארץ ישראל השלימה. הבן ירש מאביו את מזגו התזזיתי, ואת המעמד כבן לאצולת התנועה הקיבוצית. לפני 18 שנים הוא נבחר לעמוד בראש אגף המשימות של התנועה, ולפני פחות מעשור החל להביל את פעילות האגף אל מחוזות השמאל הקיצוני. התקשורת כמובן פרגנה מאוד, אך ראשי התנועה הקיבוצית אהבו פחות את פניו החדשות של האגף.

לפני כשש שנים הצטרף מרשק לקמפיין המסיק של ארגונים פרו-פלשתינים שעודדו חיכוך בפאתי היישובים בין יהודי המקום לערבים תושבי הכפרים הסמוכים. באותה תקופה הרבה מרשק להופיע בתקשורת כמי שמגן בגופו על המוסקים הערבים. הוא הציג תמונות של עצי זית חבולים וטען שאלו עצים שהושחתו בידי מתנחלים. אלא שבאחד מהעימותים הבחינו בו שניים מחבריו לתנועה שנחלצו להגנת היהודים דווקא. צפריר רונן ז"ל ואהוביה טבנקין ז"ל, שניהם בני עין חרוד, הבחינו במרשק מסתובב בין עצי הזית כשהוא חמוש במסור שרשרת ובציוד צילום. הם חשדו כי מרשק מביים חבלה בעצים כדי להעליל על בני המאחז הסמוך. המשטרה שהוזעקה למקום עצרה דווקא את רונן ונמנעה מלחקור את מרשק. הוא אומנם אמר אז, בתשובה לערוץ 7, כי המסור נועד לסייע לערבים בגיזום מבוקר של עצים. אך התקרית הביכה את מרשק, ולא הוסיפה למעמדו בהנהגת התנועה הקיבוצית.
לפני כשש שנים הצטרף מרשק לקמפיין המסיק של ארגונים פרו-פלשתינים שעודדו חיכוך בפאתי היישובים בין יהודי המקום לערבים תושבי הכפרים הסמוכים

ניצב בדימוס אליק רון, שהכיר את הפעילות המשותפת של השניים, סיפר למרשק בשיחות טלפון על עברו המפוקפק של בר-שירה. מרשק סירב לשמוע לרון, וזה עירב את שור, מזכ"ל התנועה, כדי שיורה לראש האגף להפסיק לפעול עם הנוכל. אך מרשק, שנבחר על אפו וחמתו של שור, לא שעה לראש התנועה ופעילותו המשותפת עם בר-שירה רק הלכה והתרחבה

לאחרונה שב מרשק לכותרות כאשר התגייס לקמפיין של ארגוני הקרן החדשה שניסה למנוע גירוש של עובדים זרים בלתי חוקיים המתגוררים בישראל עם ילדיהם. מרשק העלה את חמתו של שר הפנים אלי ישי כאשר קרא לקיבוצים לעבור על החוק ולסייע להסתיר את העובדים הזרים המועמדים לגירוש. ישי פנה ליועץ המשפטי לממשלה ודרש להעמיד את מרשק לדין באשמת המרדה ושידול להפרת החוק. אך היועץ וינשטיין סירב, ומתח עבור מרשק את הסובלנות היחסית שנוהג משרד המשפטים בעברות של חופש ביטוי. בעקבות הצהרותיו של מרשק נאלץ מזכ"ל התנועה, זאב שור, לפרסם הבהרה כי התנועה לא תיתן את ידה להפרת חוק ולא תסתיר עובדים זרים.

מכל מקום, כבר לפני שנתיים בקשו ראשי התנועה כי מרשק יסיים את תפקידו. על פי תקנון התנועה הקיבוצית יאויש כל תפקיד לתקופה קצובה של ארבע שנים, עם אפשרות להארכה בשנתיים. במקרים מיוחדים, ובאישור מיוחד של מזכירות התנועה, אפשר להאריך את הקדנציה בשנתיים נוספות. מרשק, שכיהן כראש האגף את מלוא השנים ואף יותר, התבקש לפנות את מקומו. מרשק התכונן לסיום התפקיד והתמודד על ראשות האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון, במכרז שהתפרסם באותו הקיץ. אך כשלא זכה במכרז, פתח בקמפיין אגרסיבי למען שינוי תקנון התנועה ובחירתו לקדנציה נוספת של ארבע שנים כראש אגף המשימות. הוא נבחר שוב, למרות התנגדותם של שור ואחרים מראשי התנועה, והמשיך בפעילותו הציבורית השנויה במחלוקת.

נוכל ומורשע סדרתי
בין השאר כיכב מרשק בקמפיין למען עסקת חילופי שבויים נדיבה עם החמאס. מרשק היה לציר מרכזי במטה למען גלעד שליט, שם גם פגש בבר-שירה ונשבה בקסמו. מעת שהשתחרר מצה"ל התפרנס בר-שירה מנוכלות, ועוד לפני שפצח בסדרת מעללים בחסות חברו החדש הוא הספיק להיות מורשע בלא פחות משלושים ושש עברות מרמה. דפוס הפעילות של  בר-שירה בעבר היה להציג את עצמו כמי שיכול לגייס כספים לפעילות חברתית או עסקית, לדרוש מקדמות עבור ארגון הדברים, ואז למסמס את העניין כשחלק הארי מהכסף נשאר בכיסו. על פי החשד, דפוס הפעולה שלו במטה שליט לא היה שונה בהרבה. הוא התנדב לגייס כספים דרך חברות הקשורות בו, וארגן פעילויות שחלקן יצאו לפועל באופן חלקי וחלקן לא יצאו לפועל כלל. בר-שירה החל לגייס כספים גדולים בשם מטה שליט, עבור יוזמות שהגה מרשק. בעיקר לצעדה המתוקשרת בראשית הקיץ שעבר, ולמשט הסברה שלא התקיים מעולם. פעילותו של בר-שירה עוררה את חשדם של כמה מהתורמים, והם הפנו את תשומת ליבם של ראשי המטה, אך הללו הזניחו את בדיקת העניין. גם מרשק הוזהר. ניצב בדימוס אליק רון, שהכיר את הפעילות המשותפת של השניים, סיפר למרשק בשיחות טלפון על עברו המפוקפק של בר-שירה. מרשק סירב לשמוע לרון, וזה עירב את שור, מזכ"ל התנועה, כדי שיורה לראש האגף להפסיק לפעול עם הנוכל. אך מרשק, שנבחר על אפו וחמתו של שור, לא שעה לראש התנועה ופעילותו המשותפת עם בר-שירה רק הלכה והתרחבה.
התנועה נדרשת היום לפרוע חוב של 118 אלף שקלים לרשת מלונות באילת, יחד עם עוד חובות נוספים לספקים שהתנועה מסרבת לחשוף.

חודשיים לאחר הזהרותיו של רון פרצה השרפה הגדולה בכרמל, יחידים ויישובים נותרו ללא רכוש, ובר-שירה הגיע לשם להציע את שירותיו. לבד מקסמו האישי, עמדה לבר-שירה גם המלצתו החמה של ראש האגף למשימות בתנועה הקיבוצית. בתחקיר שפרסם העיתון 'ישראל היום' נטען כי מרשק הביא אל ניר עציון הפגועה את בר-שירה והציג אותו כמי שיוכל לגייס מיליונים לשיקום היישוב. בר-שירה הבטיח מימון חופשה מיידית לנפגעי השריפה וגיוס מיליונים, אך דרש מאה אלף שקל לכיסוי הוצאות. בעוד אנשי  המושב השיתופי עמלים על ארגון הצ'ק לבר-שירה, הגיעה הודעה כי המלונות לא קיבלו כל תשלום מבר-שירה וחופשת ההתאוששות מבוטלת. אנשי המושב חשדו בבר-שירה ונמנעו מלמסור לו את התשלום. נפגעים אחרים מהשריפה, תושבי בית אורן, דווקא זכו לאירוח. את ההזמנה הוציא בר-שירה בחסותו של מרשק על נייר מכתבים של התנועה הקיבוצית, וזו נדרשת היום לפרוע חוב של 118 אלף שקלים לרשת מלונות באילת, יחד עם עוד חובות נוספים לספקים שהתנועה מסרבת לחשוף.

אך לא רק לתנועה הקיבוצית עלה הקשר בין בר-שירה ומרשק ממון רב. מאה אלף שקלים העביר לבר-שירה אדם שנקלע לקשיים, לאחר שמרשק המליץ לו עליו. בר-שירה הבטיח בתמורה תרומות של שש מאות אלף דולר, שלא הגיעו מעולם. גם מתפרה ממצפה רמון, ששילמה לבר-שירה סכומים להתנועה נדרשת היום לפרוע חוב של 118 אלף שקלים לרשת מלונות באילת, יחד עם עוד חובות נוספים לספקים שהתנועה מסרבת לחשוף. לא ידועים בהמלצתו של מרשק כדי שזה יגייס כספים למענה, נותרה ללא כלום. אליק רון סיפר בזמנו כי הציל ידיד משותף שלו ושל מרשק מגורל דומה לאחר שהזהיר אותו מבר-שירה.

נחקר באזהרה ושוחרר
שבועות אחדים לאחר ששככה השרפה החל מבול של תחקירים בתקשורת על פועלו של בר-שירה במסגרת מטה שליט ובעקבות האסון בכרמל. שמו של מרשק לא נפקד מפרסומים אלו, והוא מיהר להגיש תלונה במשטרה נגד שותפו לפעילות הציבורית. הוא גם פרסם התנצלות פומבית בפני קורבנותיו של בר-שירה ובפני התנועה הקיבוצית, אך לא ראה לנכון להתפטר מתפקידו. היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) במשטרה פתחה בחקירה. מרשק נחקר באזהרה ושוחרר. מעצרו של בר-שירה הוארך שוב ושוב.

במרץ השנה הגישה הפרקליטות כתב אישום חמור נגד בר-שירה, וביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים נגדו. בר-שירה הואשם בלא פחות מארבעה עשר סעיפי אישום של מרמה, זיוף והלבנת הון בהיקף של 1.2 מליון שקלים - רובם במסגרת הפעילות המשותפת עם מרשק. עורך דינו של בר-שירה, דוד ונטורה, ניסה לטעון להגנה מן הצדק עוד לפני שייאלץ להתמודד עם ראיות התביעה, הנראות מוצקות דיין. הוא הביע את פליאתו בפני שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, עודד מודריק, על כך שמרשק מופיע בכתב התביעה כעד תביעה ולא כנאשם. "הטענה ביסודה מתבססת על אפליה. לאור הראיות הקיימות בתיק, אטען שקיימת כאן אפליה" אמר עורך הדין ונטורה. "אותו מרשק, שלדעתי הוא לב לבו של העניין, הוא זה שעומד מאחורי הדברים, לא מופיע בכתב האישום". בינתיים הוצגו במשפט מכתבים עליהם חתום מרשק, המורים לתורמים להעביר תרומות לחשבון הרשום על שם חברה בבעלות בת זוגו של בר-שירה. בחקירתו במשטרה הכחיש מרשק כי היה מעורב בדרך כלשהיא בגיוס הכספים ובהעברתם.

השופט מודריק יצטרך איפה להביע את דעתו על חלקו של מרשק בפרשה, אך בינתיים ממשיך מרשק בפעילותו הציבורית. הוא אפילו הספיק לחתום על עצומה הקוראת לעבור על חוק החרם ולהחרים מוצרים מההתיישבות היהודית ביו"ש. הוא הספיק גם להתכחש לחתימה, ללוות הקמת גרעין נח"ל על ידי בני כת הכושים העבריים, לשלב מסתנן אפריקאי בשירות הלאומי, ולהעניק סיוע  למאהלים של דפני ליף ברחבי הארץ.

פעילותו בראשות האגף המשימות לא הופסקה למרבה הפליאה, אך המזכ"ל שור בהחלט ניצל את ההזדמנות כדי לשים כץ לשלטון היחיד של מרשק באגף. ועדה שמינה בעקבות הפרשה קבעה נהלים לגיוס כספים במסגרת התנועה הקיבוצית, אך גם להתנהלות אגף המשימות. נקבעו נהלים לבחירת המשימות בהן יעסוק האגף, ושור השליט את דובר התנועה על דברור פעולות האגף - צעדים שהפחיתו מאוד את יכולתו של מרשק לגייס את האגף ואת משאביו למערכות פוליטיות מתוקשרות.

צעד הנראה כפלילי
אלא שהפרשה המסובכת הזו הסתבכה עוד יותר לפני חודש כאשר מרשק, בצעד הנראה כפלילי, הגיע אל בית המעצר וביקר את בר-שירה. קשה לדמיין סיטואציה אחרת בה עד תביעה, או חשוד שנחקר באזהרה, נפגש עם נאשם בפרשה בה הוא מעורב מבלי שרשויות החוק יפתחו נגדו בפעילות נמרצת. לכאורה מדובר בחשד כבד לשיבוש הליכי משפט במשפטו של בר-שירה. אולי גם בשיבוש חקירה, אם תחליט המשטרה להמשיך ולחקור את מרשק בפרשה.

נכון לכתיבת שורות אלו, מרשק טרם נקרא למשטרה להסביר את פשר הביקור. אך בר-שירה וסנגורו הזדרזו והעלו את פרשת הביקור במסגרת טיעוניהם בבקשתו של בר-שירה להשתחרר ממעצר. בר-שירה טוען כי בביקור לקח מרשק על עצמו אחריות על חלק מההתנהלות הכספית בעניין מטה שליט, והבטיח כי הוא מגייס עדים שיביאו לשחרורו של בר-שירה. מרשק מכחיש את העניין מכל וכל, אך לא מצליח לספק הסבר משכנע לסיבה שהביאה אותו הגיע לבקר בתא המעצר.

שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, שנדרש לעניין השבוע, הביע את תמיהתו על התנהלותו של מרשק ועל התנהלות הרשויות בפרשה. "אשר לעניין ביקור מרשק" כתב רובינשטיין "אכן, אין לכחד כי יש מוזרות ותמיהה לכאורה מבחינות שונות, הן ביוזמת הביקור והן באישורו על-ידי הרשות. מרשק הוא עד תביעה חשוב, ויש להניח כי דבר הביקור יתברר בפני סגן הנשיא ד"ר מודריק במשפט העיקרי".